Pochází z oblasti pod Himálaji v Indii, Pákistánu, Bangladéši a Afghánistánu, ale v současnosti se rozšířila už i do tropů v Asii či Americe.
Na léčebné účely se už po celá staletí využívají všechny její části – kůra, květy, listy, plody i kořen. Ájurvéda tvrdí, že tato rostlinka dokáže vyléčit až 300 chorob.
Zázračný strom moringa a její zdravotní účinky
Morinze se občas říká i zázračný strom.
Má malé kulaté lístky, které jsou doslova přeplněné živinami jako bílkoviny, vápník, betakaroten, vitamín C, draslík a další. Řekněte nějaký vitamín nebo minerál a moringa ho v sobě má.
Není proto divu, že se v lidové medicíně používá již minimálně 4000 let.
Z jejích léčivých účinků zmiňme alespoň pár nejdůležitějších. Účinkuje na tyto zdravotní potíže:
- anémie
- artritida a bolesti kloubů
- astma
- rakovina
- zácpa i průjem
- cukrovka
- epilepsie
- bolesti žaludku
- žaludeční vředy
- bolesti hlavy
- problémy se srdcem a vysoký krevní tlak
- ledvinové kameny
- onemocnění štítné žlázy
- virální, bakteriální a houbovité infekce
Moringa se také využívá na snižování otoků, zvyšování sexuální žádostivosti (jako afrodisiakum), posilování imunity a zvyšování produkce mléka u kojících žen.
Je velmi prospěšná i na trávení, protože obsahuje hodně vlákniny, která pročišťuje střeva od nahromaděných nánosů a nestrávených zbytků stravy.
Obsahuje látky zvané isothiokyanáty, které mají antibakteriální účinky. Dokonce zneškodňuje i velmi odolnou bakterii Helicobacter pylori, která může vyvolávat žaludeční vředy či rakovinu žaludku.
Moringa a kožní onemocnění
Moringa se někdy aplikuje přímo na pokožku, kde zabíjí patogenní bakterie, a někdy se využívá i pro stahování povislé pokožky.
Rozdrcené listy nebo odvary se používají k léčbě infekcí (abces), atletické nohy, lupů, zánětů dásní, bodnutí hmyzem, bradavic a řezných ran.
Olej ze semínek moringy se přidává do potravin, parfémů a do prostředků péče o vlasy.
V některých částech světa, které se vyznačují chudobou a nedostatkem potravin, jako jsou Afrika či Asie, ji podávají lidem s podvýživou pro doplnění nutričních látek, protože se velmi snadno pěstuje a je levná.
Listy se jednoduše uvaří a používají jako u nás špenát. Případně se vysuší a potom přidávají do jiných potravin pro zvýšení jejich výživné hodnoty.
Jak funguje moringa u rakoviny?
Moringa obsahuje množství bílkovin, vitamínů, minerálů a antioxidantů. Ukazuje se, že dokáže chránit buňky před poškozením.
Podívejme se, jak moringa obstojí ve srovnání s jinými potravinami:
- 12krát více vitamínu C než pomeranč
- 17krát více vápníku než mléko
- 10krát více vitamínu A než mrkev
- 25krát více železa než špenát
- 15krát více draslíku než banány
- 9krát více bílkovin než jogurt
Nedávná studie ukázala, že pokud konzumujete 7 gramů prášku z moringových lístků během 3 měsíců, snížíte hladinu krevního cukru až o 13,5 %.
Moringa však disponuje i extrémně silnými protinádorovými účinky díky aktivní látce niaziminin, který se nachází právě v jejích lístcích.
Slibné výsledky se ukázaly při léčbě těchto druhů rakoviny:
- rakovina vaječníků
- rakovina plic
- rakovina slinivky
- rakovina jater
- melanom (nebezpečný typ rakoviny kůže)
Konzumace moringy v Indii je zřejmě i jedním z hlavních faktorů, proč je tam až o 84 % nižší výskyt rakoviny slinivky ve srovnání se západními zeměmi v USA či Evropě.
Kde sehnat listy moringy
Naštěstí už i v našich končinách je možné sehnat sušené listy tohoto stromu.
Můžete si z nich například připravit čaj. Použité listy však nevyhazujte, bylo by jich škoda. Přidejte je do salátu nebo přímo zkonzumujte.
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář