Ledvinové kameny. Když už je máte, určitě je nepřehlédnete.
Způsobují totiž silnou bodavou bolest, která přichází znenadání a s největší pravděpodobností skončíte v nemocnici.
Ledvinové kameny jsou jedním z nejčastějších problémů s močovými cestami.
Z tohoto důvodu bylo provedeno několik studií s cílem zjistit příčinu jejich vzniku.
Nedávná studie odhalila, že příčinou vzniku těchto krystalických shluků může být nadměrný příjem zinku.
Co konkrétně zjistila studie ohledně zinku
Studie, která prokázala příčinnou souvislost mezi zinkem a tvorbou ledvinových kamenů, byla publikována v žurnálu PLOS ONE.
Vedoucí této studie, Dr. Thomas Chi, který je asistujícím profesorem na Kalifornské univerzitě v San Francisku, zkoumal účinky zinku na vinných muškách.
Ať tomu věříte nebo ne, vinné mušky umí vytvářet ledvinové kameny velmi podobné těm lidským. To posloužilo jako modelový příklad pro studium ledvinových kamenů (více ZDE…).
Buckův institut pro výzkum stárnutí a Výzkumný ústav při Dětské nemocnici v Oaklandu participovaly na této studii.
Vědci společně zkoumali, jak zinek, oxaláty, vápník a další minerály ovlivňují tvorbu ledvinových kamenů u lidí a vinných mušek.
Nakonec přišli na to, že hladina oxalátů v moči (jeden z hlavních rizikových faktorů vzniku ledvinových kamenů) se zvýší potom, co se zvýší příjem zinku.
Zajímavé bylo, že když se snížil příjem zinku, hladina oxalátů v moči se také snížila.
Další příčiny vzniku ledvinových kamenů
Za posledních 30 let došlo ke vzestupu výskytu ledvinových kamenů. Odhaduje se, že tyto zdravotní problémy se objevují v 19 % případů u mužů a v 9 % případů u žen.
Jaké jsou důvody?
Prvním a nejvážnějším důvodem bývá nedostatečný příjem tekutin (více ZDE…).
Mezi další důvody patří: málo cvičení, podvázání žaludku za účelem snížení tělesné hmotnosti při nadváze a konzumace potravin s vysokým obsahem cukru a soli.
Kromě výše uvedených důvodů k tomuto onemocnění může přispět rodinná anamnéza (genetická predispozice) a časté infekce.
Dr. Chi vysvětluje: „Když už se vám jednou vytvoří ledvinový kámen, šance, že do pěti let se vám vytvoří další, je až 50%.“
Všiml si další zajímavé věci, a sice, že za posledních 25 let nebyl vynalezen žádný nový preventivní lék proti ledvinovým kamenům, přičemž v současnosti používané léky nejsou dostatečně účinné.
Závěr
Na základě výsledků této studie se doporučuje, aby lidé nepřekračovali doporučenou denní dávku zinku, pokud chtějí předejít vzniku ledvinových kamenů.
Pokud si myslíte, že patříte do rizikové skupiny obyvatel, poraďte se se svým lékařem ohledně používaní dalších možností, jak redukovat riziko rozvoje tohoto onemocnění.
Zdroj: healthyfoodhouse.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář