Ačkoli většina lidí jim nepřipisuje moc velký význam, faktem zůstává, že stav vašich nehtů dokáže hodně vypovídat o vašem zdravotním stavu.
Každá změna na nehtech může naznačovat nějaké onemocnění, proto byste jim měli věnovat větší pozornost.
Podívejte se na své nehty – změnily v nedávné době barvu, tvar, mají prohlubně nebo vyboulení? Jsou tlustší, než bývávaly, nebo se více lámou?
Všechny takové změny mohou naznačovat vážný zdravotní problém nebo nějaké onemocnění těla. Poznání časných příznaků vám je pomůže včas odhalit.
V dnešním článku vám prozradíme, jak funguje diagnostika podle nehtů, pomocí které zjistíte, jaký problém se nachází ve vašem těle.
1. Vypouklé nehty
Vypouklé nebo jakoby zevnitř nafouknuté nehty se často spojují se zánětlivými onemocněními střev (Crohnova choroba a ulcerózní kolitida), s chorobami jater (cirhóza), plícemi a chorobami dýchacího systému (tuberkulóza).
Mohou také poukazovat na potíže se srdcem, jako je například hypoxie.
2. Suché a lámavé nehty
Suché a lámavé nehty jsou nejčastěji důsledkem hormonálních poruch, případně bakteriálních a houbovitých infekcí.
3. Výrazné rýhy nebo pruhy na nehtech
Podélné nebo příčné rýhy na nehtech obvykle poukazují na artritidu (zánět kloubů), nedostatek železa nebo onemocnění lupus.
Pokud zaznamenáte, že se na vašich nehtech začínají tvořit výraznější rýhy, navštivte co nejdříve svého lékaře.
4. Štěpení nehtů
Malá rozštěpení nehtů (obvykle na jejich koncích) naznačují onemocnění, jako jsou psoriáza, vypadávání vlasů a onemocnění pojivových tkání (šlach a vazů).
Věděli jste, že: Podle oficiálních statistik Světové zdravotnické organizace je více než 85 % populace nakaženo parazity? Řešení naleznete ZDE...
Mohou se vyskytnout i v případě nedostatku zinku.
5. Prolákliny nehtů
Zatímco při vypouklých nehtech se nehty ohýbají směrem vzhůru, při proláklině vypadají, jako byste je zatlačili dovnitř, a připomínají lžičku.
Příčinou může být nedostatek železa, nízký krevní tlak, onemocnění srdce nebo hemochromatóza (onemocnění jater způsobené přílišnou absorpcí železa).
6. Trhání nehtů
Trhání nehtů na rozdíl od štěpení znamená, že se rozdvojují ne na koncích, ale po celé své délce nebo šířce nad lůžkem. Mohou se také štěpit a odlamovat.
Tento stav nehtů je způsoben podvýživou nebo chronickým nedostatkem některých živin, jako jsou kyselina listová, vitamín C nebo zinek. Vyskytuje se také při psoriáze.
7. Zhrubnuté nehty
Nehty by měly být přiměřeně tlusté, hladké a silné. Nikdy však ne příliš hrubé, že je obtížné je ostříhat.
Ztluštělé nehty naznačují problém s cirkulací krve, nemoci plic, houbovité infekce (mykózy), psoriázu nebo problémy se štítnou žlázou.
8. Divně zbarvené nehty
Žluté nehty mohou být následkem hepatitidy (žloutenky). Tmavé pruhy na špičkách nehtů předznamenávají potenciální srdeční selhání.
Modré nehty jsou znakem slabého okysličení krve a jejich zelená barva zase poukazuje na bakteriální infekce.
Příliš bledé nebo bílé nehty jsou znakem nedostatku vitamínů. Červené šmouhy pod nehty jsou zase časným příznakem infekce srdečních chlopní.
Závěr
Jak vidíte, diagnostika podle nehtů toho dokáže hodně prozradit o vašem zdraví. Proto je důležité, abyste jí začali věnovat náležitou pozornost a více si svých nehtů všímali.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář