V horkém letním období jsou poměrně časté houbovité infekce kůže (mykózy), které způsobují nepříjemné svědění kůže na různých místech našeho těla.
Obvykle jsou postiženy ty tělesné partie, které se vám hodně potí, jako jsou různé záhyby, podpaží, krk, rozkrok či vnitřní strana stehen.
Když se odtud infekce rozšíří, svědit pak může i celé tělo.
Příznaky a příčiny svědění těla
Mezi nejčastější příznaky kožních infekcí, kromě neustálého svědění kůže, patří zarudnutí pokožky, vyrážky, pálení, a dokonce praskání či loupání kůže.
Příčinou toho nemusí být jen zanedbaná hygiena. V letním období se člověk nadměrně potí, a proto není nic neobvyklého, když se jeho pokožka začne hemžit patogenními mikroorganismy už pár hodin poté, co se osprchoval.
Doporučuje se proto sprchovat častěji, minimálně dvakrát denně (ráno a večer) a případně i více dle potřeby. Je třeba nosit vzdušné oblečení z přírodního materiálu.
Rovněž se vyhýbejte kontaktu kůže s infikovaným člověkem.
Naštěstí vám dokážou pomoci jednoduché domácí recepty, které si můžete připravit ze surovin běžně dostupných v každé domácnosti.
Zde již následuje šest domácích prostředků s protimykotickými a antibakteriálními účinky na pokožku:
1. Olej z čajovníku (tea tree oil)
Čajovníkový olej je doslova přeplněný látkami, které odstraňují mykózy, působí antibakteriálně, hloubkově čistí pokožku a zlepšují její vitalitu.
Jde o jeden z nejúčinnějších přírodních prostředků, jak potlačit svědění těla. Kromě toho snižuje záněty způsobené podrážděním pokožky.
Jelikož je čajovníkový olej příliš koncentrovaný, doporučuje se používat pleťovou vodu s jeho obsahem.
2. Česnek
Česnek má silné protimykotické vlastnosti a dokáže výborně snižovat svědění a pálení pokožky. Nevýhodou je jeho pronikavý zápach.
Česnek se nikdy neaplikuje přímo na pokožku, protože by mohl způsobit popáleniny.
Pokud vám nevadí jeho vůně, pak postupujte následovně:
- Vezměte 1 až 2 stroužky česneku, oloupejte a protlačte přes lis na česnek.
- Nechte 5 až 10 minut odstát, aby se aktivovala účinná látka alicin.
- Rozmíchejte vylisovaný česnek ve sklenici vody, pak vodu sceďte a aplikujte ji na postižená místa na pokožce, která vás svědí.
3. Cibule
Podobně jako česnek i cibule obsahuje silné protimykotické a protizánětlivé látky.
Cibuli jednoduše rozmixujte na jemnou pastu a tu přímo aplikujte na svědící pokožku. Nechte působit pár minut.
Mírnou nevýhodou je její zápach, není však tak výrazný jako u česneku.
4. Jablečný ocet
Podobně jako čajovníkový olej i jablečný ocet se hojně využívá v léčbě infekčních onemocnění kůže, protože výborně odstraňuje zarudnutí pokožky a svědění těla.
Jablečný ocet zřeďte s vodou v poměru 1 : 1 a pomocí vatového tampónku ho nanášejte na postiženou pokožku. Nechte působit pár minut, poté ho opláchněte vlažnou vodou.
Celou proceduru opakujte několikrát denně až do ústupu svědění.
5. Med
Med je známý svými medicínskými účinky již celá tisíciletí. Jeho antiseptické vlastnosti nejen léčí kožní infekce, ale dokonce i urychlují hojení ran a škrábanců.
Med můžete nanést přímo na pokožku, užívat jako přísadu do jídel, případně zředit vodou a směs aplikovat na pokožku.
Když se rozhodnete použít med, ujistěte se, že nebudete v prostředí, kde žije mnoho hmyzu, protože med ho přitahuje. Med pokaždé opláchněte vlažnou vodou.
6. Koupel s epsomskou solí
Velmi účinným prostředkem proti svědění, zvláště pokud vás svědí velká část těla, je koupel s epsomskou solí, do které se můžete ponořit celí.
Solná koupel se dá připravit velmi jednoduše. Napusťte si vanu vlažnou vodou a rozpusťte v ní jednu sklenici epsomské soli (zhruba 2 dcl). Koupel by měla trvat 30 až 40 minut.
Když voda ve vaně mezitím vychladne, dopouštějte si horkou vodu.
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář