Odkaz na tuto malou nenápadnou rostlinku najdeme už v Hamletově větě: „Rozmarýn je na paměť: Modlete se, milujte se a pamatujte si to.“
Jedná se o vskutku úžasnou bylinku, jejíž větvičky se v lidové medicíně používají už po celá staletí.
Jak funguje rozmarýn?
Kyselina karnosolová v rozmarýnu dokáže zastavovat poškození buněk v mozku.
Kromě toho zabraňuje degradaci i ostatních buněk v těle. Týká se to hlavně DNA v důsledku vlivu volných radikálů, které ji poškozují.
Tato látka má ochranný účinek zvláště na acetylcholin, který je známý tím, že povzbuzuje činnost mozkových buněk, jejich vzájemnou komunikaci a schopnost zapamatování.
K projevu tohoto účinku stačí i velmi malé množství kyseliny karnosolové. Dokonce tak malé, že se aktivuje už samotným přivoněním si k rozmarýnu.
Odhaduje se, že tímto způsobem si dokážete zvýšit kapacitu paměti o 60 až 75 % ve srovnání s ostatními lidmi.
Studie zkoumající vliv rozmarýnu na paměť
Cineol 1,8 je další látkou v rozmarýnu s účinkem na paměť.
Ve studii publikované v deníku Terapeutické pokroky ve psychofarmakologii vědci zjistili, že cineol 1,8 má blahodárné účinky na mozek (více ZDE…) a zlepšení paměťových schopností.
NÁŠ TIP: Víte, že existuje lékařská studie, podle níž existuje účinná přírodní ochrana proti novému koronaviru? Ochrání vás i vaše děti. Čtěte VÍCE
Vědci vystavili 20 účastníků různým hladinám rozmarýnové vůně a následně jim odebrali vzorky krve na rozbor, aby zjistili, kolik cileolu 1,8 absorbovali.
Potom jim provedli několik testů na rychlost, přesnost a náladu s cílem zjistit, zda rozmarýn měl na ně nějaký vliv.
Výsledkem bylo, že čím byla jeho hladina v krvi vyšší, tím zřetelnější byly jeho pozitivní účinky.
Konkrétně naměřili vyšší rychlost a dokonalejší přesnost. Vliv na náladu byl o něco menší.
Rozmarýn v antickém Řecku a jeho další účinky
Studenti v antickém Řecku si do okolí hlavy zvykli umisťovat výhonky rozmarýnu během doby, kdy studovali, nebo když se připravovali na zkoušky.
Jak je tedy vidět, historie rozmarýnu na podporu mozku sahá přes 2500 let do minulosti.
Dokonce i v současné medicíně je tato rostlinka velmi populární. Často se používá pro následující účely:
- potlačení bolesti hlavy
- při migrénách
- trávicí problémy (více ZDE…)
- svědění pokožky
- uklidnění svalů
Rozmarýn má vskutku široké možnosti využití. Používat se dají buď jeho čerstvé větvičky, nebo pokud je neseženete, můžete použít rozmarýnový esenciální olej.
Ten je možné sehnat v mnoha obchodech se zdravou výživou nebo v obchodech věnovaných aromaterapii anebo koupit přes internet.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář