Ostruha na patě je poměrně častým problémem. Většinou postihuje sportovce nebo pracující, kteří musí být celý den na nohou.
Patní ostruhy se vyskytují, když se na spodní straně patní kosti hromadí vápenaté usazeniny, což je proces, který se obvykle děje.
To způsobuje zánět vazivového obalu kosti patní nebo šlachové pochvy, který se projevuje nepříjemnou bolestí.
K zánětu v patní kosti dochází nejčastěji kvůli nošení nevhodné obuvi, nadměrnému přetěžování vazivového aparátu či nadváze.
Ostruha na patě je ortopedický problém a na to žádná mast nepomáhá.
Z domácích prostředků na patní ostruhy zabírají různé obklady, zábaly či koupele. O šesti z nich si řekneme níže.
1. Česnekový obklad
Obklad si zhotovíte tak, že oloupané česnekové stroužky rozemelete na kaši, pak směsí potřete dva kapesníky, které jste předtím zahřáli žehličkou a přiložíte na chodidla namazaná olivovým olejem.
Tkaninu nakonec obvážete obvazem, navlečete si teplé bavlněné ponožky a necháte česnek působit přes noc.
Tuto kúru provádějte alespoň 3 noci po sobě.
2. Přesličková koupel nohou
Přeslička rolní má protizánětlivé účinky a snižuje bolest. Přesličkovou koupel si připravíte tak, že 2 polévkové lžíce bylinky zalijete půl litrem vody a necháte 5 minut louhovat.
Poté odvar nalijete do lavoru s teplou vodou. Koupel se provádí několik dní po sobě. Úlevu od bolesti pocítíte již po prvním ošetření.
3. Zábal ze slaniny
Plátky slaniny posypte hrubozrnnou solí, obalte jimi bolestivé paty a omotejte obvazem. Navlečte si teplé bavlněné ponožky.
Udržujte nohy v teple, dokud bolest neustoupí.
4. Křenovo-zelný obklad
Obklad uděláte tak, že nastrouháte kus kořene křenu, pak směsí potřete dva kapesníky, které jste předtím zahřáli žehličkou a přiložíte na chodidla namazaná vazelínou nebo medem.
Zabalíte si nohy do zelných listů, navléknete si teplé ponožky a necháte působit přes noc.
5. Terpentýnový obklad
Terpentýn je tekutina získávaná destilací pryskyřice ze dřeva stromů, zejména z borovic. Terpentýnový obklad se používá na léčbu patní ostruhy.
Uděláte ho tak, že smícháte 100 ml terpentýnového oleje, 100 ml octa a 1 syrové vejce a necháte odležet na tmavém místě 10 dní a denně protřepáváte.
Touto směsí si potírejte bolavé paty každý večer před spaním, dokud bolest neustoupí.
6. Terapie močí
Namáčení nohou ve vlastní moči je účinnou metodou nejen při léčbě patních ostruh, ale také při kuřích okách, mozolech a popraskaných patách (více ZDE…).
Během celého dne sbírejte vlastní moč. Tu přidejte do lavoru s teplou vodou. Do této lázně ponořte nohy na dobu 30 minut.
Osušte si chodidla. Neoplachujte. Poté si nasaďte ponožky a jděte spát. Ráno si nohy důkladně umyjte.
Tuto kúru provádějte po dobu 7-14 dnů.
Doporučujeme: Odstraňte bolesti chodidla a paty technikou tohoto sportovního lékaře!
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář