Podle studie publikované v lednu 2015 v žurnálu Anály interní medicíny průměrný člověk stráví více než polovinu pracovní doby sezením.
Máme na mysli cestování do práce, práci u počítače nebo obědní pauzu.
Výzkum použil údaje ze 47 dalších studií zaměřených na sedavý způsob života.
Odhalil, že délka času strávená vsedě přímo ovlivňuje vyšší míru cukrovky 2. typu, kardiovaskulární onemocnění, rakovinu a úmrtí na rakovinu.
Co způsobuje dlouhodobé sezení
Dlouhodobé sezení má negativní vliv zejména na zdraví páteře. Její ztuhnut a bolest patří mezi nejčastější zdravotní problémy.
Časem se její stav obvykle zhorší natolik, že ovlivňuje i vaši schopnost cvičit, běžet nebo provádět další fyzické aktivity.
Jde o sestupnou spirálu. Nemožnost provádět fyzické aktivity vede k dalšímu zhoršování stavu, ze kterého už není úniku a operace páteře se stane nevyhnutelnou.
Pro napravení poškození způsobeného dlouhodobým sezením však existuje několik jednoduchých cvičení, které je potřeba provádět na pravidelné bázi.
Dnes vám prozradíme pět strečinkových cviků, které vám pomohou k znovuobnovení pohybu v jeho plném rozsahu a odstranění bolesti a ztuhlosti nejen v zádech, ale dokonce i v kolenou či jiných kloubech.
1. „Požární hydrant“
Toto cvičení je známé pod názvem „požární hydrant“, protože připomíná pejska čůrajícího na hydrant.
Klekněte si na všechny čtyři (jak je zobrazeno na úvodním obrázku), dlaně mějte na šířku ramen a kolena na šířku pánve.
Zvedněte jednu nohu do strany tak vysoko, jak je to možné. Následně dejte nohu zpátky a celý cvik opakujte co nejčastěji.
Po skončení cviku vyměňte nohy a totéž opakujte na druhou nohu.
Toto protažení posiluje nohy a spodní část zad. Také zlepšuje stabilitu a rovnováhu.
2. Houpání nohama
Toto cvičení je ideální pro uvolnění ztuhlých kyčelních kloubů.
Nejprve se postavte a o něco opřete, abyste snadněji udrželi rovnováhu. Začněte lehkým houpáním jednou nohou dopředu a dozadu. Potom houpejte nohou ze strany na stranu.
Cvik několikrát opakujte, následně nohy vyměňte a totéž opakujte na druhou nohu.
NÁŠ TIP: Bojíte se prožít svátky v rodinném kruhu se svými dětmi, protože máte strach z koronaviru? Pomoci vám dle laboratorních studií může Virostop, švýcarský bylinkový sprej na podporu imunity. Čtěte VÍCE
Pro každou nohu se doporučuje provést 15 až 20 houpání (dopředu a dozadu, ze strany na stranu), tedy dohromady 30 až 40 pohybů s jednou nohou a stejný počet s druhou.
Začít můžete s menším počtem opakování a postupně přidávat.
3. Dřepy
Cílem dřepů je předcházet ztuhlosti. Při tomto cvičení si protáhnete nohy, pánev i páteř.
Cvik je poměrně jednoduchý. S nádechem jděte dolů do dřepu, tak nízko jak jen můžete, a v této pozici vydržte několik sekund.
Obě chodidla držte pevně na zemi a záda mějte narovnaná. Potom se znovu postavte, chvíli si odpočiňte a následně opakujte 5 až 6krát.
4. Most
Tímto cvičením je možné zlepšit ohebnost a rozsah kyčelních kloubů a zároveň sedacích a břišních svalů (více ZDE…).
Lehněte si zády na podlahu s pokrčenými koleny a chodidly celou plochou na zemi.
Následně zvedněte zadek, kříže a boky, aby vaše tělo vytvořilo most. V této poloze vydržte co nejdéle a poté se pomalu spouštějte dolů.
Pokud jste pokročilejší nebo se vám toto cvičení zdá příliš jednoduché, můžete si na břicho položit nějaké závaží.
Cvičení opakujte 5 až 10krát podle toho, kolik máte sil.
5. Strečink na gauči
Strečink na gauči je skvělý cvik, který můžete provádět i během sledování televize.
Klekněte si před gauč tak, že jednu nohu ohněte v koleni, dáte ji před sebe a klekněte si na koleno druhé nohy, přičemž chodidlo druhé nohy bude opřeno o okraj gauče.
Nyní se narovnejte a napněte zadek (více ZDE…) i břišní svaly. V této poloze vydržte 30 sekund a poté nohy vyměňte a cvik opakujte.
Závěr
Uvedené cviky provádějte pravidelně, protože jsou pro vás nadmíru prospěšné.
Další způsob, jak překonat sedavý způsob života, je vybrat se do práce po vlastních. Pokud to charakter práce dovoluje. Místo používání výtahu choďte do schodů.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář