Pokud jste někdy zažili náhlý nával vše ovládající úzkosti a strachu, pak vám není neznámý panický záchvat.
Vaše srdce se rozbuší, nemůžete dýchat a můžete se dokonce cítit tak, jako byste umírali nebo jste se právě měli zbláznit.
Panické záchvaty ponechány jen tak bez léčení mohou vést ke vzniku panické poruchy a dalším problémům. Mohou dokonce způsobit to, že se přestanete věnovat svým běžným činnostem.
Panické záchvaty se však dají léčit a čím dříve vyhledáte pomoc, tím lépe pro vás.
Správnou léčbou a svépomocí můžete zredukovat nebo odstranit příznaky paniky, obnovit svou sebedůvěru a převzít kontrolu nad svým životem.
Co je panický záchvat?
Panický záchvat je intenzivní vlna strachu charakterizována svou nepředvídatelností a oslabující, znehybňující intenzitou.
Panické záchvaty často udeří jako blesk z čistého nebe, bez varování a někdy i bez jasného spouštěče nebo důvodu. Mohou se vyskytnout i tehdy, když jste uvolnění nebo spíte.
Panické záchvaty se mohou vyskytnout jednorázově, i když u mnoha lidí se mohou opakovat.
Rekurentní panické záchvaty jsou často vyvolané specifickou situací, jakou je například chůze po mostě nebo mluvení na veřejnosti.
Stává se to zejména tehdy, pokud situace tohoto typu již dříve způsobila panický záchvat.
Obvykle je situace vyvolávající paniku taková, ve které se cítíte ohroženi a nejste schopni uniknout, respektive spustit v těle bojovou nebo únikovou protireakci.
Člověk může zažít jeden nebo více panických záchvatů. I přesto můžete být nadále dokonale šťastní a zdraví.
Může se stát, že vaše panické záchvaty se objeví jako součást jiné poruchy, jakou je například panická porucha, sociální fobie nebo deprese. Bez ohledu na příčinu, panické záchvaty jsou léčitelné.
Existují určité strategie, které jsou použitelné pro zvládnutí uvedených symptomů. Kromě toho i tyto stavy se dají účinně léčit.
Příběh Pauly
Paula zažila svůj první panický záchvat před šesti měsíci. Byla ve své kanceláři a připravovala se na důležitou pracovní prezentaci, když najednou ucítila intenzivní vlnu strachu.
Pak se začala kolem ní točit kancelář a měla pocit, jako kdyby měla zvracet. Celé tělo se jí roztřáslo, nedokázala nabrat dech a srdce jí málem vyskočilo z hrudi.
Zachytila se svého kancelářského stolu a držela se ho, dokud ji tento záchvat nepřešel. Zůstala však hluboce otřesena.
Po třech týdnech měla Paula další panické záchvaty a od té doby se u ní tyto záchvaty vyskytují stále častěji. Nikdy neví, kdy nebo kde bude muset přetrpět další záchvat.
Obává se však toho, že se jí to může stát na veřejnosti. V důsledku toho již po práci nevychází z domu a raději zůstává doma. Přestala se setkávat s přáteli.
Odmítá jezdit výtahem, i když má kancelář ve 12. patře, protože má strach, že by v něm mohla uvíznout například tehdy, když dostane panický záchvat.
Příznaky a projevy panického záchvatu
Příznaky a projevy panického záchvatu se rozvinou neočekávaně a rychle. Obvykle dosáhnou svého vrcholu v průběhu 10 minut.
Zřídkakdy trvají déle než hodinu, přičemž většina z nich skončí za 20 až 30 minut. Panické záchvaty se mohou objevit kdekoli a kdykoli.
Takový záchvat se může přihodit v obchodě, když nakupujete, když jdete po ulici, během jízdy za volantem, nebo když zrovna sedíte doma na gauči.
Příznaky panického záchvatu jsou následující:
- dušnost nebo hyperventilace
- bušení srdce
- bolest na hrudi a neklid
- chvění nebo třes
- pocit škrcení
- pocit neskutečnosti nebo vzdalování se od svého okolí
- pocení
- celková nebo žaludeční nevolnost
- závrať, pocit omráčení nebo slabosti
- ztuhnutí nebo pocity mravenčení
- horké nebo studené záblesky, záchvaty
- strach z úmrtí, ztráta kontroly nad sebou nebo pocit, že se zblázníte
Je to infarkt nebo panický záchvat?
Příznaky panického záchvatu jsou převážně fyzického charakteru. Mnohokrát jsou tyto příznaky tak závažné, že si můžete myslet, že máte infarkt.
Ve skutečnosti mnozí lidé trpící panickým záchvatem pravidelně navštěvují lékaře nebo jdou na pohotovost, aby je vyšetřil lékař, protože to považují za život ohrožující zdravotní problém.
Přestože je důležité vyloučit zjevné medicínské příčiny, jakými jsou bolest na hrudi, zvýšená srdeční frekvence nebo potíže s dýcháním, je to často právě panika, která se jako potenciální příčina přehlíží. A ne naopak.
Příznaky panické úzkostné poruchy
Je mnoho lidí, kteří mají jen jeden nebo dva panické záchvaty, a dál se neobjevují. Nenastanou žádné komplikace a není důvod k obavám.
Nicméně u některých lidí vývoj panické poruchy pokračuje. Panická porucha se vyznačuje opakovanými záchvaty paniky v kombinaci se specifickými poruchami chování nebo přetrvávající úzkostí kvůli dalším záchvatům.
Možná trpíte panickou poruchou, jestliže:
- zažíváte časté, neočekávané panické záchvaty, které nejsou vázány na konkrétní situaci,
- se hodně obáváte kvůli dalším panickým záchvatům,
- se kvůli panickým záchvatům chováte jinak než obvykle, například se vyhýbáte místům, kde jste předtím zažili panický záchvat.
Zatímco jeden panický záchvat může trvat jen několik minut, účinky této zkušenosti mohou zanechat trvalou stopu. Pokud máte panickou poruchu, opakované panické záchvaty vás emocionálně zatěžují.
Vzpomínka na intenzivní strach a zděšení, které jste zažili během záchvatu, mohou negativně ovlivnit vaše sebevědomí a způsobit vážné narušení vašeho každodenního života.
Nakonec to povede k následujícím projevům panické poruchy:
Předběžná úzkost (úzkost z očekávání) – Místo toho, abyste se cítili uvolnění a vnímali své normální „já“, cítíte úzkost a napětí.
Tato úzkost pochází ze strachu z budoucích záchvatů paniky. Tento „strach ze strachu“ je přítomen po většinu času a může být extrémně nepříjemný.
Vyhýbání se fobickým situacím – Začnete se vyhýbat jistým situacím nebo okolnostem. Toto vyhýbání se může být založeno na přesvědčení, že situace, které se vyhýbáte, způsobila předchozí panický záchvat.
Nebo se můžete vyhýbat místům, odkud by bylo problematické uprchnout nebo kde by vám nemohli poskytnout pomoc při panickém záchvatu. Když situace dojde až do takového extrému, stává se z toho agorafobie.
Agorafobie s panickou poruchou
Předpokládá se, že agorafobie zahrnuje strach z veřejných a otevřených prostorů.
V současnosti ovšem převládá názor, že agorafobie se vyvíjí jako komplikace po panických záchvatech a z panické poruchy.
I když se může objevit v jakémkoliv čase, agorafobie se obvykle objeví do jednoho roku od vašeho prvního recidivujícího panického záchvatu.
Pokud máte agorafobii, máte strach, že dostanete panický záchvat v situaci, kdy bude obtížné nebo trapné uprchnout.
Můžete mít také obavy, že dostanete panický záchvat na místě, kde byste nemohli dostat pomoc. Kvůli těmto strachům se začínáte vyhýbat stále více a více situacím.
Například se můžete začít vyhýbat:
- přeplněným místům, jako jsou nákupní centra nebo sportovní arény,
- autům, letadlům, tunelům a jiným formám cestování,
- společenským setkáním, restauracím nebo jiným situacím, ve kterých by bylo trapné mít panický záchvat,
- fyzickým cvičením pro případ, že by to mohlo vyvolat panický záchvat,
- některým potravinám nebo nápojům, které by mohly vyvolat paniku, například alkoholu, kofeinu, cukru nebo určitým lékům,
- chodit kamkoliv bez společnosti někoho, s kým se cítíte v bezpečí. V závažnějších případech se můžete cítit bezpečně jedině doma.
Příčiny panických záchvatů a panické poruchy
Přestože přesné příčiny panických záchvatů a panické poruchy nejsou jasné, tendence k panickým záchvatům se rozvíjí v rodinách.
Zdá se, že existuje spojení mezi panikou a zásadními životními situacemi, mezi které patří například ukončení vysoké školy a nástup do práce, manželský sňatek nebo narození dítěte.
Těžké stresy způsobeny smrtí blízkého, rozvodem nebo ztrátou zaměstnání mohou také způsobit panický záchvat.
Paniky záchvaty mohou být způsobeny i zdravotními problémy a jinými fyzickými příčinami. Pokud trpíte příznaky paniky, je důležité navštívit lékaře, abyste vyloučili následující možnosti:
1. prolaps mitrální chlopně (PMCH), který se vyskytuje tehdy, když jeden z ventilů srdce není správně uzavřen
2. hypertyreóza (zvýšená činnost štítné žlázy)
3. hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi)
4. užívání stimulantů (amfetaminy, kokain, kofein)
Víte, že: chronická únava, časté bolesti hlavy, zácpa a průjem mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
5. vysazení dlouhodobě používaného léku
Jak si můžete pomoci sami
Bez ohledu na to, jak bezmocně nebo nekontrolovaně se můžete cítit při svých panických záchvatech, je důležité, abyste věděli, že existuje mnoho věcí, které můžete udělat, abyste si pomohli.
Následující svépomocné techniky vám mohou pomoci při překonávání paniky:
1. Vzdělávejte se v oblasti zabývající se touto problematikou
Když budete o panice vědět víc, můžete si pomoci zmírnit svou tíseň.
Čtěte o úzkosti, panické poruše a o reakci „boj, nebo útěk“, která se objevuje během panického záchvatu.
Dozvíte se, že vjemy, dojmy a pocity, které máte při panickém záchvatu, jsou normální a že se z vás v daném okamžiku nestává blázen.
2. Vyhýbejte se kouření, alkoholu a kofeinu
To vše může vyvolat panické záchvaty u lidí, kteří jsou na to náchylní.
Pokud potřebujete pomoc při odvykání kouření, přečtěte si, jak přestat kouřit.
Buďte opatrní při používání léků, které obsahují stimulanty, jakými jsou tablety na hubnutí a senzační „trendové“ léky proti únavě a na zvýšení koncentrace.
3. Naučte se ovládat svůj dech
Chorobné nadměrné dýchání (hyperventilace) s sebou přináší spoustu vjemů a dojmů (jakými jsou závratě a napnutý hrudní koš), ke kterým dochází během panického záchvatu.
Na druhé straně hluboké dýchání může zmírnit příznaky paniky. Když získáte kontrolu nad svým dýcháním, budete se moci uklidnit pokaždé, když vás přepadne úzkost.
A pokud se naučíte, jak ovládat své dýchání průběžně, i když nejste zrovna ve stresu, je také méně pravděpodobné, že ve vás vzniknou pocity, z nichž máte strach.
4. Používejte relaxační techniky
Pokud se relaxační techniky používají pravidelně, činnosti jako jóga, meditace a progresivní relaxace svalů posílí relaxační odpověď těla.
Působí proti stresu, protože stres je součástí úzkosti a panického záchvatu. Tyto techniky podporují relaxaci, a kromě toho vyvolávají pocity radosti a vyrovnanosti.
5. Spojte se s rodinou a přáteli
Projevy úzkosti se mohou zhoršit, když se cítíte izolovaně.
Proto jděte mezi lidi a setkávejte se s těmi, kteří o vás pravidelně projevují zájem.
Pokud máte pocit, že nemáte nikoho, na koho byste se mohli obrátit, hledejte způsoby, jak poznávat nové lidi a budovat pevná přátelství.
6. Pravidelně cvičte
Cvičení je přirozeným prostředkem pro odbourání úzkosti a navozuje pocit úlevy ze stresu.
Snažte se vědomě pohybovat nejméně 30 minut a podle možnosti vícekrát týdně (i tři desetiminutová cvičení splní tento účel).
Rytmická aerobní cvičení, která vyžadují pohyb obou rukou a nohou, jako například chůze, běh, plavání nebo tanec, mohou být velmi účinná.
7. Dopřejte si dostatek klidného spánku
Nedostatečný nebo nekvalitní spánek může prohloubit úzkost.
Snažte se dopřát si sedm až devět hodin klidného nočního spánku. Pokud je to pro vás problém, může vám pomoci několik návodů na zdravý spánek.
Léčba panických záchvatů a panické poruchy
Nejefektivnější formou profesionální léčby panických záchvatů, panické poruchy a agorafobie je terapie. Dokonce i krátká léčba může přinést úlevu.
1. Kognitivně behaviorální terapie
Zaměřuje se na myšlenkové vzorce a typy chování, které udržují nebo spouštějí panické záchvaty.
Tato terapie pomáhá najít odvahu podívat se na své obavy v reálnějším světle. Vezměme si jeden příklad: pokud jste během jízdy autem měli panický záchvat, co může být tou nejhorší věcí, která by se vám mohla skutečně stát?
Když budete muset odstavit své auto na krajnici, pravděpodobně tím nezničíte auto. Když jste schopni provést tyto úkony, určitě nemáte ani infarkt.
Když si jednou uvědomíte, že se nic katastrofálního nestane, zkušenost z paniky se stává méně děsivou.
2. Expoziční terapie panické poruchy
Umožní vám zažít nepříjemné fyzické pocity paniky v bezpečném a kontrolovaném prostředí.
Terapie vám poskytne možnost naučit se je zvládat zdravějším způsobem. Terapeut vás může požádat o hyperventilaci, abyste potřásli hlavou nebo zadrželi dech.
Tyto a podobné cviky vyvolají pocity podobné příznakům paniky. Při každém dalším vystavení se tomuto stavu se budete obávat méně, až nakonec nabudete pocit větší kontroly nad svou panikou.
3. Expoziční terapie panické poruchy s agorafobií
Osoba je vystavena situacím, kterých se díky svému strachu obává a vesměs se jim vyhýbá. Je to součástí léčby.
Stejně jako v předchozím případě budete čelit situaci, ze které máte obavy, a to až do okamžiku, dokud panika nezačne ustupovat.
Prostřednictvím této zkušenosti zjistíte, že situace není škodlivá a že máte kontrolu nad svými emocemi.
Léky pro léčbu panické poruchy a panických záchvatů
Léky mohou být dočasným řešením a redukovat některé projevy panické poruchy. Léky však neléčí, ani nevyřeší problém.
V závažných případech mohou léky pomoci, ale neměly by být jedinou možností léčby.
Léčba je nejúčinnější v kombinaci s jinými způsoby léčby, jakými jsou terapie a změny životního stylu, které řeší základní příčiny panické poruchy.
Příklady takových léků mohou zahrnovat:
Antidepresiva. Trvá několik týdnů, než začnou působit, takže je musíte užívat nepřetržitě, a to nejen během panického záchvatu.
Benzodiazepiny. Jedná se o léky proti úzkosti, které účinkují velmi rychle (obvykle do 30 minut až hodiny).
Pokud je užijete v průběhu panického záchvatu, příznaky se rychle uvolní. Benzodiazepiny jsou však vysoce návykové a přinášejí s sebou vážné abstinenční příznaky. Z uvedeného důvodu se tento lék smí použít pouze, je-li nezbytně nutný.
Jak pomoci někomu, kdo má panický záchvat
Vidět svého přítele nebo milovaného člověka, jak trpí panickou poruchou, může být děsivé. Lidé v tomto stavu mohou mít rychlé, mělké dýchání, mohou trpět třesy nebo být jakoby omámeni.
Objevuje se pot, pocity nevolnosti nebo se vám může zdát, že mají infarkt.
Bez ohledu na to, co si o těchto příznacích v daném okamžiku myslíte (například že jejich reakce je podle vás iracionální), je důležité mít na paměti, že člověku s panickou poruchou se nebezpečí zdá být reálné.
Jednoduše řečeno, nepomůžete mu, když se budete snažit utišit jeho obavy. Pomůžete mu tím, že ho naučíte, aby se příště bál méně.
1. Zůstaňte v klidu. Když budete klidní, chápaví a nebudete člověka odsuzovat a hodnotit, pomůžete mu rychleji překonat panický záchvat.
2. Upřete jeho pozornost k dýchaní. Najděte klidné místo, aby si sedl, a pak ho usměrňujte, aby několik minut pomalu a hluboce dýchal.
3. Dělejte něco fyzického. Společně zvedejte a spouštějte dolů své ruce nebo dupejte nohama. Může to pomoci zbavit se stresu.
4. Odpoutejte pozornost postiženého od toho, co se právě odehrává v jeho hlavě, a požádejte ho, aby uvedl pět věcí, které vidí kolem sebe, nebo ho naveďte k tomu, aby klidně mluvil o nějaké zálibě, kterou máte společnou.
5. Motivujte svého blízkého, aby vyhledal pomoc. Jakmile dojde k panickému záchvatu, váš blízký se může cítit v rozpacích, že má tento záchvat ve vaší přítomnosti.
Uklidněte ho a povzbuďte ho, ať vyhledá odbornou pomoc na řešení své úzkosti.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Dobry den včera večer jsem prodělala již 3 panický záchvat. Při předchozích dvou jsem byla vyšetřena s tím, že jsem v naprostém pořádku. Tento můj včerejší záchvat byl jiný v tom, že mě začalo píchat u srdce a píchání se přelévalo do zad. Myslela jsem, že to neudýchám a že umřu, přesně, jak jsem se dočetla ve Vašem shora uvedeném článku. Dopadlo to tak, že babička u které žiju mi opět zavolala záchrannou službu, která mne dovezla do nemocnice, kde mi zjistili opět, že můj zdravotní stav je v pořádku, doporučili mi návštěvu psychologa, což v nejbližší době udělám a poslali mne domů Po přečtení Vašeho článku se budu snažit řídit se Vašimi radami a uvidím, jak se budu nadále cítit. Děkuji Barbora