V dnešní rychlé a stresující době lidé zjišťují, že potřebují nové způsoby, jak snížit napětí, aby byli schopni žít úspěšný život.
Mnozí se při hledání těchto nových způsobů ztratí. Avšak nejnovější trend v metodách relaxace není vůbec těžké najít. Nachází se totiž přímo na policích knih vašich dětí.
Omalovánky pro dospělé se v současnosti prodávají v mnoha internetových obchodech.
Dokonce 3 z 10 nejprodávanějších knih v současnosti jsou právě omalovánky.
Jak omalovánky uvolňují stres
Není žádným překvapením, že vymalovávání obrázků zmírňuje stres. Při něm je totiž mozek nucen se soustředit a vaše mysl je klidná.
Při této tiché činnosti, do které se člověk zahloubá, snadno zapomenete, co se děje v okolním světě.
„Jde o aktivitu vyžadující koncentraci, při níž se část mozku zodpovědná za odezvu na strach (amygdala) dostává do stavu klidu,“ vysvětluje Newyorský psycholog Dr. Ben Michaelis. „Časem se tak dosáhne skutečně uklidňujícího efektu.“
Michaelis však není prvním psychologem, který doporučuje omalovánky pro řešení mentálních strastí, které nás postihují.
Carl Jung, zakladatel analytické psychologie, již před více než 100 lety doporučoval svým pacientům, aby vymalovávali obrázky.
Zjistil, že vymalovávání spletitých mandal pomáhalo jeho pacientům uklidnit mysl a zpozornit.
Při vymalovávání se aktivují rozdílné části našich dvou mozkových hemisfér, uvedla psycholožka Gloria Martinezová pro portál Huffington Post.
„Akce zahrnuje jak logiku, pomocí které vybarvujeme předlohy, tak kreativitu, když mícháme a párujeme barvy.
Při těchto činnostech se aktivuje oblast mozkové kůry odpovědná za zrak a jemnou motoriku (koordinace nezbytná k provedení malých a přesných pohybů).
Relaxace, která přitom vzniká, snižuje aktivitu amygdaly. Ta je základní částí mozku zodpovědná za kontrolu emocí, které jsou ovlivněny stresem.“
Cestování zpátky v čase do našeho dětství
Kromě uvedených faktů, smysl dává i to, že když jsme něco dělali jako děti, tak stejná aktivita vykonávaná dnes může přepnout náš mozek zpět v čase.
My se tak přeneseme do doby našeho dětství, kdy jsme byli vystaveni mnohem menšímu stresu.
„Doporučuji to jako relaxační techniku,“ říká psycholog Antoni Martinez v článku zmíněném výše.
„Tuto techniku můžeme využít pro vstup do kreativnějšího, svobodnějšího stavu vědomí,“ ujišťuje.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář