Kofein nabízí mnoho zdravotních přínosů, jako jsou zmírňování bolesti hlavy, zlepšování mentální bdělosti či dokonce zmírnění příznaků některých chronických onemocnění, jako jsou cukrovka či astma.
Avšak přínosy kofeinu se změní na pohromu, pokud se do energetických nápojů přidá hodně cukru, umělých stimulantů, toxinů a dalších přídavných látek.
Energetické nápoje a jejich vliv na srdce
Jak se zdá, energetické nápoje způsobují vašemu srdci a celému kardiovaskulárnímu systému chaos, který se může skončit až srdečním infarktem.
Toto byl bohužel případ Coryho Terryho, 33letého otce z amerického Brooklynu, který zemřel v důsledku konzumace Red Bullu – jednoho z nejpopulárnějších energetických nápojů.
Jak uvedla jeho máma pro deník New York Daily News:
„Terry byl aktivní mladý muž, nekuřák, který denně pil tento energetický nápoj.
Pil to neustále. Říkal, že ho to vždy povzbudí a dodá sílu.“
Známý zdravotnický portál Mayo Clinic nedávno publikoval studii, která zjistila, že energetické nápoje typu Red Bull mohou lidem s nějakým problémem kardiovaskulárního systému způsobit velké potíže.
Dokonce u zdravých lidí může vést ke vzniku nebezpečných příznaků.
Co zjistila studie
Jedna studie zahrnovala 15 lidí konzumujících 2 plechovky neidentifikovatelného energetického nápoje denně (co se týče obsahu, byl podobný Red Bullu) po dobu jednoho týdne.
U těchto lidí došlo ke zvýšení krevního tlaku o 8 % už do 4 hodin po konzumaci nápoje a na konci týdne se jejich krevní tlak zvýšil natrvalo až o 10 %!
Kromě toho srdeční tep účastníků studie se zvýšil o 8 % na začátku a o 11 % na konci týdne.
NÁŠ TIP: Bojíte se prožít svátky v rodinném kruhu se svými dětmi, protože máte strach z koronaviru? Pomoci vám dle laboratorních studií může Virostop, švýcarský bylinkový sprej na podporu imunity. Čtěte VÍCE
Uvedené faktory – frekvence srdečního tepu a krevní tlak představují dva faktory, které zvyšují riziko srdečního infarktu. Kromě toho vysoký krevní tlak může poškodit cévy v mozku, což může vést ke vzniku mozkové příhody.
Také se zvyšuje riziko tvorby krevních sraženin, které mohou přivodit jak srdeční infarkt, tak mozkovou příhodu.
Složení energetických nápojů
Abychom dokázali ilustrovat vliv energetických nápojů na kardiovaskulární systém, musíme se podívat na jejich běžné složení.
Kromě již zmíněného cukru obsahují několik stimulantů, hlavně kofein a taurin, spolu s vitamíny skupiny B.
Problémem je, že existuje jen velmi málo výzkumů na uvedenou kombinaci látek a jejich vliv na náš organismus.
Jiná studie analyzovala efekt Red Bullu na účastníky před a po cvičení. Bylo v ní 13 lidí, kteří podstoupili vytrvalostní trénink. Trénovali 3krát denně.
Někteří užívali Red Bull, jiní obdobný nápoj, případně placebo.
Výsledky ukázaly, že Red Bull byl jediným nápojem, který měl vliv na množství krve pumpované srdíčkem.
To poukazuje na možné negativní účinky kombinace zmíněných stimulantů na kardiovaskulární systém, i když při odděleném užívání mohou být neškodné.
Závěr
Když příště sáhnete po Red Bullu nebo jiném energetickém nápoji s podobným složením, mějte na paměti, že to může mít nepříznivý vliv na vaše srdce.
Je lepší se těmto nápojům vyhnout ještě předtím, než vám způsobí nějaké zdravotní problémy. Pokud potřebujete rychle dobít energii, místo nich si raději dejte obyčejnou kávu.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář