Vertigo čili závrať je hrozný stav. Stačí uklonit hlavu a osoba zažívá děsivé pocity závrati. Je to oslabující stav a může se projevit kdykoliv, dokonce i uprostřed noci.
Ačkoliv na něj existují léky a další léčebné postupy, někteří pacienti je považují za neúčinné.
Naštěstí existuje tzv. polokotoučový manévr, který vyvinula Dr. Carol Fosterová. Přináší neuvěřitelné výsledky těm, kteří tímto stavem trpí dlouhodobě.
Co je vertigo?
Vnitřní ucho má tři vzájemně spojené kanálky a senzory gravitace. Tyto kanálky jsou pokryty lůžkem krystalků, které se mohou uvolnit a dostat do jakéhokoliv kanálku.
Když k tomu dojde, krystalky se mohou začít hromadit a způsobovat mechanickou poruchu.
Systém začne fungovat nesprávně a kolébavé pohyby nahromaděných krystalků způsobují pacientovi intenzivní závratě.
„Všechno kolem vás bude v pohybu, bude se vám točit hlava,“ vysvětluje Sue Rickersová, pacientka, která trpí tímto stavem dlouhodobě.
„Nedokázala jsem řídit auto ani chodit, musela jsem se držet při zdi – a bylo to velmi, velmi děsivé.“
Ke standardní léčbě patří Epleyho a Sémontův manévr a také léky, jako jsou anticholinergika, antihistaminika, benzodiazepiny, blokátory kalciového kanálu, antagonisté dopaminových receptorů a léky proti nevolnosti, v závislosti na druhu vertiga a řešených symptomů.
Známe tyto druhy vertiga:
1. Ménièrova choroba
Ménièrova choroba vyvolává symptomy, které mohou trvat až 24 hodin. Vertigo je často tak silné, že vede k žaludeční nevolnosti a zvracení.
Může způsobovat ztrátu sluchu, zvonění v uších a pocit plnosti v uchu.
2. Vestibulární neuritida
Nazývá se také vestibulární neuronitida. Tento typ má náhlý nástup a může způsobovat špatnou stabilitu, bolest uší, nevolnost a zvracení.
Obvykle je důsledkem infekce jako nachlazení anebo chřipka, která se rozšířila do vestibulárního nervu řídícího rovnováhu.
3. Benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV)
Tuto formu vertiga spouštějí určité pohyby hlavy, když se ve vnitřních ušních kanálcích posouvají nahromaděné krystalky.
4. Labyrintitida
Tento druh vertiga způsobuje závratě a pocity pohybů, ačkoliv se pacient nehýbe. Obvykle ji způsobuje ušní infekce a je často doprovázena horečkami a bolestmi ucha.
Nejobvyklejší formou vertiga je benigní paroxysmální polohové vertigo (BPPV). Pokud se jedná o tuto formu, polokotoučový manévr má neuvěřitelně pozitivní účinky. Na jiné formy vertiga však bohužel nezabírá.
Polokotoučový manévr
Dr. Carol Fosterová vysvětluje, že vertigo vyvolává nános částic. Experimentovala proto s krouživými pohyby, aby tyto částice uvolnila a vertigo zastavila již v zárodku.
Vyvinula cvičení, které je natolik jednoduché, že její pacienti anebo ostatní mohou cvičit i doma.
Je vedoucí laboratoře pro vertigo na Coloradské univerzitě v Denveru. Vyvinula metodu zastavení vertiga, aby mohla pomoci i sama sobě.
Trpěla Menièrovou chorobou, při které denně zažívala intenzivní záchvaty a nevolnost.
Podstoupila operaci ušního nervu, která symptomy včas odstranila, ale později se závratě vrátily a byly horší než předtím. Zastavit tuto nemoc se stalo jejím posláním, až objevila tento manévr.
Jak ho provádět
1. Klekněte si na podlahu.
2. Zakloňte hlavu, abyste se podívali na strop – nedělejte si starosti, pokud se vám závrať okamžitě zhorší.
3. Pak skloňte hlavu na podlahu, jako byste se chystali udělat kotrmelec. Hlava se jemně dotýká země.
4. V této poloze se otočte čelem k levému lokti (nebo pravému, pokud je porucha v pravém uchu)
5. V této pozici vydržte alespoň 30 sekund, resp. do konce závratě.
6. Potom zvedněte hlavu dozadu, přičemž máte ruce na zemi. Hlava by měla být v jedné rovině s krkem a páteří a stále otočená k postižené straně.
7. Zvedněte hlavu ke stropu a počkejte do konce závratě. Potom se rychle posaďte.
Cvičení je účinné pouze tehdy, když ho několikrát zopakujete. Mezi opakovaními si dejte 15minutovou přestávku.
Pokud potřebujete vizuální pomůcku, zhlédněte video Dr. Carol Fosterové (v angličtině):
„Moje žena zažila vertigo už potřetí za tři roky a nijak se to nezlepšovalo, ani po návštěvě otorinolaryngologického lékaře a předepsání léků na 30 dní.
Tento manévr provedla jednou a její vertigo zmizelo. Je velmi jednoduchý, ale velmi účinný,“ řekl Thangavelu Arun, pacient Dr. Fosterové.
„Velmi vám děkuji, doktorko Fosterová! Udělala jsem pouze jedno opakování a cítila jsem se mnohem lépe. Potom jsem čekala patnáct minut a zopakovala jsem to. Byla to pro mě velká úleva,“ řekla další pacientka, Melanie Bonnetová.
Kdy navštívit lékaře
Chronické vertigo může být příznakem vážnějšího problému. Když jím trpíte, co nejdříve navštivte lékaře.
Předtím, než vám stanoví správnou diagnózu, se ho zeptejte na toto cvičení, a až potom ho vyzkoušejte.
Dejte nám vědět, zda funguje i u vás!
Zdroj: theheartysoul.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář