Jóga se občas může jevit jako příliš esoterická nauka zaměřená převážně na páteř či duševní rozvoj. Ve skutečnosti však toho dokáže pro vaše tělo udělat mnohem více.
Kromě toho jóga není určena jen pro jogíny nebo pro duchovní učitele, kteří ji cvičí celý život. Jednotlivé cviky můžete provádět i sami doma pouze na základě popisu nebo po shlédnutí videa.
Jóga a vědecké poznatky
Vědci zjistili, že jógová cvičení pomáhají při množství různých onemocnění, a dokonce podporují úlevu při mnoha psychických potížích.
Mezi onemocnění, se kterými vám jóga umí pomoci, ale málo se o tom ví, patří snížená funkce štítné žlázy.
Správně fungující štítná žláza je důležitá nejen pro regulaci hormonů v těle, ale také pro silnou imunitu, zvládání stresu (více ZDE…), odstraňování toxinů z těla a množství dalších tělesných funkcí.
Štítná žláza se poměrně snadno dostane mimo rovnováhu. To však není žádná výmluva pro to, aby člověk hned sáhl po chemických lécích, které často nadělají více škody než užitku.
V dnešním článku si ukážeme dvě jednoduchá pětiminutová jógová cvičení, která vám pomohou poměrně rychle znovu nastartovat štítnou žlázu.
1. Sarvangásana
Asana znamená „stát v klidu“. Sarvanga zase znamená „celé tělo“. Sarvangásana je cvik podobný naší „svíčce“ čili stání na loktech nohama nahoru.
Tato pozice reguluje cirkulaci krve do vaší štítné žlázy a podporuje její činnost.
Tím, že tělo je vzhůru nohama, gravitace táhne více krve do krku a hlavy, a kromě štítné žlázy ovlivňuje ostatní žlázy v mozku, které jsou se štítnou žlázou funkčně propojeny.
Jak cvik provést?
Nejprve si lehněte na zem. Nadechněte se a obě nohy zvedněte nahoru. Následně zvedněte i záda a rukama si podepřete boky. Dýchejte zhluboka.
V této pozici vydržte zhruba 10 až 15 sekund a pak se vraťte do výchozí pozice. Uvolněte se a hlavu otáčejte do obou stran, aby se uvolnil potenciální nahromaděný tlak.
NÁŠ TIP: Víte, že existuje lékařská studie, podle níž existuje účinná přírodní ochrana proti novému koronaviru? Ochrání vás i vaše děti. Čtěte VÍCE
Chvíli si odpočiňte a celé cvičení zopakujte ještě 2 až 3krát.
2. Matsyasana
Matsyasana znamená „plavat jako ryba v divoké řece“.
Je to trochu náročnější cvičení než to předchozí, ale poměrně efektivní. Jeho prováděním si posílíte štítnou žlázu a také nervový systém.
Jak ho provést?
Sedněte si na zem a nohy dejte do lotosové pozice. Pokud to nedokážete, bude potřeba nějaký čas si překřížení nohou nacvičovat, abyste zvýšili jejich pružnost.
Následně zakloňte tělo dozadu až tak, že hlavu opřete temenem o zem a váš trup vytvoří jakoby můstek. Rukama si chyťte palce na nohách.
V této pozici vydržte zhruba 10 až 15 sekund, a pak se pomalu vraťte zpět do výchozí pozice. Rukama si můžete pomoci.
Chvíli si odpočiňte a cvik opakujte 2 až 3krát.
Pokud jste začátečník, tento cvik provádějte s pomocí další osoby, která vám pomůže, pokud byste měli problém se dostat do nebo z dané pozice.
Nemusíte provádět oba tyto cviky, stačí si vybrat jeden, který vám více vyhovuje.
Závěr
Pokud by vám tyto cviky způsobovaly přílišné nepohodlí nebo bolesti, pak je pro jistotu neprovádějte.
Podobně jako každé cvičení i tato cvičení je třeba provádět v rámci svých sil a možností. Pokud si nejste jisti, jestli je zvládnete nebo jestli jsou pro vás bezpečná, poraďte se nejprve se svým lékařem.
Zdroj: healthy.shared.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář