Rakovina není vůbec příjemná. Avšak ignorování jejích možných příznaků a doufání, že snad je to něco jiného, může situaci výrazně zhoršit.
Mnohé ženy bohužel ignorují prvotní příznaky rakoviny, hlavně leukémie, což je velmi nebezpečné.
Podobně jako při každé rakovině i při leukémii platí, že její včasné odhalení a léčba výrazně ovlivní schopnost těla s ní úspěšně bojovat a zvýší tak šance na přežití.
Příznaky leukémie se snadno přehlížejí
Po tom, co se v kostní dřeni rozmnoží abnormální buňky, tělo přestane vytvářet normální krevní buňky. Tento nedostatek zdravých krevních buněk vyvolá různé tělesné příznaky.
Problémem je, že příznaky leukémie si ženy i muži často zaměňují za jiná onemocnění.
Některé druhy leukémie, jako například chronická lymfatická leukémie, se nemusí projevit vůbec! Lékaři ji odhalí pouze při náhodných krevních testech, kdy se ukáže špatný krevní obraz.
Na druhé straně, příznaky akutní lymfoblastické leukémie nebo akutní myeloidní leukémie jsou velmi podobné běžné chřipce, a proto si je lidé zaměňují za toto virové onemocnění.
Horečka či únava se snadno odbydou tvrzením, že se jedná o přepracovanost, následek nedostatku spánku či nachlazení.
Leukémie (více ZDE…) se často považuje za onemocnění, které postihuje děti, ale ve skutečnosti postihuje mnohem více dospělých než dětských pacientů. Ženy ji navíc snadněji přehlédnou než muži a vymlouvají se na rychlý životní styl nebo množství povinností, které obvykle mají.
Příznaky leukémie
Ženy se často vymlouvají na hormonální změny či menstruační cyklus.
Pokud se u vás vyskytnou následující příznaky, neignorujte je a věnujte jim náležitou pozornost.
1. Horečka
Jak uvádí Americká nadace pro rakovinu, horečka bývá nejčastějším příznakem leukémie, který nesmíte ignorovat.
Jelikož ovlivňuje imunitní systém, může vás udělat náchylnějšími na různé infekce. Jak se tělo neúspěšně snaží bojovat s infekcí, výsledkem bývá horečka, která je obvykle prvním příznakem nastupující leukémie.
Proto ji pro jistotu neignorujte, a to zejména tehdy, když máte náběh na toto onemocnění, nebo pokud se u vás vyskytují i další příznaky.
2. Únava, slabost, lapání po dechu
Tyto příznaky občas zažívá každý z nás, hlavně po náročném dni v práci.
Únava může signalizovat i přítomnost rakoviny, jakou je právě leukémie. Obvykle se jedná o následující projevy únavy:
- obecná slabost
- závratě nebo točení hlavy
- dušnost
- bušení srdce
3. Bledá pokožka a anémie
Anémie způsobená nedostatkem železa (více ZDE…) častěji postihuje ženy než muže.
Mnohé ženy si proto myslí, že jejich anémie je způsobena nedostatkem uvedeného minerálu. Problémem je, že může být také výsledkem leukémie.
Jak jsme již zmínili, při leukémii abnormální buňky vytlačují zdravé buňky v kostní dřeni, včetně červených krvinek. Postupně začnete pociťovat příznaky anémie v důsledku nedostatečného okysličení těla.
Uvedené příznaky zahrnují únavu, bolesti hlavy, zimnici a dušnost.
4. Noční pocení
Nadměrné pocení, a zvláště v noci, může mít spoustu různých příčin – od žaludečního refluxu a spánkové apnoe přes menopauzu až po nízkou hladinu krevního cukru.
Také se však jedná o časný příznak leukémie. Jak uvádí Britská národní zdravotní služba, noční pocení vyvolané leukémií doprovázejí další příznaky.
Proto se při výskytu nočního pocení zaměřte i na ostatní příznaky, abyste leukémii potvrdili, nebo zcela vyloučili.
5. Krvácení mimo menstruační cyklus nebo příliš silná menstruace
Při leukémii můžete zpozorovat, že krvácíte mimo menstruační cyklus. Jde však o více než jemné zašpinění, se kterým jste se mohla setkat v minulosti.
Některé ženy s leukémií zažívají i silné krvácení během menstruace.
6. Modřiny, petechie (tečky na pokožce), krvácení z dásní a nosu
Když se vám snadno vytváří modřiny na těle, uvědomte si, že se může jednat o příznak leukémie.
I krvácející dásně (více ZDE…) nebo časté krvácení z nosu jsou dalšími varovnými signály.
U některých lidí se na pokožce vytváří drobné červené tečky, které se nazývají petechie. Jedná se o následek krvácení pod kůží.
7. Oteklé lymfatické uzliny a slezina
Oteklé nebo zvětšené lymfatické uzliny jsou dalším příznakem leukémie. Můžete si také všimnout otoků pod pažemi nebo na krku.
Některé ženy se zvětšenou slezinou pociťují nepohodlí, či dokonce bolest v oblasti břicha pod žebry na levé straně.
8. Časté infekce
Krev je základem imunitního systému. Leukémie vnáší chaos do její rovnováhy, protože narušuje funkci bílých krvinek bojujících s infekcemi.
Bez adekvátního obranného mechanismu je tělo náchylné na různé druhy infekcí. To je také důvod, proč lidé s leukémií bývají často nemocní nebo se snadněji nakazí bacily.
Když dojde k infekci, bývá intenzivnější a mnohem déle trvá, než se vyléčí.
9. Hubnutí
Hubnutí je věc, kterou většina žen přivítá. Avšak nevysvětlitelné hubnutí není vůbec dobrým signálem a může být příznakem vážnější nemoci, včetně leukémie a jiných druhů rakoviny.
K hubnutí dochází proto, že tělo spotřebovává mnoho energie, a tak je nuceno sáhnout do svých rezerv, aby zvládlo zvýšené nároky.
Z tohoto důvodu při stejné stravě a fyzické aktivitě může docházet ke ztrátě tělesné váhy.
Tento efekt je ještě větší, pokud máte zvětšenou slezinu, která vám tlačí na žaludek, a to vyvolává falešný pocit plnosti.
Zpracovala: Vylectese.cz
Existuje metoda vyšetření na rakovinu, kdy se tato nemoc dá odhalit ještě v začátcích, Ale bohužel je moc laciná a jednoduchá a ještě by se lidé mohli všas léčit. Ale kam by přišel farmacelutický průmysl a jeho gigantické zisky. Tuto metodu, vyšetření z moči pomocí kys. palmitové, vynalezl spolu s léky na rak. pan Dr.prof. Ivan Dolejší. A možná právě pro jeho výsledky byl umřen a ani jeho dcera nemohla pokračovat a do dnes se o tom bojí i mluvit.