Nedávná studie publikovaná Institutem práce v australském Melbourne ukázala, že lidé nad 40 let by neměli pracovat více než 3 dny v týdnu.
Uvedená studie zahrnovala 3500 mužů a žen, u nichž výzkumníci zkoumali jejich pracovní zvyklosti a jak ovlivňují jejich kognitivní funkce.
První část testů se soustředila na měření funkcí mozku, jako jsou paměť, logické zdůvodňování a abstraktní myšlení.
Druhá část se zaměřila na zkoumání jejich znalostí.
Co zjistili vědci
Vědci došli k závěru, že výkon mozku byl u účastníků studie nejvyšší v případě, kdy pracovali zhruba 25 hodin týdně. To odpovídá 3 dnem s osmihodinovou pracovní dobou.
Při práci 45 hodin týdně se výkonnost účastníků snížila, protože se dostavil účinek stresu a únavy.
Podle jednoho ze tří autorů studie, Colina McKenzieho, profesora na Keio univerzitě, úroveň intelektuální stimulace, kterou poskytuje práce, závisí právě na počtu odpracovaných hodin.
Náš tip: Přírodní léčba diabetu: Vědecky ověřený způsob jak předcházet, zvrátit a kontrolovat cukrovku bez léků. Více informací zde
Práce se tak stává oním dvousečným mečem.
Nejprve stimuluje aktivitu mozku, ale po překročení určité hranice dochází ke stresu a únavě. To má přímo zničující účinek na kognitivní funkce.
Jak pracovní doba ovlivňuje lidi ve středním a pokročilejším věku
Kromě již uvedeného vlivu na mozek má počet odpracovaných hodin vliv na udržování mentální svěžesti u lidí ve středním a pokročilejším věku.
Jak uvádí McKenzie, práce v objemu 40 hodin týdně, což je klasická pracovní doba, má na mozek sice lepší vliv než žádná práce, ale nedosahuje se při ní maximálního efektu na mentální stimulaci.
Vliv odpracovaných hodin na mozkové funkce bude zřejmě odlišný v jednotlivých zemích.
Na mozek totiž mají vliv i další faktory, jako jsou druh práce (manuální versus duševní), intenzita jejího vlivu na mozek, aktivity po práci a podobně.
Závěr
Abychom to shrnuli – práce na plný úvazek má na lidi nad 40 let a jejich mozkové funkce negativní vliv.
Je to sice lepší než nepracovat vůbec, ale výrazně horší než práce v objemu 25 hodin za týden.
Zpracovala: Vylectese.cz
Odebírejte nové články emailem!
Líbil se vám tento článek? Pak se přihlaste zdarma na odebírání našich nových článků přímo do vaší emailové schránky:
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Tak uz vim, proc lide ve veku 40 a vyse maji snizene sance sehnat praci. Opravdu skvela studie. 😕
xD pochybuji že tuto studii bere někdo někde vážně, chyba bude asi na vaší straně a ne na straně 3 vědců z Anglie.
Ale 3 vědci z Austrálie můžou mít pravdu!
mají pravdu …v pondělí jsem k ničemu, stejně jako tisíce dalších lidí po víkendu …kdy pracují na chalupách a chatách atp. … v úterý začínám být aktivní, středa dobrej pracovní výkon, čtvrtek na plné pecky a v pohodě a v pátek nastupuje útlum …
V zaměstnání jsem dělal 6 dní v týdnu (v sobotu pouze dopoledne), neměl jsem dovolené 10 let. Pak jsem vyhořel, aniž bych si to uvědomil, začal jsem dělat jednu chybu za druhou, proto mě vyhodili. Tak jsem začal s MLM. Ještě to není ono, ale oproti zaměstnání, bez stresu. Už bych nechtěl pracovat na šéfa. Život žijeme jen jednou.
Bože to jsou, ale hlouposti. Studii prováděli 3 vědci, kteří mají nejspíš problém se sebou. Je mi přes 40 let a jsem spíš jak 20 kluk a rozhodně se necítím být mimo a to proacuji 12 hodin v krátkém a dlouhém cyklu a navíc doma opravuji elektrotechniku a programuji v IT odvětví externě. Takže to shrnu – Oprovdu se necítím být mimon. 😀
když teda snižujete pracovní dobu ze 40 hodin na 25 tak taky zvyšte plat protože ten kdo dělá 40 týdně tak má třeba 13 000 a když bude dělat 20 hodin v týdnu tak bude mít řekněme třeba 9.000