Mnohé studie ukazují, že éterický (esenciální) olej z jedné běžné léčivé bylinky má až překvapivě silné antiseptické, antibakteriální a protizánětlivé vlastnosti.
Nedávný výzkum dokonce odhalil, že uvedený éterický olej výborně snižuje bolesti při různých onemocněních, a to jak infekčních (bolesti v krku), tak i chronických (například artritida a bolesti kloubů).
Řeč je o tymiánu. Možná jste si už všimli, že většina dezinfekčních ubrousků a ústních vod obsahuje thymol, který se řadí mezi fenoly. Není to náhoda.
Tuto vlastnost tymiánu využívají mnohé již existující produkty. Jeho využití k léčbě různých onemocnění je však mnohem širší.
V lidové medicíně se účinky tymiánu a jiných esenciálních olejů využívají na záněty a zmírňování bolestí už od nepaměti.
Studie zjistila, že tymiánový olej působí lépe než ibuprofen
Tým výzkumníků z íránské Univerzity Babol potvrdil, že tymián nefunguje jen jako silný prostředek proti bolesti, ale také zmírňuje bolest při silné menstruaci, a to ještě lépe než Ibuprofen.
Studie zahrnovala 84 vysokoškolských studentek, které trpěly silnou menstruací. Byly ve věku 15 až 24 let. Všem diagnostikovali obtíže při dysmenoree.
Náš tip: Přírodní léčba artrózy: Zjistěte, jak se navždy zbavit bolestí kloubů pomocí bylinek, stravy a cvičení. Více informací zde
Tento stav se projevuje bolestivými křečemi, které mohou a nemusí doprovázet příznaky jako jsou závratě, bolesti hlavy, nevolnost a bolesti páteře.
Na druhé straně, sekundární dysmenorea znamená, že příčinou bolesti je jiné onemocnění.
Zmiňovaní výzkumníci definovali primární obtíže při dysmenoree jako stav, který se objevuje v průběhu 2 let od začátku první menstruace a není spojen s bolestí během ostatních dní cyklu.
Má to smysl, protože bolestivá menstruace je častější u mladších žen během prvních let od začátku první menstruace.
Další zdravotní přínosy tymiánového oleje
Antiseptikum: Je to silný antiseptický prostředek, který chrání před vznikem infekcí ve vředech a ranách na pokožce. Jeho antiseptické účinky se připisují přítomnosti karyofylenu a kamfenu.
Tonikum: Posiluje srdce, trávicí systém, nervový systém, oběhový systém, svaly a pokožku.
Zvyšuje krevní tlak: Je prospěšný pro lidi trpící na nízký krevní tlak. Tito lidé jsou vystaveni vyššímu riziku, že budou mít závratě a také riziku ztráty vědomí. Tymián udržuje krevní tlak v rovnováze tím, že ho přirozeně zvyšuje.
Působí protirevmaticky: Tymiánový esenciální olej vyřeší ucpané cévy a nahromadění kyseliny močové v krvi. Oba tyto faktory způsobují revmatismus, dnu a artritidu. Jako diuretikum usnadňuje eliminaci toxických látek z těla. Jelikož má stimulující vlastnosti, zvyšuje cirkulaci krve.
Jiná použití
- Jako diuretikum je prospěšný při léčbě infekcí močového měchýře a vylučovacího systému.
- Zabíjí houby na nehtech.
- Zabíjí parazity.
- Používá se jako repelent proti hmyzu.
- Používá se k léčbě zánětu pochvy a kandidy (kvasinkové infekce).
- Můžeme ho nalézt v přírodních dezinfekčních prostředcích na ruce.
- Zředěný olej nebo rozdrcený tymián se používají jako první pomoc při štípnutí hmyzem.
- Přidejte tymiánový olej do horkého obkladu a zmírníte si bolest při dně, ischiasu, bolesti svalů, revmatické bolesti, bolest z vymknutí kotníku a bolest při sportovním zranění.
- Aplikujte si neředěný tymiánový olej na bolavé nohy, ránu z kousnutí zvířetem a na vředy či vyrážky. Ujistěte se, že pokožku ochráníte nějakým krémem.
- Použijte 1% roztok do prášku na praní, díky čemuž bude působit antibakteriálně.
- Masírujte se s tymiánovým olejem pro stimulaci menstruace nebo při chybějící menstruaci.
- Používejte ho jako vlasové tonikum, mýdlo na obličej nebo k léčbě bradavic a akné.
- Pravidelná konzumace tymiánu zvyšuje množství kyseliny dokosahexaenové (DHA) v buněčných membránách srdce, ledvin a mozku.
- Bylo vědecky dokázáno, že thymol, aktivní sloučenina v tymiánovém oleji, usnadňuje hojení tím, že zvyšuje průtok krve v pokožce.
- Thymol chrání zdravé tuky v buněčných membránách.
- Smíchejte tymián s levandulí, cedrovým dřevem a rozmarýnem se směsí hroznového a jojobového oleje k léčbě alopecie (vypadávání vlasů).
Závěr
Tymiánový olej se dobře hodí v kombinaci s olejem z citrónu, levandule, borovice, bergamotu a grapefruitu.
Pamatujte však na to, že éterické oleje jsou velmi koncentrované, proto se aplikují vždy po kapkách nebo se ředí s běžnými oleji (slunečnicový, olivový, kokosový a podobně).
Zdroj: thehealthawareness.com
Odebírejte nové články emailem!
Líbil se vám tento článek? Pak se přihlaste zdarma na odebírání našich nových článků přímo do vaší emailové schránky:
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář