Otlačeniny od polštáře máte na obličeji pokaždé, když ráno vstanete z postele. Možná vám připadají jako něco banálního, ale z dlouhodobého hlediska mohou způsobovat trvalé poškození vaší pleti.
Tyto otlačeniny mohou vést k předčasnému stárnutí vaší pokožky a vzniku jemných vrásek. Když je váš obličej každou noc přitlačen k polštáři, síla tření polštáře na pleť začíná narůstat.
Pokožka se v takovém případě natahuje a stlačuje, čímž se snižuje její pružnost a zmenšují obličejové svaly. Nejjednodušším řešením je zabránit, aby k tomu docházelo. Jak se ale můžete vyhnout něčemu, co děláte ve spánku?
Tím, že provedete nezbytná opatření. Otlačeninám od polštáře se můžete vyhnout změnou způsobu svého spaní a výměnou polštářového povlečení.
Saténové polštářové povlečení
Jeden z nejjednodušších a nejlepších způsobů, jak zamezit vzniku otlačenin od polštáře, je používat saténové povlečení.
Saténová látka je skvělá na pleť, neboť omezuje tření vyvíjené na váš obličej, čímž předchází vzniku jakýchkoliv otlačenin během spánku.
Jiné látky mají tendenci se krčit a způsobovat více hlubších rýh na obličeji. Ačkoli je saténové povlečení drahé, máte-li problém se vznikem otlačenin, zkuste investovat do jeho koupi.
Levnější alternativou je koupit si saténovou látku, kterou přehodíte přes polštář.
Spaní na zádech
Je to nejlevnější způsob, jak se vyhnout otlačeninám na obličeji. Pokud patříte k těm, kteří se ve spánku neustále obrací, mohli byste vyzkoušet nějaká preventivní opatření, která vám v tom zabrání.
Pomůže vám, když si pod kolena položíte polštář.
Nemusí vám dělat starosti, že se v noci vrtíte a otáčíte, neboť zmenšený rozsah času, který strávíte spánkem na obličeji, otlačeniny od polštáře omezí.
Dalšími výhodami spaní na zádech jsou minimální rotace páteře, optimální rozložení hmotnosti, odlehčení spinální oblasti a omezení tlaku na obličej.
Lidem, kteří trpí problémy, jako je například refluxní ezofagitida, však může tato poloha způsobovat jisté nepříjemnosti.
Dejte obličej mimo polštář
Předcházet otlačeninám obličeje se dá i tak, že zlehka pootočíte hlavu, aby se váš obličej nedotýkal polštáře. Při spánku si vedle sebe položte tělový polštář a ležte na něm, přičemž na něj přeneste celou váhu.
Pomůže vám opřít se o rameno a vytvořit prostor pro oblast hrudníku. Přes tělový polštář přeložte nohu a přitlačte se k němu bedry.
Tato poloha umožňuje držet hlavu obrácenou a nebudou vás bolet záda ani krk. Na obličej nebudete vyvíjet žádný tlak.
Omezte konzumaci alkoholických nápojů
Alkoholické nápoje mohou účinky otlačenin na obličeji zvyšovat. Konzumace alkoholu může vyvolávat pocit dehydratované pokožky a vede k ranním otokům obličeje.
Ty mohou způsobovat, že otlačeniny vypadají hůře a díky dehydrataci budou déle přetrvávat. Plánujete-li konzumovat večer alkoholické nápoje, vypijte před spaním hodně vody.
Zabráníte tak otoku obličeje a omezíte projev otlačenin. Pro zlepšení krevního oběhu si ráno po probuzení promněte obličejové partie ledem.
Udržování hydratované pleti
Vzniku otlačenin zabráníte, když budete pleť udržovat hydratovanou. Pro zklidnění pokožky a zadržení vlhkosti používejte před spaním hydratační krém s hloubkovým účinkem.
Nezapomeňte také použít noční krém proti stárnutí (více ZDE…), který pomůže omezit známky stárnutí.
Vitamíny
Užívání vitamínů udrží vaši pleť mladistvou a pevnou. Vitamíny C, A, E a komplex vitamínů B dokáží pomoci při zlepšení zdravotního stavu vaší pleti a zabezpečení jejího mladistvého vzhledu.
Jako prevence před vznikem otlačenin na obličeji už existují speciální polštáře, ty však mohou být dosti drahé.
Pokud patříte k těm, kteří neumí spát jinak než na boku, bude pro vás nejlepší investovat do tohoto typu polštářů.
Pro předcházení otlačenin na obličeji dělejte preventivní opatření, jako je aplikace nočního krému proti stárnutí a pití dostatečného množství vody.
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář