Existují dva druhy cévní mozkové příhody – ischemická a hemoragická.
Ischemická mozková příhoda je poměrně častá a způsobuje ji krevní sraženina nebo zúžená céva, která zůstane zablokována, čímž se znemožní přísun krve do mozku.
Hemoragická mozková příhoda je méně častá a vzniká v případě, kdy praskne cévka v mozku a způsobí krvácení do mozku.
Co se děje při mozkové příhodě
Mozková příhoda je dnes pátou nejčastější příčinou smrti. Patří mezi významné faktory způsobující částečnou nebo plnou invaliditu.
Pokud člověk přežije cévní mozkovou příhodu, zůstává ochrnutý na polovinu těla.
V obou případech, při ischemické i hemoragické mrtvici, se okysličená krev nedokáže dostat k nervovým buňkám v mozku. Ty následně odumírají, což vede k ochromení životních funkcí, za které byla daná část mozku zodpovědná.
Mozek (více ZDE…) je velmi složitý a komplexní orgán. Když se poškodí oblasti, které kontrolují určité tělesné funkce, už nikdy nebude fungovat jako předtím.
Věděli jste, že: Hormonální nerovnováha je způsobena nedostatkem vitamínů a minerálů? Řešení naleznete ZDE...
Je sice možná částečná obnova funkcí pomocí rehabilitace, ale původní stav se obvykle nepodaří obnovit.
Časné příznaky mozkové příhody
Všeobecně panuje skálopevné přesvědčení, že mozková příhoda se objevuje náhle a nedá se dopředu předvídat. Není to však pravda.
Tělo nám před mozkovou příhodou vysílá následující signály:
- častá škytavka
- upadnutí do bezvědomí
- tělesná slabost
- bolesti v různých částech těla
- problémy s dýcháním
- halucinace
- epileptické záchvaty
- změny v chování
Je velmi důležité umět tyto signály správně rozeznat a co nejdříve vyhledat lékařskou pomoc, aby se minimalizovalo riziko vážného poškození mozku.
Tato pomoc dokáže snížit riziko úmrtí a invalidity a výrazně zvýšit šance na rychlejší zotavení.
Lékaři a medicínští experti říkají, že příznaky se u jednotlivců mohou lišit, a to v závislosti na druhu mozkové příhody, zasažené části mozku a rozsahu poškození.
Jejich společným znakem však bývá, že mozková příhoda přichází náhle. A proto je třeba být na tuto situaci předem připraveni.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
pozorné