V dnešní době neustále slýcháme, že fyzická nečinnost a nevyužívání každé dostupné minuty naplno, jsou ty nejhorší věci, které můžeme v životě udělat. A tedy, že lenost je jedním z největších hříchů, jaký pácháme.
Zdá se však, že to nemusí být zcela pravda. Být aktivní je samozřejmě dobrá věc. Ale pomalý život také není vysloveně na škodu.
Role lenosti a relaxace pro náš život
Ačkoliv dospělým lidem se nedoporučuje si odpoledne zdřímnout, ve skutečnosti je to pro naše zdraví extrémně prospěšná věc. Podobně je to s takzvanou „pomalostí“ nebo „líným způsobem života“.
Studie ukázaly, že je to vynikající způsob, jak stimulovat tvořivost, kreativitu a motivaci.
Abychom si však vyjasnili jednu věc – vůbec vás tím nepovzbuzujeme, abyste celý den proseděli na gauči a sledovali televizi či pojídali různé pochutiny.
Jen chceme, abyste si občas v průběhu dne vyhradili několik minut na to, abyste si odpočinuli. Pomůže vám to obnovit energii a zůstat svěží po zbytek dne.
I člověk se v podstatě vyvinul tak, že v jeho těle je lenost hluboce zakořeněná. Projevuje se to formami konzervace energie pokaždé, když má k tomu tělo příležitost.
Během zimy náš organismus produkuje více spánkového hormonu melatoninu, a proto jsme v tomto období více ospalí. V létě nám zase teplo brání ve vynakládání nadměrné tělesné aktivity.
Pojďme se nyní blíže podívat na to, jaké mentální a fyzické přínosy má pro nás lenost:
1. Zlepšuje výkon při cvičení
Ačkoliv se to může na první pohled zdát kontraproduktivní, lenost zajišťuje, že nebudeme cvičit dlouhé hodiny během dne.
Místo toho se soustředíme na kratší, ale mnohem intenzivnější cvičení. Tímto způsobem budeme mít více času na aktivity, které nás baví.
Studie navíc prokázaly, že krátké, ale intenzivní cvičení (více ZDE…) následované odpočinkem má na tělo pozitivnější účinky než vytrvalostní sporty. Podporuje hubnutí a z dlouhodobého hlediska zlepšuje zdraví.
Kromě toho při něm nedochází k opotřebení kloubů.
2. Snižuje krevní tlak
Stres a shon negativně ovlivňují celé tělo, ovlivňují srdeční rytmus i krevní tlak. Nejednou vedou ke vzniku úzkostných poruch.
Odpočinek (lenošení) a hluboké dýchání na druhé straně přinášejí relaxaci těla a mysli, snižují krevní tlak a navozují pocity míru a klidu.
3. Stimuluje kreativitu
Mnozí významní myslitelé přišli s převratnými myšlenkami právě během odpočinku, když nic nedělali, pouze přemýšleli.
Víte, že: alergie, časté rýmy, angíny, ucpaný nos mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Když dovolíte svému mozku provádět cyklus, abyste si utřídili myšlenky, dospějete k různým novým a zajímavým nápadům.
Musíte tomu ale nechat volný průběh. Pokud se budete příliš snažit něco vymyslet, obvykle se dopracujete pouze k mentálnímu bloku.
4. Posiluje schopnost řešení problémů
Pokud dáte svém mozku dostatek času a prostoru pro nalezení řešení, ačkoliv závažného problému, dříve či později se mu to nakonec podaří.
To samozřejmě neznamená, že máte čekat, až se to stane samo od sebe.
Je však třeba si najít ten správný čas, který je k relaxaci nejvhodnější. V tomto případě bude i mozek podávat optimální výkon.
5. Zlepšuje efektivitu
Světoznámá spisovatelka Agatha Christie jednou řekla:
„Vynálezectví pramení podle mého názoru z lenosti. Aby si člověk ušetřil námahu, vynalezne způsob, jak toho dosáhnout.“
Mnoho vynálezů vzniklo proto, aby ušetřily lidem čas a námahu.
Lenost také nutí lidi zvyšovat svůj výkon, aby co nejdříve dokončili svoji práci a měli tak více času na odpočinek. I obecně platí, že líní lidé rychleji dokončí své úkoly.
6. Zajistí, že si budete více vážit přítomného okamžiku
Lenost připomíná meditaci, která si váží přítomného okamžiku.
Soustředění se na momenty, jako například vychutnávání si ranního šálku kávy (více ZDE…), přivonění si k růžím nebo kochání se přírodou, nám pomáhá odpočívat a dobít si baterky.
7. Podporuje sebereflexi
Kromě aktivace inovativního myšlení podporuje lenost také filozofické myšlenky.
Dokud je člověk zahloubený ve své mysli, může začít vyhodnocovat komplexní problémy nebo dojít na efektivnější metody. To pak vede k lepšímu pochopení věcí a lidí.
Závěr
Takže jakým typem člověka jste vy? Jste workoholik, nebo spíše patříte mezi ty, kteří rádi proleží v posteli celý den?
Jste schopni rozvrhnout si své denní úkoly tak, abyste měli čas na odpočinek a získali tak co nejvíce tvůrčí energie?
Zdroj: littlethings.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář