Tým vědců zkoumajících mozek objevil zcela novou a dosud neznámou formu „bezdrátové“ nervové komunikace, která se sama šíří mozkovou tkání.
Je dokonce schopna přeskakovat z neuronů v jedné části mozku na neurony v druhé části mozku, a to i tehdy, když bylo spojení mezi nimi přerušeno.
Objev vědců z katedry biomedicínského inženýrství z americké univerzity Case Western Reserve v Ohiu by mohl poskytnout klíč k pochopení komunikační aktivity neuronů.
Kromě toho nám může pomoci pochopit konkrétní procesy a poruchy v centrálním nervovém systému.
Také radikálně mění tradiční chápání komunikace neuronů, o které se předpokládalo, že sestává z módů, jako je synaptická transmise, axonální transmise a synaptické štěrbiny mezi neurony (více ZDE…).
Vedoucí výzkumník a odborník v oblasti nervového a biomedicínského inženýrství, Dominique Durand, pro komunikační oběžník univerzity Case Western s názvem The Daily řekl, že ačkoliv důsledky jejich objevu mohou být impozantní, stále ho sotva začínají chápat:
„Tu ‘nejdůležitější’ část objevu ještě docela dobře neznáme… Co však víme, je, že se jedná o zcela novou formu komunikace v mozku, takže jsme z toho velmi vzrušení.“
Ačkoliv mozek zůstává stále do značné míry záhadou, vědci si uvědomují, že vysílá malé nervové vlny, které generují malé množství elektrické energie.
Elektrická pole však byla považována za příliš malá na to, aby vedla k nějakému druhu nervové aktivity.
Věděli jste, že: přírodní produkt Virostop ústní a nosní sprej vytváří účinný ochranný film proti koronaviru i proti chřipce na povrchu sliznic horních dýchacích cest? Čtěte VÍCE
Durandův tým však dokázal zjistit, že tato pole jsou schopna podněcovat k aktivitě sousední buňky a také dokážou vytvářet vlny aktivity, které překonávají mezery v mozku – včetně úplně přerušených mezer mozkové tkáně.
Mozková vlna během experimentu opakovaně „přeskočila“ prázdnou mezeru – stejně jako mexická vlna na stadionu při vítězném úderu, která se šíří i přesto, že někteří diváci zůstávají sedět.
Durand k tomu dodává:
„O těchto vlnách víme již dlouho, nicméně nikdo nezná jejich přesný účel a nikdo nevěří tomu, že by se mohly šířit samy… Hipokampus, který je jen malou částí mozku, zkoumám již 40 let a stále mě nepřestává překvapovat.“
Recenzní výbor časopisu The Journal of Psychology požádal vědce z americké univerzity Case Western Reserve v Ohiu, aby před zveřejněním své práce celý pokus zopakovali.
Durand však uvedl, že „každý experiment, který jsme od té doby provedli, potvrzuje daný jev“. Práce byla publikována v říjnovém čísle časopisu.
Je hrdý na objev, kterému v prvním momentě nedokázal uvěřit – stejně jako jeho tým a kolega z Tianjin University v Číně.
Také říká:
„Byl to ohromující okamžik… pro nás a pro každého vědce, kterému jsme o tom řekli.“
Zdroj: themindunleashed.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář