Toto koření je chutné a výživné. Přináší nám množství zdravotních přínosů. Bohatí Římané ho kdysi používali do svých nápojů lásky a parfémů.
Získává se z vnitřní kůry tropického jehličnatého stromu a přidává se do sladkých i slaných jídel.
Jeho kůra se sbírá v období dešťů, kdy je ohebnější. Při sušení se zkroutí do dlouhých tyčinek, které se vyříznou do délky a prodávají celé nebo ve formě prášku.
Druhy škořice
Cejlonská skořice má žlutohnědou barvu a mírně sladkou chuť, zatímco Cassia skořice má tmavou červeno-hnědou barvu a je více štiplavá, s mírně hořko-sladkou příchutí.
Cassia skořice se prodává jednoduše pod názvem „skořice“ v mnoha zemích. Skořice se používá zejména do sladkých jídel, ale představuje také zajímavou přísadu do pikantních jídel, jako je guláš a kari.
Skořicový olej pochází z lusků skořicovníku a používá se jak ochucovadlo, jakož i léčivý prostředek.
Ale věděli jste, že skořice je velmi blahodárná i pro rostliny?
V minulosti jsme již mnohokrát psali o četných zdravotních přínosech skořicového koření, jako například v článku: Cejlonská skořice a její léčivé účinky na hubnutí, celulitidu a dalších 9 onemocnění
Tentokrát jsme se však rozhodli poukázat na blahodárné účinky tohoto koření i pro rostliny. Zahradní i pokojové rostliny mohou mít ze skořice prospěch, protože je udrží zdravé a pěkné po celý rok!
Přinášíme vám 6 využití skořicového koření pro vaše zahradní rostliny:
1. Sazenice
Asi všichni jsme viděli dokumenty o malých mořských želvách, ukrytých v malých písčitých líhních, které se po vylíhnutí vyšplhají na povrch a běží do oceánu, aby se do něj ukryly.
Malé krotké želvy mohou běžet velmi rychle, ale rychlejší dravci je snadno uloví a těší se z úlovku. Dobře známé přísloví říká, že přežijí jen nejschopnější, viď?
A teď si představte, že tento krutý čin se může stát i vašim malým krásným sazenicím!
I když vaše rostliny neohrožují takoví dravci jako ptáci či žraloci, existují však různá onemocnění rostlin, která napadají malá semena a vedou k jejich předčasné smrti.
Udušení semen mohou způsobit různé houby a špatné půdní podmínky.
Skořice prokazatelně působí jako ničitel těchto hub. Jednoduché poprašování půdy se skořicí dokáže zabránit tomu, aby byla semena zadušená.
Je to jako byste pomáhali malým narozeným želvám (v tomto případě semenům), aby vzkvétaly v jejich novém prostředí.
2. Divoké houby
Houby nemají rády skořicové koření.
Místo toho, abyste celé jarní odpoledne trhali nepříjemné divoké houby a odstraňovali plevel z vašeho zahradního záhonu, poprašte ho trochu skořicí a uvidíte, jak rychle všechno zmizí.
3. Hormony pro zakořenění
Snažíte se odstranit chemikálie z domácnosti? Odstraníte je díky skořici.
Takže okamžitě přestaňte kupovat různé chemické hormony a aplikujte pouze skořicový prášek ke kořeni, když rostlinu zasadíte. Jakýkoliv hormon pro zakořenění stimuluje růst kořene, ale skořice to dělá nejlíp.
4. Efektivní a odrazující
Lidé milují skořici, že? Co se nás týče, máme ji nejraději na rýži v mléce nebo v jablečném koláči. Ale mravenci ji rádi nemají.
Pokud váš zahradní záhon posypete trochou skořice, zabijete jí mravence a jistý čas je udržíte pryč.
Máte také mravence v domě? Udělejte totéž: Posypte trochu skořice před vstup do domu a dívejte se, jak mravenci utečou pryč!
5. Léčí poranění rostlin
Pokud náhodou přeseknete nebo zraníte své rostliny, budete se asi cítit provinile.
Místo toho, abyste plakali nad rozlitým mlékem, okamžitě potřete raněné místo skořicí, čímž podpoříte hojení a předejdete infekci.
Ano, i rostliny mohou dostat infekci, protože mají přirozenou pryskyřici.
6. Pokojové rostliny
Nezapomeňte se také postarat o své pokojové rostliny, když se budete starat o ty na vaší zahradě.
Skořice pomáhá vašim rostlinám zbavit se plísní. Pokud půdu pokropíte trochou skořice, zbavíte se jich a rostliny budou opět vzkvétat!
Máte problémy s komáry? Není to velký problém. Skořice zaplaší komáry od sazenic a pokojových rostlin.
Abychom to shrnuli, skořice představuje jednoduchý a cenově dostupný prostředek, jak udržíte všechny vaše rostliny zdravé a krásné!
Takže řekněte sbohem škodlivým chemikáliím a upřednostněte dobrou skořici!
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Dobry den, mohu se zeptat, zda lze vyuzit skorici jako stimulator rustu pri rizkovani? Dekuji za odpoved.
Jarka