Existuje jeden typ diety, který uvede naše tělo do takového stavu, při kterém se spálí až 10násobně vyšší množství kalorií než při běžném stravování.
K tak extrémně rychlému spalování a výrobě energie v organismu dochází i v případě, kdy člověk neprovádí žádnou extra fyzickou námahu nebo cvičení.
Co je to „keto dieta“
Tento typ diety se nazývá „keto dieta“ neboli „ketogenní dieta“.
Výzkumníci zkoumali lidi, kteří měli diabetes 2. typu, případně ty, kteří byli více náchylní na vývoj tohoto onemocnění.
Zjistili, že ti pacienti, kteří dodržovali dietu založenou na omezeném příjmu sacharidů, dosahovali nejlepších výsledků ve zdravotním stavu oproti pacientům na běžné stravě.
Nezáleželo vůbec na tom, jestli vykonávali nějaký pohyb, nebo ne.
Tento typ diety je považován za mírně kontroverzní. Snížený příjem sacharidů je totiž vykompenzovaný zvýšeným příjmem tuků a bílkovin.
Náš tip: Zahoďte brýle a zlepšete si zrak: Zjistěte, jak pečovat o své oči, zastavit postupné zhoršování zraku a udržet si skvělé videní do vysokého věku bez operace. Více informací zde
Nejznámější dva podtypy keto diety jsou:
- Paleo dieta
- Atkinsonova dieta
Fanoušci uvedených diet říkají, že pomocí nich se tělo dostane do takzvané ketózy – stavu, při kterém tělo místo sacharidů (které nemá k dispozici) vyrábí energii z tuků.
Co se děje s tělem při keto dietě?
Lidé při této dietě dosahují mnohem lepších výsledků při snižování tělesné hmotnosti, redukci tělesného tuku a optimalizaci BMI indexu.
Kromě toho se u nich normalizuje hladina krevního cukru, což pomáhá hlavně cukrovkářům.
Jejich bazální metabolismus – míra, která vyjadřuje, kolik kalorií spálí lidské tělo za den, když je v naprostém klidu – byl navíc více než 10krát vyšší jako je při konzumaci běžné stravy.
Dramatické výsledky, kterých dosáhla jedna původně obézní britská maminka (na úvodním obrázku), si můžete prohlédnout ve videu publikovaném v článku na anglické stránce dailymail.co.uk.
Jak funguje keto dieta a co se během ní konzumuje?
Keto dieta je založena na radikálním omezení cukrů a sacharidů, které jsou za normálních okolností hlavním zdrojem výroby energie.
Omezení sacharidů způsobí, že se v játrech začnou z tuků tvořit ketony představující náhradní zdroj energie.
Při keto dietě je povolena konzumace červeného masa, drůbeže, ryb a vajec. Také se může konzumovat jakákoliv zelenina, která neobsahuje škroby a zelená listová zelenina. Mezi další povolené potraviny patří mléko a nepřislazované mléčné výrobky.
Na druhé straně, mezi zakázané potraviny patří cukr, pečivo, těstoviny a v podstatě všechny potraviny obsahující sacharidy a škroby, včetně rýže a brambor. Je povoleno pouze malé množství čerstvého ovoce.
Sacharidy ze své stravy vyloučíte, protože způsobují nárůst glukózy a inzulínu v krvi. Jak jsme již uvedli, pro tělo je glukóza nejjednodušším zdrojem energie. Pokud se nachází v krvi, tělo jí využívá jako první a tuky ukládá do tukové tkáně.
Slinivka břišní čili pankreas následně produkuje inzulín, který zpracovává glukózu.
Tím, že omezíte příjem sacharidů a cukrů, se tělo přepne do stavu ketózy. Jedná se o přirozený evoluční proces zaměřený na přežití v nepříznivých podmínkách, kdy je potrava dostupná pouze v omezeném množství.
Tělo začne v játrech vytvářet zmíněné ketony z tuků. Cílem je udržet tělo v tomto stavu co nejdéle, aby se zbavilo nadbytečného tuku.
V podstatě jde o hladovku, ale ne hladovku kalorickou, ale hladovku sacharidovou.
Co zjistily studie o keto dietě
Vědci z Bethelské univerzity v Minnesotě zkoumali 30 mužů a žen ve věku 18 až 65 let. Všem v minulosti lékaři diagnostikovali metabolický syndrom, předdiabetes nebo diabetes 2. typu.
Metabolický syndrom je lékařsky termín pro soubor onemocnění, která se u pacienta vyskytují současně – zvýšený krevní tlak, vysoký krevní cukr, nadměrný tělesný tuk v okolí břicha a pasu a abnormální hladiny cholesterolu.
Tento stav výrazně zvyšuje riziko vzniku srdečního infarktu, mozkové mrtvice a diabetu.
Všichni účastníci studie měli index BMI rovný 25 nebo vyšší a hladinu tělesného tuku vyšší než 30 %. Vědci je pak náhodně rozdělili do tří skupin.
První skupina účastníků během desti týdnů konzumovala stravu, která obsahovala méně než 30 gramů sacharidů denně a neprováděla žádnou fyzickou aktivitu.
Druhá skupina účastníků konzumovala svou běžnou stravu.
Třetí skupina účastníků konzumovala běžnou stravu a cvičila 3 až 5x týdně po 30 minut denně.
Po 10 týdnech výsledky ukázaly, že cvičení je sice prospěšné, ale výsledky třetí skupiny zdaleka nedosáhly úrovně první skupiny, která byla na keto dietě.
Autoři studie napsali:
„Všechny parametry ve skupině pacientů na keto dietě byly mnohem vyšší než parametry skupiny s normální stravou, která zároveň cvičila.“
Závěry zmíněné studie byly následně publikovány v žurnálu Diabetes a metabolický syndrom (Diabetes and Metabolic Syndrome).
Výhody a nevýhody keto diety
Podobně jako je to se vším i keto dieta má nejen ohromné přínosy, ale také určitá rizika.
Pojďme se podrobněji podívat na obě její stránky, nejprve na výhody a pak na nevýhody.
1. Výhody keto diety
Ketony mají ochranný účinek na nervové buňky (neurony), protože dokáží potlačit amyloid. Jde o jakýsi povlak, který se může vytvořit na mozku.
Tento druh diety pomáhá při léčbě onemocnění, jako jsou epilepsie, Alzheimerova či Parkinsonova choroba.
Kromě toho, jak již bylo zmíněno v předešlých částech tohoto článku, pomáhá při hubnutí, reguluje krevní cukr, podporuje vylučování inzulínu a také obnovuje citlivost buněk na inzulín.
Některé zdroje uvádějí, že keto dieta dokáže zvrátit a vyléčit dokonce i rakovinu tím, že vyhladoví rakovinné buňky, pro které je cukr primárním zdrojem energie.
Rakovinné buňky, na rozdíl od těch zdravých, se totiž nedokáží přepnout do stavu ketózy.
2. Nevýhody keto diety
Naše tělo nepotřebuje jen kalorie, tuky a bílkoviny, ale také vitamíny a minerály. Ty získává především z ovoce, zeleniny, zrnin či luštěnin.
a) Nedostatek vitamínů, minerálů a vlákniny
Při keto dietě sice získáte ze zeleniny i tyto živiny, ale jen v omezeném množství. Dlouhodobé vyřazení jablek, citrusového ovoce, bobulovin či jiných druhů ovoce ze svého jídelníčku se jeví jako absurdní.
Ovoce, zrniny a luštěniny obsahují extrémně důležité minerály, vitamíny, antioxidanty a probiotickou vlákninu, které naše tělo nezbytně potřebuje pro optimální zdraví.
b) Předčasné stárnutí
Dalším problémem je, že keto dieta neznamená úplné omezení kalorií, jen výměnu kalorií z cukrů za kalorie z tuků a bílkovin. A přitom omezení kalorií (ne silný kalorický deficit) je přesně to, co je největším předpokladem pro dlouhověkost.
Když pravidelně konzumujeme nadměrné množství jídla, doslova tím oxidujeme své tělo a urychlujeme jeho stárnutí.
Lidé na keto dietě často přizvukují, že se jim podařilo zhubnout bez omezení kalorií a bez cvičení. Co po pravdě není něco, co bychom měli oslavovat.
Další nevýhodou keto diety je, že nebere v úvahu strukturu tuků a bílkovin, které tělo potřebuje. Jedna věc je hubnutí a kontrola inzulinu, druhá věc je předčasné stárnutí.
Zachování buněk a určité délky telomer vyžaduje střídmou a zdraví prospěšnou stravu, která obsahuje převážně polynenasycené a mononenasycené tuky.
Současný výzkum ukazuje, že strava příliš bohatá na tuky, hlavně nasycené tuky, zkracuje DNA polymery, zhoršuje imunitu a urychluje stárnutí.
c) Vyhladovění buněk
Naše buňky jsou vybudovány ze čtyř základních látek – tuků, cukrů, bílkovin a nukleových kyselin.
Pokud tělu nedodáváme všechny potřebné složky v adekvátním množství, vyhladovíme tím své buňky.
d) Přetížení jater, ledvin a žlučníku
Problémem je i vysoký příjem bílkovin. Bílkoviny nadměrně zatěžují naše ledviny, játra a žlučník.
Hrozí nejen celkové přetížení, ale i vznik ledvinových a žlučových kamenů. Může také dojít k nerovnováze elektrolytů, pankreatitidě, ztučnění jater a dalším onemocněním.
e) Riziko osteoporózy
Při tomto druhu diety se zvyšuje i riziko osteoporózy, neboť nadměrné množství bílkovin vyplavuje z těla vápník a další minerály, jako jsou hořčík a křemík.
Nedostatek uvedených minerálů pak může vést k demineralizaci kostí a osteoporóze.
Závěr
Co tedy dělat? Dokážeme využít přínosů keto diety bez toho, abychom riskovali vznik zdravotních potíží?
Ano, dá se to!
Keto dietu můžete praktikovat jen omezený čas, abyste zhubli, dali si do pořádku hladinu cukru v krvi nebo vyléčili neurodegenerativní onemocnění.
Časem byste se však měli vrátit k normální vyvážené stravě obsahující všechny potřebné živiny, které vaše tělo potřebuje a bez kterých se z dlouhodobého hlediska neobejde.
Nepřejídejte se, ženy by měly konzumovat 1200 až 1800 kalorií denně a muži 1600 až 2200 kalorií denně.
Vyhýbejte se zpracovaným potravinám a nepijte více než čtyři standardní alkoholické nápoje za týden.
Jezte menší porce jídla každé 4 hodiny, které obsahují bílkoviny, zdravé tuky i sacharidy. Mezi večeří a snídaní dodržujte 12 až 16hodinový odstup.
Buďte aktivní, hýbejte se. Cvičte alespoň 2 až 6x týdně ve 20 až 30minutových intervalech.
A to je vše. Vskutku jednoduché, že ano?
Zpracovala: Vylectese.cz
Odebírejte nové články emailem!
Líbil se vám tento článek? Pak se přihlaste zdarma na odebírání našich nových článků přímo do vaší emailové schránky:
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář