Jsme si jisti, že jste již slyšeli o zvláštní malé složce, známé jako THC. Právě tetrahydrocannabinol (THC) je odpovědný za většinu psychoaktivních účinků konopí.
Opakovaně se dokazuje, že je to mocná sloučenina. Je známá tím, že přináší úlevu od bolesti, čímž se stává užitečnou při mnoha stavech.
Konopí nejen proti úlevě od bolesti
Kromě potlačování chronické bolesti a úlevy od různých symptomů, ji lidé používají k léčbě onemocnění, jako je posttraumatická stresová porucha (PTSD), cévní mozková příhoda, HIV, nebo ke zmírnění následků chemoterapie.
S přibývajícím výzkumem nyní zjišťujeme, že látka THC může být prospěšná i při Alzheimerově chorobě.
Doposud rozličné studie poskytly důkazy o tom, že kanabinoidy mohou mít neuroprotektivní účinky.
Nová studie Salkova institutu možná našla důkaz o tom, že tetrahydrocannabinol (THC) a další složky nacházející se v marihuaně mohou přispět k buněčnému odstranění beta-amyloidu, patologického proteinu souvisejícího s Alzheimerovou chorobou.
David Schubert ze Salkova institutu říká:
„Ačkoliv jiné studie poskytly důkazy o tom, že kanabinoidy by mohly mít neuroprotektivní účinky v případě Alzheimerovy choroby, naše studie jako první demonstruje, že kanabinoidy působí jak na zánět, tak na ukládání beta-amyloidu v nervových buňkách.“
Lidé mají odkaz na konopí v genech
Lidské tělo bylo vytvořeno s přirozenými kanabinoidovými receptory.
Ačkoliv dokáže vytvářet své vlastní endokanabinoidy, na jeho endokanabinoidní systém mohou mít vliv i vnější kanabinoidy, aby uvolňoval antioxidanty pomáhající opravovat poškozené buňky.
THC reaguje s receptory CB1 i CB2 nacházejícími se v celém organismu.
V mozku se kanabinoidové receptory koncentrují v neuronech souvisejících s pamětí (více ZDE…), koordinací, myšlením, rozkoší a vnímáním času.
Jelikož s těmito komunikačními cestami dokáže vzájemně působit i THC, po užití konopí anebo marihuany můžete zapomenout, jak se něco dělá, zasmát se tomu, cítit se úžasně, a potom si najít něco k zakousnutí.
Konopí chrání mozek
Výzkum naznačil, že THC může mít pozitivní účinky na stárnoucí mozek. Ačkoliv si nejsme zcela jisti, jak vzniká Alzheimerova choroba, obvykle se dává do souvislosti s vytvářením dvou druhů lézí.
Jedna je známá jako amyloidní plak (beta-amyloid), charakteristický znak Alzheimerovy choroby, a druhá je známá jako neurofibrilární shluky tau proteinu.
Ačkoliv neexistuje definitivní odpověď, proč se tyto léze objevují, chronický zánět (více ZDE…) při placích anebo neurofibrilárních shlucích člověku neprospívá, vlastně se zdá, že přispívá k šíření tohoto stavu.
„Zánět v mozku je hlavní součástí poškození spojovaného s Alzheimerovou chorobou,“ říká jeden z členů týmu ze Salkova institutu.
Objev, že by THC mohl mít kromě podpory ničení buněk beta-amyloidu souvislost s ochranou neuronů, není vůbec nezanedbatelný. Proto se Salkův institut chystá provést klinické pokusy.
Od získání počátečních důkazů v roce 2016 provedl testování na laboratorních myších, které plánuje rozšířit i na lidi.
Nejprve se však musí pohnout vpřed zákonná ustanovení týkající se konopí/marihuany a klinických testů. Cílem vědců bylo začít s testováním do roku 2017, ale zatím se jim to nepovedlo.
Závěr
Při současných změnách postupů a legislativy ohledně marihuany v mnoha státech to možná půjde mnohem snadněji. V České republice je používání marihuany povoleno pouze pro léčebné účely.
Tento předběžný důkaz je totiž příliš skvělý na to, aby se ignoroval. Držme mu proto palce!
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář