Podle statistik problémy s nadýmáním zažívá pravidelně každý desátý Evropan, dokonce i tehdy, když nezkonzumuje žádná vydatná jídla.
Nadýmání může být občas natolik výrazné, že se projeví viditelným vydutím břicha.
Plynatost a nadýmání většinou přímo souvisí s našimi stravovacími návyky, což znamená, že úpravou našeho jídelníčku tyto problémy obvykle rychle odezní.
Pokud se po provedení těchto změn žaludek nebude chtít uklidnit, nemusíme hned utíkat k lékaři anebo do lékárny (alespoň prozatím ne).
V tomto článku se budeme věnovat čtyřem přirozeným přísadám – přesněji čtyřem éterickým olejům, které se osvědčily jako účinná pomoc právě při problémech s plynatostí a nadýmání.
V závěru zmíníme seznam několika potravin, které nám, pokud je zařadíme do své stravy, mohou pomoci při těchto problémech.
Potraviny, které mohou způsobovat nadýmání
Nadýmání a plynatost mohou být způsobeny několika potravinami anebo přísadami, které se v naší stravě vyskytují zcela běžně. Toto jsou některé z nich:
Fazole a čočka: Tyto luštěniny obsahují skupinu sacharidů, které nazýváme oligosacharidy.
Aby je naše tělo mohlo strávit, musí je nejprve rozložit za pomoci střevních bakterií. Při tomto procesu často dochází k nadýmání anebo plynatosti.
Některé druhy ovoce a zeleniny: Některé druhy zeleniny, jako je např. růžičková kapusta, zelí, květák a mrkev (více ZDE…), mají poměrně vysoký obsah škrobu, který často způsobuje nadýmání.
Mezi ovoce s vysokým obsahem přirozených cukrů patří zejména meruňky a švestky, které mohou vyvolávat plynatost a nadýmání.
Mléčné výrobky: Laktóza (mléčný cukr) je další příčinou nadýmání a pocitu nepohodlí ve střevech, zvláště pokud je náš organismus na laktózu citlivý.
Jinými slovy, je více než jisté, že pokud máte laktózovou intoleranci, pak o ní už dávno víte.
Sladidla: Fruktóza je přírodní cukr, který se přidává do mnoha průmyslově zpracovaných potravin. Velké procento konzumentů má však problémy s jejím trávením.
Kromě fruktózy se jako sladidlo používá sorbitol. Je to však umělé sladidlo a jako takový je nestravitelný.
Fruktóza a sorbitol mohou být příčinou vážných problémů s nadýmáním, a proto bychom si měli začít uvědomovat jejich přítomnost a množství v jídlech, které konzumujeme.
Rozumným doporučením je začít omezovat množství fruktózy a sorbitolu ve své každodenní stravě.
Celozrnné obilniny: Potraviny z celozrnných obilnin obsahují hodně zdraví prospěšných živin a látek, nicméně jejich konzumace může občas vést k problémům s nadýmáním a plynatostí.
Mají mimo jiné velký obsah vlákniny, která je nestravitelná. Pokud vlákninu konzumujeme ve velkém množství, může se to projevit nadýmáním, plynatostí, a dokonce zácpou (více ZDE…).
To je jeden z důvodů, proč nám odborníci na výživu nedoporučují náhle, prudké zvýšení množství vlákniny ve stravě.
Z toho vyplývá, že nejrozumnější je zvyšovat množství vlákniny ve stravě postupně, aby se náš organismus mohl této změně přizpůsobit.
Důležité je také dbát na dostatečný příjem tekutin – vláknina v našem trávicím traktu by z něj mohla absorbovat více vody, čemuž účinně zabráníme právě dostatečným příjmem tekutin.
Oleje, které pomáhají zmírňovat nadýmání a plynatost
V krátkosti jsme se zmínili o některých potravinách, které nejčastěji stojí za nadýmáním a zvýšeným hromaděním plynů v našem trávicím traktu.
Dále si řekneme o některých druzích olejů, které jsou účinnou a přirozenou pomocí při trávicích potížích.
Čtyři oleje, které jsou účinnou pomocí při problémech s plynatostí a nadýmáním:
1. Heřmánkový olej
Je známo, že heřmánkový olej pomáhá zmírňovat záněty střev a přináší úlevu od bolesti a zmírňuje křeče v břiše.
Heřmánek pomáhá při problémech s průjmem, chronickém pálení žáhy (více ZDE…), nechutenství a nevolnosti, kinetóze (mořská nemoc) anebo zvracení.
Heřmánkový olej by si díky svým účinkům jistě zasloužil větší pozornost ze strany lékařské vědecké komunity.
Kromě výše popsaných účinků ještě dodejme, že pomáhá našemu organismu zbavit se toxických látek.
2. Kmínový olej
Kmínový olej má pověst zázračného léku, který poskytuje účinnou úlevu při křečích ve střevech a žaludečních bolestech.
Potenciálně pomáhá zmírňovat příznaky, které zažíváme při syndromu dráždivého tračníku (IBS) – zácpa, průjem a nadýmání. Neměly by ho však užívat těhotné ženy (více ZDE…).
Kmínový olej je možné aplikovat přímo na pleť. V tom případě bychom se měli alespoň půlhodinu vyhýbat přímému slunečnímu záření.
3. Zázvorový olej
Podle medicínského žurnálu Medical News Today mezi zdraví prospěšné účinky zázvoru patří: úleva od kinetózy (mořské nemoci) a nevolnosti, pomáhá při nechutenství a tlumí bolest.
Zázvor je také známý svými účinky proti nadýmání, zmírňuje příznaky plynatosti a pocity nepohodlí v břiše.
4. Mátový olej
Ze čtyř olejů, které jsme zmínili v tomto článku, je právě mátový olej nejúčinnější.
Ať ho užíváme v tekuté podobě, ve formě kapslí, nebo ho aplikujeme přímo na pokožku, vždy působí uklidňujícím způsobem na svaly žaludku a také poskytuje úlevu od bolestí žaludku a křečí.
Také se osvědčil jako účinný při zmírňování plynatosti.
Na závěr vám přinášíme seznam některých potravin, které vám mohou pomoci odstranit problémy s nadýmáním a plynatostí:
- bobulové ovoce
- mandle
- špenát
- ovesné vločky
- arašídové máslo
- kurkuma
- luštěniny
- kokosový olej
- banány (více ZDE…)
- brokolice
- česnek
- osvěžující nápoj připravený z vody, zeleného čaje a citronové šťávy – nejenže pomáhá zmírňovat nadýmání a plynatost, ale zároveň nás dobře hydratuje
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář