Pod otlaky a kuřími oky máme na mysli oblasti se zhrublou, ztvrdlou kůží, které se časem stanou bolestivými. Otlak je větší a širší než kuří oko a má méně ohraničený okraj.
Kuří oko je zas malá oblast kůže, která zhrubla v důsledku zvýšeného tlaku. Jeho tvar je zhruba kulatý a vyvíjí tlak na hlubší vrstvy kůže.
Bolestivé mohou být jak otlaky, tak kuří oka. V tomto článku uvádíme příčiny a symptomy těchto zdravotních komplikací a také recepty na přírodní léčbu.
Příčiny
Otlaky a kuří oka jsou obvykle způsobovány tlakem a třením. Podle stránky Web MD tlak usmrcuje kožní buňky, což následně vede k vytvoření tvrdého ochranného povrchu.
Stejným způsobem prý vznikají měkká kuří oka, zatímco tvrdá kuří oka se vytvářejí na místě, kde není přítomen pot.
Příznaky a symptomy
Otlaky a kuří oka mají několik symptomů, jako jsou vyvýšeniny na kůži, zhrublý a ztvrdlý kus kůže a oblast šupinaté a suché kůže. Podle stránky Medicine Net může člověk pociťovat i bolest nebo zvýšenou citlivost.
Podle Medical News Today k dalším symptomům patří zhrublá a ztvrdlá kůže a také kůže voskového vzhledu.
Vyhledat lékaře se doporučuje v případě, že se kuří oko či otlak zanítí nebo začnou být bolestivé. Tato obava vzrůstá u lidí s cukrovkou, kteří mají nedostatečný krevní oběh.
Domácí léčba
K léčbě otlaků a kuřích ok lze předepsat některé prostředky, jako například kyselinu salicylovou. Léky, které pomohou zvládnout tento stav, si však můžete připravit i doma.
Cibule a ocet
Dva skvělé domácí prostředky jsou cibule a ocet. Podle časopisu Reader Digest stačí zalít plátek cibule bílým octem a nechat odstát alespoň 12 hodin na teplém místě.
Před spaním si cibuli přiložte na kuří oko. Aby během spánku zůstala na svém místě, je možné použít obvaz.
Tato kúra by se měla opakovat každou noc, dokud kuří oko nepůjde odstranit.
Citron
K odstranění otlaků a kuřích ok se podle Reader Digest dá použít i citron. Podobně jako ocet je i citron slabá kyselina, která pomáhá změkčit a odstranit mrtvé kožní buňky.
Citronovou kůru nakrájejte na menší kousky o délce asi dva a půl centimetru a šířce prstu. Kousek citronové kůry si přiložte na kuří oko, přilepte náplastí, na to natáhněte bavlněné ponožky a nechte působit přes noc.
Tuto kúru aplikujte každou noc až do zmizení kuřího oka.
Jedlá soda
Lékem na otlaky a kuří oka je také jedlá soda. Patří mezi 10 nejlepších domácích léků a působí jako přírodní prostředek k odlupování pokožky, pomáhá odstraňovat odumřelou kůži pokrývající kuří oko, čímž napomáhá uzdravení kůže.
Podle publikace byste si měli přidat dvě polévkové lžíce jedlé sody do lavoru s teplou vodou.
V této koupeli je třeba si máčet chodidla po dobu 10 až 15 minut a následně odstranit ztvrdlou kůži pomocí pemzy na nohy.
Aspirin
Dalším lékem na otlaky a kuří oka je aspirin. Podle časopisu Best Health Magazine se aspirin, známý také jako kyselina salicylová, může použít jako prostředek pro změkčení kuřích ok.
Je třeba rozdrtit pět aspirinů na jemný prášek, který smíchejte s polovinou polévkové lžíce citronové šťávy a polovinou čajové lžičky vody.
Tuto hmotu aplikujte na zhrublou kůži, obalte fólií a nahřátým ručníkem. Po deseti minutách vrstvy odstraňte a uvolněnou kůži zlehka ošetřete pemzou na nohy.
Otlaky a kuří oka mohou být dosti ošklivé a nepříjemné. K získání dalších informací je třeba se poradit se svým lékařem.
Zpracovala: Vylectese.cz ve spolupráci s www.drbuzgi.cz
Napsat komentář