Nejčastější příčinou úmrtí je v současnosti srdeční infarkt. Abyste se mu vyhnuli, naučte se rozpoznávat příznaky, které mu předcházejí.
Jen za posledních pár let se počet infarktů výrazně zvýšil. Důvodem je hlavně nezdravé stravování a nezdravý životní styl vyznačující se vysokou hladinou stresu.
Právě tyto faktory pak vedou k selhání srdce.
Jednou z nejdůležitějších věcí, kterou můžete udělat, abyste se vyvarovali infarktu, je změnit způsob, jakým žijete, hlavně mít méně stresu.
A druhou nejdůležitější věcí je znát signály, které jeho příchod předznamenávají. Jejich včasné rozpoznání a přijetí adekvátních opatření vám může doslova zachránit život.
Zde je 6 signálů, kterými vám tělo naznačuje, že se blíží srdeční infarkt:
1. Celková tělesná slabost
Jde o jeden z nejranějších příznaků příchozího infarktu, proto buďte opatrní, pokud ho na sobě zpozorujete.
Zúžené arterie vedou ke sníženému průtoku krve a zhoršenému prokrvení těla. To pak způsobuje celkovou slabost svalů.
2. Točení hlavy a studený pot
Špatná cirkulace krve = nižší zásobení mozku krví. To následně vede k točení hlavy, závrati a návalu studeného potu.
Můžete se cítit vlhce, lepkavě nebo jinak nepříliš dobře. Ani váš mozek nebude tehdy fungovat správně. Jde o důležité příznaky, které naznačují možný srdeční infarkt v blízké budoucnosti.
3. Tlaky v hrudi
Tlak nebo bolesti v hrudníku jsou dalším významným signálem infarktu. Kromě toho tlak je nejen příznakem, ale může také sám zvyšovat riziko jeho propuknutí.
Bolest se obvykle šíří do jiných částí těla, jako například do ramen, zad nebo rukou.
4. Chřipka nebo nachlazení
Chřipka nebo příznaky podobné chřipce těsně před srdečním infarktem se vyskytly při množství případů.
Mnoho lidí, kteří zažili infarkt, tvrdí, že je na sobě zpozorovali, ale nevěnovali jim dostatečnou pozornost. Je proto dobré o nich vědět a neignorovat je.
5. Únava
Snížený tok krve srdcem může vyvolávat únavu. Pokud jsou vaše arterie zúžené, do srdce se dostává méně krve a bude proto muset pracovat hůř než obvykle.
Když se často cítíte unavení, je čas promluvit si s lékařem.
6. Lapání po dechu
Dalším příznakem přicházejícího infarktu, zúžených arterií a zhoršeného prokrvení je lapání po dechu.
Vašim plicím a svalům, které je ovládají, se nedostává dostatek krve, aby správně fungovaly. Srdce a plíce pracují ve vzájemném souladu. Činnost a funkce jednoho mají vliv na to druhé.
Lapání po dechu tak spolu s únavou a svalovou slabostí mohou být znakem toho, že přichází srdeční infarkt.
Závěr
Uvedené symptomy jsou extrémně důležité, proto je třeba si jich všímat a věnovat jim pozornost.
Abyste se vyhnuli této smrtelné nemoci, jakou je srdeční infarkt, zdravě se stravujte a veďte zdravý život, ve kterém stres nemá místo.
Zpracovala: Vylectese.cz
I kdyby člověk na sobě pociťoval příznaky, chápu, že nejde k lékaři. Vite, hodně lékařů by muselo změnit své chování vůči pacientům. V reklamách, v médiích se všude hlásá prevence, prevence…ale z diskuzí lidí, které znáte, nebo potkáte, slyšíte hodně často negativních zkušeností s přístupem lékařů?! Stačí občas kouknout na zprávy, kdy lékař odbyl pacienta a mělo to tofatalni následky! To mluví samo za sebe. Samozřejmě, že je i dost lékařů, kteří svojí práci berou vážně a zodpovědně. Ale pokud Vám MUDr. Ph.D. řekne, že Vám hrozí budík…..a místní ambulantní lékař Vám s úsměvem na tváři poví ,,z HK žádné změny“ ( asi se ani nekouknul do zprávy)!? Dnes je doba stresů, nedá se tomu vyhnout! Také péče ve ,,Fakultních“ nemocnicích (třeba Praha) a oblastních nemocnicích je odlišná! Není to jen chování (i když to dělá hodně), ale hodně hrají roli opět finance! Je toho hodně k napravování, ale to je myslím nemožné! Takže lidičky, opatrujte se, zvolněte tempo v rámci možností!!?
Naprosto souhlasím.
Zajímavé,všichni to vědí a nikdo s tím nic nedělá!!!Je svatá pravda je,že nynější doktory člověk jako takový nokoho nezajímá,to si můžu bolest najít na internetu a léčit se sam,škoda slov v té dnešní době!!!!
Naprosto souhlasím,já mám po prodělaném infartku,chodil jsem k lékaři v krajský nemocnici,že jsem slabej,dušnej,bolesti na hrudi a bylo mi řečeno,že mám hodnoty dobrý a tím to haslo.Pak jsem dostal trombozu do pravé nohy tak mě to vyléčily a jsem zdravej jako řípa co by jsem chtěl na svůj věk.A ono ejhle do měsíce infarkt,bylo mi řečeno no sváma to pěkně zacvičilo.Po roce mi napsali kontrolu a volali mi ,že je corona tak kontrala za rok.Po roce jsem přišel na kontrolu a máte hodnoty dobrý.Když jsem jim povídal,že jsem pořád slabej,dušnej atd. bylo mi řečeno,že se s toho budu dostávat 3-4roky.Když jsem ležel na jipu tak ani za mnou nepřišli,když byla vizita.Takže lékaři na pacienty prděj a říkají proč jste nepřišel dříve.
Souhlasím, přístup lékařů v okresních nemocnicích je moc špatný,s Prahou nesrovnatelný. Manžel dostal infarkt (bohužel už třetí) rychlá ho přivezla do okresní nemocnice,kde doktor vyhodnotil, že to není tak akutní. Rozhodl se nechat tam manžela ležet 5.dní a podávat mu injekce na ředění krve. Šestý den se dostal do Prahy,kde mu zjistili tři ucpané cévy. Pan doktor jen kroutil hlavou a říkal,,proboha proč vás nepřivezli hned! „Tohle je za minutu dvanáct a mohl jste zemřít. Podotýkám, že si stěžoval po celou dobu v nemocnici, že ho hrozně bolí na hrudi.