Nadace pro náhlou zástavu srdce uvádí, že náhlá srdeční smrt je ve Spojených státech a mnoha dalších zemích nejčastějším důvodem úmrtí dospělých lidí nad 40 let.
Jen ve Spojených státech dojde k zástavě srdce (mimo nemocnice) u 326 200 lidí ročně. Devět z deseti postižených osob v důsledku toho umírá.
Je překvapivé, že příčiny náhlé srdeční (kardiální) smrti jsou i přes svůj vysoký výskyt stále poměrně neznámé. Nové vědecké poznatky v této oblasti nepřicházejí.
Místo toho lékaři výstražně zvedají prst a upozorňují na neprůkazné rizikové faktory, jako jsou rodinná anamnéza, předchozí zdravotní problémy se srdcem nebo zvýšený LDL cholesterol (o kterém se už dávno ví, že není skutečnou příčinou srdečních onemocnění).
Co když k srdeční zástavě přispívá také užívání nesteroidních protizánětlivých léků, kterému by se dalo snadno předcházet? Co když je to opravdu něco tak do očí bijícího?
Nedávná studie odhalila vedlejší účinky nesteroidních protizánětlivých léků, které způsobují zástavu srdce
V tiskových zprávách, které vyšly v European Society of Cardiology pod názvem „Neškodné“ léky proti bolesti zvyšují riziko zástavy srdce, výzkumníci varovali před užíváním léků proti bolesti.
Přestože široká veřejnost považuje tyto léky za neškodné, ve značné míře zvyšují riziko zástavy srdce.
Náš tip: Stop Candidě: Jak porazit kvasinkovou infekci a zbavit se únavy, migrén, potravinových alergií a množství dalších zdravotních problémů. Více informací zde
Podkladem pro toto prohlášení byla vědecká studie pod názvem Nesteroidní protizánětlivé léky zvyšují riziko náhlé zástavy srdce mimo nemocnice: celonárodní studie.
Tato studie vyšla v březnovém vydání European Heart Journal – Cardiovascular Pharmacology.
Profesor Gunnar H. Gisalson, jeden z vedoucích výzkumných pracovníků, se v rozhovoru vyjádřil:
„Jelikož jsou tyto léky prodávány bez předpisu a bez jakýchkoliv omezení a doporučení, široká veřejnost nabývá dojmu, že jejich užívání je zaručeně bezpečné.
Předchozí studie potvrdily, že nesteroidní protizánětlivé léky se spojují se zvýšeným rizikem zástavy srdce. Je to důvod k obavám, protože lidé tyto léky užívají často.“
Studie sledovala 28 947 dánských pacientů po dobu 10 let, u kterých došlo k náhlé zástavě srdce mimo nemocnice.
Infarkt se od zástavy srdce liší v tom, že když do srdce přestane proudit krev, dochází k jeho poškození (obvykle v důsledku překážky v krevním oběhu).
Při zástavě srdce dochází k jeho poškození právě z důvodu jeho zastavení. Z osob zahrnutých ve studii bylo 3 376 pacientů léčeno některým z léků NSAID asi 30 dnů před selháním.
Ibuprofen (51 %) a diklofenak (22 %) byly užívány nejčastěji.
Výsledky studie odhalily, že užívání nesteroidních protizánětlivých léků zvyšuje riziko zástavy srdce. Ibuprofen zvyšuje toto riziko o 31 %, diklofenak až o 50 %.
Souvislost mezi užíváním léků naproxen, celecoxib a rofecoxib a zvýšeným rizikem srdeční zástavy se nepotvrdila.
Gunnar na tato zjištění reagoval následovně:
„Tato zjištění nás jasně upozorňují na to, že nesteroidní protizánětlivé léky nejsou bezpečné. Diklofenak a ibuprofen, dva běžně používané léky, se spojují s vyšším rizikem výskytu zástavy srdce.
NSAID by se měly užívat velmi obezřetně a jejich užívání by mělo být opodstatněné. Pacienti s kardiovaskulárními onemocněními nebo s rizikovými faktory vzniku kardiovaskulárních onemocnění by se jim měli zcela vyhýbat.“
Není to poprvé, co se dozvídáme o škodlivých účincích ibuprofenu na srdce. O tomto tématu bylo napsáno již mnoho.
Se závěrečným vyjádřením Gunnara musíme jen souhlasit:
„To, co výrobci říkají veřejnosti o nesteroidních protizánětlivých lécích, je lež. Jelikož se tyto léky dají koupit v běžných obchodech, lidé mají důvod se domnívat, že jsou určitě bezpečné.
Výsledky naší studie však přinesly důkazy o tom, že tyto léky mají škodlivý vliv na kardiovaskulární systém. Toto nebezpečí nelze podceňovat a NSAID byste měli užívat pouze po konzultaci s lékařem.“
Mějte na paměti, že jiné běžně používané léky proti bolesti, jako jsou aspirin nebo paracetamol (čili acetaminofen), mají také škodlivé vedlejší účinky, které se často neuvádějí.
Existují přírodní alternativy, které neohrožují vaše zdraví
Důkazů o škodlivosti farmaceutických léků od bolesti je nespočet. Mají silné vedlejší účinky, které mohou ohrozit i váš život.
Zaměřte se proto na jejich přírodní alternativy a začněte užívat ty.
Zpracovala: Vylectese.cz
Odebírejte nové články emailem!
Líbil se vám tento článek? Pak se přihlaste zdarma na odebírání našich nových článků přímo do vaší emailové schránky:
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář