Mozkové příhody se vyskytnou tehdy, když se naruší krevní průtok do mozku. Jsou v pořadí čtvrtou nejvážnější příčinou smrti ve vyspělých zemích.
První tři místa zastupují srdeční onemocnění, rakovina a chronická onemocnění dolních dýchacích cest.
Mozková příhoda zasahuje stejně muže i ženy. Nejčastěji se vyskytuje u lidí po 55 letech věku života.
Po mozkové příhodě se někteří lidé zcela vyléčí. Pravda je však taková, že více než 2/3 lidí, kteří mozkovou mrtvici přežijí, zůstanou jistým způsobem dlouhodobě postižení.
Statistik se ale netřeba obávat. Existují totiž způsoby, jak snížit riziko tohoto onemocnění. Pokud vás zajímá, jaké to jsou, pokračujte ve čtení.
Nejprve si ve stručnosti vyjmenujeme všeobecně známá doporučení, jak mrtvici předcházet. V další části se pak zaměříme na sice méně typické, ale o nic méně důležitější zásady prevence.
Obecné rady
Mezi obecnější rady pro prevenci mozkové příhody patří následující:
- Pravidelné cvičení. Snižuje riziko srdečního infarktu o 30 až 50 %. Zkuste 30minutové aerobní cvičení alespoň 5krát týdně.
- Mějte alkohol pod kontrolou. Pití většího množství alkoholu se negativně spojuje s mozkovými mrtvicemi. Více než dva alkoholické nápoje denně mohou zvýšit jejich riziko až o 50 %.
- Udržování váhy. Stačí zhubnout o 5 až 10 % momentální váhy a podaří se vám snížit krevní tlak i hladinu cukru v krvi. Lidé trpící cukrovkou mají až 4krát vyšší šanci mrtvice.
- Jezte vyváženou stravu. Zdravá a vyvážená strava plná ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků, libového masa a ryb dokáže snížit riziko mozkové mrtvice až o 25 %.
- Nekuřte. Může to znít sice jako dost jasný faktor, ale vždy je dobré si to připomenout.
Rady, o kterých jste dosud zřejmě neslyšeli
Jelikož jde o méně známé faktory, ke každému z nich uvedeme trochu více podobností než při předešlých obecných doporučeních.
Konzumace potravin bohatých na draslík
Podle nedávné studie nazvané Porážka, která byla vypracována asociací American Heart, konzumace většího množství draslíku snižuje riziko mozkové příhody.
Týká se to zejména u žen po menopauze.
Mezi potraviny obsahující draslík patří:
- bílé fazole
- tmavá listová zelenina
- brambory pečené ve slupce
- batáty
- sušené meruňky
- pečená dýně
- bílý nízkotučný jogurt
- losos
- avokádo
- houby
- banány
Konzumace hořké čokolády
Pokud máte rádi čokoládu, bude to pro vás fantastická zpráva.
Víte, že: chronická únava, časté bolesti hlavy, zácpa a průjem mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Několik studií totiž ukázalo, že lidé, kteří jedí hořkou čokoládu více než jednou za týden, si takto příjemně snižují riziko mozkové mrtvice až o 30 %.
Kromě toho si také snižují riziko cukrovky o přibližně 30 % a onemocnění srdce o téměř 40 %.
Čím víc kakaa, tím líp. Takže když se už ohlédnete po hořké čokoládě, určitě by měla obsahovat nejméně 60 % kakaa a klidně i víc.
Léčba obstrukční spánkové apnoe (OSA)
Spánková apnoe bývá často nediagnostikovaná. Studie poukazují na to, že v průměru 1 z 15 dospělých trpí mírnou až závažnou OSA.
Podle webové stránky Mayo Clinic nejen závažná, ale dokonce už i mírná obstrukční spánková apnoe se ukázala jako faktor zvyšující riziko mozkové mrtvice.
U mužů to platí 3násobně více než u žen. Pokud trpíte tímto onemocněním, určitě dodržujte předepsanou léčbu.
Navštivte svého zubaře
Tento tip vás možná trošku zaskočí, ale vyplatí se ho dodržet.
Odborné čištění zubů každých 6 měsíců dokáže snížit riziko srdečního infarktu o neuvěřitelných 24 % a mozkové příhody až o 13 %.
Zubař je schopen rozeznat i první příznaky srdečního onemocnění ještě předtím, než si vy nebo váš lékař všimnete ostatních příznaků. Například otok dásní či uvolněné zuby znamenají, že léčba by měla začít mnohem dříve.
Všímejte si i jiných neobvyklých příznaků
Naše tělo nám dává různé signály, proto je důležité mu pozorně naslouchat a všímat si všeho neobvyklého.
Příkladem jsou zkrácený dech, změna srdečního rytmu či vyčerpanost.
Když zaznamenáte na svém zdravotním stavu něco podezřelého, raději to neignorujte a jděte na vyšetření k lékaři.
Zdroj: Life Saving Tips for Lowering Your Stroke Risk, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář