Sezónní deprese se u člověka obvykle opakuje každý rok. Lidé z různých částí světa znenadání bez zjevné příčiny upadají do deprese.
Nejde o žádnou náhodu. Jedná se o skutečnou chemickou nerovnováhu v mozku, která se nazývá SAD – sezónní afektivní porucha.
Vědce udivovala dlouhá léta a až nyní se jim podařilo konečně zodpovědět dávnou otázku, co je vlastně její příčinou.
Faktory ovlivňující sezónní depresi
Mezi nejčastější faktory, které souvisejí se sezónní depresí, patří:
1. Ženské pohlaví – toto onemocnění postihuje spíše ženy než muže. Pokud však postihne muže, projevuje se silnějšími příznaky.
2. Věk – mladí lidé jsou více ohroženi sezónní depresí objevující se v zimě. U starších je zase nižší pravděpodobnost, že se objeví v zimě.
3. Rodinná anamnéza – lidé se SAD mají častěji rodinného příslušníka se SAD nebo jinou formou deprese.
4. Klinická deprese nebo bipolární porucha – pokud máte jedno z uvedených onemocnění, příznaky sezónní deprese se mohou se sezónností zhoršovat.
5. Poloha od rovníku – ukázalo se, že výskyt sezónní deprese se zvyšuje se vzdáleností od rovníku. Čím severněji nebo jižněji od rovníku, tím je více případů sezónní deprese.
Skutečná příčina sezónní deprese
Před nedávnem se předpokládalo, že nižší expozice organismu slunečnímu záření, zvláště během zimních měsíců, byla hlavní příčinou sezónní deprese.
Jako prevence se doporučovalo užívání doplňků s vitamínem D nebo umělé opalování v soláriu.
Ačkoliv vitamín D (více ZDE…) může hrát nějakou roli při vzniku únavy nebo změnách nálady, mnohem podstatnější jsou jiné faktory.
Víte, že: tělo zdravého člověka se detoxikuje přirozeně? Pomozte mu dosáhnout jeho maxima. Řešení naleznete TADY...
Výzkumníci z Univerzity v Kodani objevili skutečnou příčinu sezónní deprese1, kterou je chemicko-neurologická nerovnováha v mozku.
Jak uvádí výzkumnice Brenda Mc Mahonová:
„Věříme, že se nám podařilo objevit jakýsi vypínač, který mozek spouští, když se snaží vyrovnat hladinu serotoninu, aby se přizpůsobil měnícímu se ročnímu období.
Lidský serotoninový transportér (SERT) odvádí serotonin zpět do těch mozkových buněk, ve kterých není aktivní. Tedy čím více je aktivní SERT, tím méně je aktivní serotonin.
Běžné sluneční světlo drží aktivitu SERT na poměrně nízké úrovni. Když se však noci začnou prodlužovat během podzimu a zimy, zvýší se hladina SERT, v důsledku čehož je méně aktivního serotoninu.
Na druhé straně, u lidí, kteří netrpí sezónní depresí, nedochází ke zvýšení aktivity SERT, a proto je hladina jejich aktivního serotoninu během zimy konstantní.“
Jak tento poznatek využít při sezónní depresi
Vědci již delší dobu vědí, že melatonin pomáhá regulovat aktivitu SERT. Proto je zvýšenou aktivitu SERT možné brzdit užíváním melatoninu.
Užívání vitamínu D má sice taky své výhody, ale samo o sobě nezabrání sezónní depresi.
Melatonin je naštěstí zcela bezpečný, levný, a kromě doplňků stravy si ho můžete doplnit i ve formě stravy.
8 potravin, které přirozeně zvyšují hladinu melatoninu
Mnoho lidí se sezónní depresí uvádí, že jejich nálada a kvalita spánku se výrazně zlepšily po užívání melatoninu v kapslích.
Pokud však upřednostňujete přirozenou formu jeho zvýšení v těle, pak byste měli konzumovat následující potraviny:
Pokud náhodou současně trpíte nějakými zánětlivými střevními onemocněními, poraďte se o správném dávkování melatoninu s lékařem, protože tato onemocnění mohou ovlivňovat jeho vstřebávání ve střevech.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář