Fyzicky aktivní ženy by měly vědět, jak důležité pro jejich trénink je zotavení svalů. Zabraňuje totiž jejich napětí a zranění při zvedání těžkých předmětů.
To znamená, že potřebují hledat zdroje vitaminů a minerálů, které dokáží urychlit hojení a zotavení.
Bohužel však ne všechny ženy přijímají do těla dostatek železa, a tak se často cítí unavené, je jim špatně od žaludku a bolí je svaly.
Odborníci na zdraví doporučují ženám přijímat až do 18 mg železa denně, a tak, pokud si kladete otázku, jak zvýšit svůj příjem železa jinak než užíváním doplňků, možná vás budou zajímat jeho následující zdroje.
1. Špenát
Sníst šálek vařeného špenátu znamená přijmout 6,43 mg železa a také množství vitamínu A, vápníku a draslíku. Tyto vitamíny a minerály jsou pro posílení a hojení vašich svalů velmi důležité.
2. Játra
Dalším možným zdrojem železa jsou orgány dobytka, zejména jejich játra. Jeden plátek hovězích jater obsahuje až do 5 mg železa.
Můžete se rozhodnout i pro vepřová játra, která jsou ve srovnání s hovězím hubenější a mají ještě větší obsah vitamínu C a železa.
S konzumací jater byste to však neměli přehánět, protože mohou zvyšovat hladinu cholesterolu.
3. Hovězí
Kromě jater krav může být dobrým zdrojem železa i jejich maso. Z osmdesáti gramů hovězího získáte 5,24 mg železa.
Kromě toho obsahuje hovězí i bílkoviny, které potřebujete pro regeneraci a posílení svalů, zejména po intenzivním tréninku.
Věděli jste, že: existuje obrana v boji proti virům, která zvyšuje účinnost používání roušky a vejde se vám a vašim dětem do kapsy? Čtěte VÍCE
4. Ústřice
Pokud nejste milovnicí hovězího či jater, existují i jiné zdroje železa. Například ústřice. Tento mořský měkkýš je ve skutečnosti nabitý železem a jedna mušle malé až střední velikosti vám ho může dodat 3 až 5 mg.
To není špatné. Můžete si dát i kalamáry, mušle nebo slávky, které jsou plné tohoto minerálu. Pokud nepatříte k fanouškům mořských plodů, zvolte si ryby, jako jsou tuňák, treska a losos.
5. Rajčata
Dalším zdrojem železa, který si vlastně můžete vypěstovat i sami, jsou rajčata. Šálek této červené zeleniny vám umí dodat až 3,39 mg železa, nemluvě o množství antioxidantů, které vašemu tělu dokáží poskytnout potřebnou ochranu před stárnutím.
Zábavné na tom je, že rajčata můžete mít i doma na zahradě, protože tento druh zeleniny se snadno pěstuje.
6. Brambory
Věděli jste vůbec, že brambory obsahují železo? Malá brambora ho obsahuje 2,7 mg. Z brambor nemusíte dělat jen hranolky, můžete je také dusit a péct.
Pro další zdravotní přínosy stačí přidat trochu olivového oleje.
7. Cizrna
Železo se dá najít i v luštěninách, jako je cizrna, která ho obsahuje až do 5 mg na šálek. Kromě toho obsahuje cizrna i hodně bílkovin, což je přínosem zejména při fyzickém tréninku.
Na cizrně je skvělé, že ji pro svou konzistenci můžete přidávat i do těstovin či salátů. Dokonce z této luštěniny, pokud chcete, můžete připravit i humus.
Toto je jen několik druhů potravin, které jsou dobrým zdrojem železa potřebným pro udržení zdraví a síly vašeho těla.
Přidání těchto na železo bohatých potravin do vaší každodenní stravy vám rozhodně pomůže nejen s budováním vašich svalů, ale také se zlepšením vašeho krevního tlaku, snížením cholesterolu a kromě mnoha dalších věcí umí zajistit i ochranu před nedostatkem železa.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář