Když se v prostředí, kde se zdržujete po většinu svého času, nachází plíseň, může vám způsobit vážné zdravotní problémy.
Plíseň se nejčastěji vyskytuje v teplých oblastech s velkou vlhkostí nebo tam, kde často prší. Je to právě vlhkost, jež vytváří vhodné podmínky pro rozvoj a růst plísní.
Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) doporučuje vysušit mokré oblasti do 24 až 48 hodin poté, co jste objevili plísně, aby se zabránilo jejich růstu. Kromě zdravotních problémů může plíseň zničit povrch, na němž roste.
To situaci ještě zhoršuje, protože tento povrch může rozkládat stejně, jako kdyby byla na skládce, kde by se nacházela v přítomnosti stejných prvků. Platí to pro stěny, podlahy, stropy, nábytek atd.
Plísně se do lidského těla dostanou nejčastěji inhalací spor. Plíseň roste a rozšiřuje se uvolňováním spor. Ty jsou natolik malé, že je není možné vidět pouhým okem. Z tohoto důvodu je bohužel vdechujeme do plic.
Do kontaktu s plísní se můžeme dostat i přes pokožku. Například se může stát, že se dotkneme povrchu, na němž se nachází neviditelná plíseň, a později se dotkneme obličeje nebo otevřené rány, přes kterou plíseň může proniknout do těla.
Jakmile je uvnitř těla, způsobuje zdravotní problémy a může vykazovat příznaky nemoci.
7 příznaků plísňového onemocnění
1. Bolest svalů, která není způsobena nárazem či zatížením
Nevysvětlitelná bolest svalů, která není způsobena namáhavou aktivitou, je jedním z příznaků plísňového onemocnění. Bolest svalů se může vyskytnout v kterékoliv části těla.
Svalové křeče a ostrá, intenzivní bolest bodavého charakteru patří mezi příznaky plísňového onemocnění.
2. Záškuby, brnění nebo ztuhnutí
Máte pocit, jako byste seděli na trnech, nebo jako byste si sedli na špendlíky. Vaše ruka jako by odumírala, ztuhne, když ji máte v jedné poloze dlouhou dobu.
Cítíte mravenčení, což je typické pro lidi, kteří trpí plísňovým onemocněním.
3. Depresivní nálada
Výzkumníci zjistili, že domy a byty, které jsou vlhké, mají vliv na lidi, kteří v nich žijí, a na jejich náladu.
Mezi vlhkostí v bytě nebo ve vnitřních prostorech, plísní a depresí bylo prokázáno jednoznačné spojení. Mezi duševním onemocněním a ne zrovna ideálními podmínkami na bydlení je prokázána souvislost. Není to překvapující.
Když nemáte kontrolu nad domácím prostředím a máte špatnou kvalitu vzduchu v interiéru, což může ovlivnit vaše zdraví, je normální, že budete cítit stres.
Převezměte kontrolu nad stresem tím, že odstraníte všechny zdroje vlhkosti v domácnosti.
Do prostoru umístěte domácí rostliny, které vám pročistí vzduch, a zapněte ventilátor, abyste podpořili cirkulaci vzduchu.
4. Problémy s trávením
Nevolnost, průjem, bolesti žaludku a nechutenství jsou některé z příznaků trávicích obtíží způsobených plísňovým onemocněním.
I když tyto příznaky mohou vést k tomu, že budete jíst méně, a tím hubnout, i přírůstek na váze je ve skutečnosti možným příznakem plísňového onemocnění.
5. Problémy s dýcháním
Nejčastěji hlášenými příznaky plísňového onemocnění jsou potíže s dýcháním. V nedávném přehledu o plísních a nemocech výzkumníci uvedli některá z respiračních onemocnění, která jsou spojena s vystavením se plísni.
Patří mezi ně „astma, alergická rinitida, alergická bronchopulmonální aspergilóza, sinusitida a hypersenzitivní pneumonitida.“
Lidé s těmito onemocněními nedokáží zhluboka dýchat, zápasí o přívod vzduchu, kašlou, sípou nebo mají problémy s dýchacími cestami.
To vše jsou pravděpodobné příznaky plísňového onemocnění. Pokud máte obavy z toho, že trpíte plísňovým onemocněním, obraťte se na lékaře.
6. Citlivé oči a bolesti hlavy
Zarudnutí, pálení či svědění očí nebo zamlžené vidění mohou souviset s plísňovým onemocněním. Někteří lidé jsou citliví na plísně jako na alergen.
V důsledku toho jejich imunitní systém začne pracovat víc, když jsou jim vystaveni.
Pokud jsou vaše příznaky podobné senné rýmě nebo sezónním alergiím a jsou doprovázeny bolestí hlavy a dalšími příznaky plísňového onemocnění, vyhledejte lékařskou pomoc a obraťte se na svého lékaře.
7. Méně známé příznaky plísňového onemocnění
Neobvyklé a méně známe příznaky plísňového onemocnění jsou nadměrná žízeň, časté močení v důsledku nadměrného pití, třes, přírůstek na váze, závratě nebo kovová chuť v ústech.
Jak zničíte všechny plísně v domácnosti
Abyste předešli vzniku plísní, ověřte si, jestli vám odněkud neuniká voda, a případnou poruchu opravte.
Pokud najdete nějaký zdroj plísní, pak ho vyčistěte, důkladně vyvětrejte, případně zapněte i odsávač vlhkosti, pravidelně cirkulujte vzduch pomocí ventilátoru nebo otevřeného okna, abyste vpustili do prostoru trochu vzduchu.
To vám pomůže vysušit vnitřní prostory a vyvětrat.
Často čistěte ty části prostorů, které jsou náchylnější k plesnivění. Jde hlavně o koupelnu, zvlášť část kolem baterie a sprchy, protože tam se plísně mohou vyskytovat opakovaně. Normální čisticí prostředek je také vhodný k čištění plísní.
Nebo si můžete vyrobit vlastní přírodní čistící prostředek proti plísni, o němž jsme psali v tomto článku.
Možná byste si měli nasadit ochrannou masku, aby se vám spory plísní nedostaly do nosu. Mohlo by se totiž stát, že vaše snaha způsobí více škody než užitku.
Pokud vám přítomnost nechtěné vody v domácnosti způsobuje poškození, je dobré zavolat odborníka na odvlhčování, aby plísně odstranil.
Pórovité materiály, jakými jsou tkaniny nebo koberce, budete muset pravděpodobně vyhodit, protože ty nelze ničím vyčistit.
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář