Jedním z nejčastějších druhů bolesti páteře je vyhřezlá ploténka. Statistiky uvádějí, že tímto zdravotním problémem bude během svého života trpět 60 až 80 % lidí.
Technicky správný termín je hernie disku. Dokáže být extrémně bolestivá a obvykle postihuje spodní část zad. Bolest často vystřeluje až do nohou.
Vaše páteř se skládá ze série na sebe poskládaných kostí známých pod názvem obratle.
Každý obratel je od toho druhého obratle oddělen diskem, který je chrání před nárazy a poškozením v důsledku každodenní chůze, zvedání věcí a otáčení se.
Příčiny vyhřezlé ploténky
Nejčastější příčinou vyhřezlé ploténky bývá její opotřebení, oslabení či dokonce protržení vnější části v důsledku stárnutí, kdy se vnitřní měkké části disku dostávají ven.
Vyhřezlá ploténka může být způsobena některými pohyby, jako například nadměrné otáčení, vykrucování se nebo zvedání těžkých předmětů.
Zvýšené riziko mají i lidé s nadváhou, protože jejich ploténky musí snášet vyšší tělesnou váhu, než na jakou byly uzpůsobeny.
K tomuto stavu přispívají i oslabené svaly v důsledku nedostatku tělesného pohybu a cvičení.
Příznaky vyhřezlé ploténky
Vyhřezlá ploténka se obvykle projevuje nějakým způsobem. Existují však i případy, kdy lidé nepociťují žádné příznaky a o své vyhřezlé ploténce nemají ani tušení.
Tato zdravotní komplikace nejčastěji postihuje obratle ve spodní části zad, ale může se vyskytnout i v krku.
V některých případech je velmi bolestivá, zejména v případě, kdy kromě vysunutí jádra ploténky ven dojde i k jejímu prasknutí. Takto poškozený disk přiskřípne nervy, které vycházejí z páteře.
Nejčastější příznaky vyhřezlé ploténky zahrnují:
Víte, že: alergie, časté rýmy, angíny, ucpaný nos mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Bolesti v pažích nebo nohách. Jelikož většina vyhřezlých plotének postihuje spodní část zad, lidé pociťují bolesti ve stehnech, lýtkách nebo chodidlech.
Bolesti ramen a horních končetin. Pokud vám vyskočí vazivová destička v oblasti krku, bolest budete pravděpodobně pociťovat v ramenou nebo horních končetinách.
Znecitlivění a mravenčení. Pacienti někdy pociťují ztuhlost, znecitlivění nebo pocity mravenčení v části těla, která je kontrolována nervy vycházejícími z postiženého místa na páteři.
Slabost. Je také možné, že při vyhřezlé plotýnce zažijete celkovou tělesnou slabost, budete zakopávat při chůzi nebo budete mít problémy zvedat či udržet předměty v rukou.
V případě, že na sobě zpozorujete uvedené příznaky vyhřezlé ploténky, navštivte svého lékaře.
Možnosti léčby vyhřezlé ploténky
Vyhřezlou ploténku lze léčit technikami kontrolujícími bolesti páteře, jak uvádí známá Mayo klinika v USA.
Nejčastěji to zahrnuje užívání léků proti bolestem, injekce kortizonu, svalových relaxantů a v některých závažných případech i silnější narkotika.
Lékař vám může doporučit i fyzikální terapii, která vám pomůže lépe zvládat bolesti.
Jedná se například o aplikaci tepla a ledu, elektrické stimulace a nasazování krátkodobých fixačních pomůcek. V závažnějších případech může lékař doporučit operaci.
Pokud léky proti bolestem a fyzická terapie nezlepší projevy onemocnění, chirurg obvykle navrhne odstranění části ploténky, která vyčnívá ven a způsobuje problémy.
Vyoperování celého disku ploténky se provádí jen výjimečně v těch opravdu nejtěžších případech.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář