Mozkové nádory jsou 22. nejběžnějším typem rakoviny na světě, ale z hlediska úmrtnosti zaujímají 12. místo. Proto je velmi důležité vědět, jak rozpoznat příznaky nádoru mozku už velmi brzy, co možná nejdříve.
Rozpoznat příznaky nádoru mozku je něco, o čem byste měli rozhodně vědět.
Nádor na mozku se může objevit u každého
Mozkové nádory se mohou vyskytnout i náhle – kdykoli a u kohokoli. Jen se zeptejte Marie Menounos. Marii lékaři diagnostikovali nádor na mozku v období, kdy se starala o svou nemocnou mámu, která byla ve čtvrtém, tedy posledním stádiu rakoviny mozku.
Marie pracovala jako televizní moderátorka v mnoha pořadech, pracovala pro mnohé zábavné a zpravodajské organizace včetně Extra, Access Hollywood a naposledy pro E!News.
Marie musela opustit svou pozici spolutvůrce programu na E!News, když se jí neočekávaně objevil nádor na mozku.
Naštěstí se ukázalo, že nádor je benigní čili nezhoubný a nyní se pomalu zotavuje z operace mozku, díky níž jí lékaři odstranili nádor.
Marie se vyhýbala vyšetření magnetickou rezonancí (MRI), přestože se jí několikrát a opakovaně objevovaly příznaky nádoru mozku podobné těm, které zažila její máma.
Pro Marii to byl úplný šok a po oznámení diagnózy řekla: „Neplakala jsem. Ve skutečnosti jsem se zasmála. Je to neskutečné a bláznivé a neuvěřitelné, že moje máma má nádor na mozku – a teď ho mám i já!“
7 nejčastějších příznaků mozkového nádoru
1. Bolesti hlavy
Bolesti hlavy jsou nejčastějším a prvotním příznakem toho, že jde o nádor na mozku. Bolesti hlavy, které prožíváte, když máte nádor na mozku, nebudou reagovat na běžné metody léčení bolestí hlavy.
Pokud zaznamenáte změny v intenzitě bolesti a pokud se bolesti začnou vyskytovat stále častěji, může to znamenat, že máte do činění s nádorem na mozku.
2. Změny ve vidění
Změny ve vidění jsou příznakem nádoru mozku, jenž se vytvořil v okcipitálním laloku, temporálním laloku nebo mozku.
Mezi změny ve vidění se řadí ztráta zraku, dvojité vidění nebo zamlžené vidění.
3. Nevolnost
Přetrvávající nevolnost nebo specifická nevolnost vlnkami v oblasti žaludku doprovázená nutkáním na zvracení se spojují s nádorem na mozku.
Víte, že: bolesti svalů a kloubů, nervozita či nespavost mohou mít společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Pokud se u vás vyskytuje nevysvětlitelná nevolnost často, neignorujte ji!
4. Nešikovnost
Pokud máte pocit slabosti nebo slabosti doprovázené pocitem, jako by se vám točila hlava, a máte nepříjemný pocit v rukou, ramenou nebo nohou, měli byste zpozornět, protože je možné, že máte nádor na mozku.
Když se vám stane, že je pro vás těžké ovládat výrazy tváře, komunikovat nebo polykat, může jít o možné příznaky nádoru na mozku.
5. Slabost
Slabost, zvláště na jedné straně těla, je příznakem nádoru v oblasti čelního laloku mozku. Nádor se pravděpodobně nachází na opačné straně těla, než kde pociťujete slabost.
6. Ztráta paměti
Pokud máte problémy s pamětí nebo se často cítíte zmateni, může to být způsobeno nádorem na mozku.
Občasné výpadky paměti jsou nápadnější než rozsáhlejší ztráta paměti, ke které dochází během dlouhého časového období, proto dávejte pozor na příznaky.
7. Záchvaty
Tento příznak nejvíce znepokojuje lidi, kteří mají nádor na mozku. Záchvaty jsou jako náhlé křeče nebo jsou vyvolány neobvyklou elektrickou aktivitou v mozku.
Záchvaty můžeme charakterizovat jako mimovolné pohyby těla a změny ve vědomí. Pokud zažijete záchvat, nikdy nevylučte jako možnou příčinu nádor na mozku.
Závěr
Pokud pravidelně zažíváte některé z běžných příznaků, které jsou charakteristické pro nádor na mozku, neprodleně vyhledejte svého lékaře.
Čím dříve se nemoc podchytí, zvlášť pokud jde o nádor na mozku, tím větší šanci máte na přežití.
To, co jsme zde uvedli, je varování. Je opravdu důležité, aby člověk sledoval, jak se cítí, a zpozorněl, když se některé příznaky opakují nebo na sebe navazují.
Naštěstí ale existují i přírodní prostředky, které sice nenahradí léky či medicínské postupy, ale alespoň částečně zmírňují průběh onemocnění.
Platí to i v případě mozkového nádoru, kde existuje účinná přírodní léčba s bylinnými preparáty.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář