Vylectese.cz

  • Domácí cvičení a jóga
  • Bylinky a přírodní preparáty
  • Rychlá pomoc
  • Zdravá výživa
  • Tipy a triky
  • Kontakt

Studie: Domácí čisticí prostředky se vyrovnají 20 vykouřeným cigaretám denně

11.2.2019 by lucie Leave a Comment

Print Friendly, PDF & Email

Studie: Domácí čisticí prostředky se vyrovnají 20 vykouřeným cigaretám denně

Podobně jako mnozí lidé i já jsem vyrůstala v době přehnané hygieny, v domě plném domácích čistících přípravků. Moje maminka pravidelně drhla kuchyňskou pracovní desku chlorovým čistidlem.

Výlevka byla tak čistá, že se až leskla, a podlahy jsme měli bez jediné skvrnky. Nedělala to proto, aby nám ublížila. Myslela si, že nás tím chrání.

Po letech jsem se ve své praxi setkala s mnoha klienty, kteří měli ve svých domácnostech stejný standard „zabíjení všech bakterií“.

Studie o čisticích přípravcích pro domácnost: hlavní poznatky

Studie publikovaná v časopise American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine zkoumala čisticí přípravky pro domácnost, včetně rozprašovačů a dalších čistidel.

Ačkoliv se nezabývala vlivem přípravků na riziko rakoviny plic, zaměřila se na zjištění toho, jak tyto přípravky poškozují plíce a jejich fungování.

V první studii svého druhu o čisticích přípravcích norští výzkumníci přišli s některými důležitými zjištěními. Zde jsou hlavní výstupy:

  • Studie sledovala 6 000 žen po dobu 20 let.
  • Zkoumala dlouhodobý dopad čisticích prostředků na respirační zdraví, včetně oslabené funkce plic a obstrukce dýchacích cest.
  • Vědci se zaměřili nejen na osoby uklízející doma, ale také na ty, pro které je úklid povoláním.
  • Studie sledovala usilovně vydechnutý objem za sekundu, tedy množství vzduchu, které jsme schopni vydechnout z plic za jednu sekundu.
  • Také sledovala vynucenou jednosekundovou vitální kapacitu. Je to množství vzduchu, které jsme schopni vydechnout z plic po přechozím hlubokém nádechu.
  • Ačkoliv oba tyto dechové faktory přirozeně klesají s věkem, počínaje věkem mezi dvacítkou a třicítkou, studie zjistila, že pravidelné používání chemických čisticích prostředků urychluje pokles výkonnosti plic.
  • Už jen domácí úklid jednou týdně po dobu více než 20 let vede k významnému poškození plic.
  • Poškození plic u osob, pro které byl úklid povoláním, bylo stejné, jako kdyby kouřily 20 cigaret denně po dobu 10 až 20 let.

Vědci předpokládají, že dráždivé složky v čisticích prostředcích způsobují poškození různými cestami, mezi nichž patří:

  • podnícení imunitního systému k nesprávné funkci
  • vyvolání zánětu v mukózních membránách
  • poškození dýchacích cest na buněčné, strukturální a tkáňové úrovni

Vědecké posouzení studie Environmentální pracovní skupinou (EWG) přináší tato doporučení:

1. Šetřete svoje peníze a plíce tím, že budete používat méně čistících přípravků. Od výrobců v obchodě prodávajících čistící přípravky se nevyžaduje uvádění všech ingrediencí, a tak vlastně nemáte šanci zjistit, co v dané směsi opravdu je… a jak v krátkodobém a dlouhodobém horizontu může ovlivnit vaše zdraví.

2. Kdykoliv je to možné, vyhněte se použití čisticích přípravků ve formě rozprašovačů. Když už je musíte použít, stříkněte je nejprve na látku, abyste snížili množství drobných kapiček, které vdechujete.

3. Na utírání prachu z nábytku používejte utěrky z mikrovlákna anebo kombinaci utěrek s vodou.

Odvrácená stránka čisticích přípravků pro domácnost

Studie, která odhaluje souvislost mezi používáním čisticích prostředků a poškozením plic v důsledku kouření cigaret, by vás rozhodně měla šokovat.

Existují však celé desítky dalších zveřejněných studií se stejnými recenzemi, které ukazují, jaký škodlivý vliv mají čisticí prostředky na naše těla.

A co je na tom nejděsivějšího?

Výrobci čisticích prostředků nemusí prozradit všechny složky produktů. A my zkrátka nevíme, jaká zdravotní rizika vyplývají ze způsobu, jak se míchají všechny tyto pochybné přísady.

Jedno však víme. Pojďme se podívat na některé způsoby, jak mohou toxické čisticí prostředky poškozovat naše tělo:

1. Dysfunkce imunitního systému

Jedna studie na zvířatech, zveřejněná v roce 2012 v časopise Science, demonstrovala poškození, které může vyplynout ze života v příliš sterilním prostředí.

Vědci pozorovali dvě skupiny myší: první byla chována s „bez-bakteriálními“ imunitními systémy, ve kterých chyběly střevní bakterie. Druhá skupina byla zdravě vystavena prospěšným i špatným bakteriím.

Po otestování měly bez-bakteriální myši v tlustém střevě a oblasti plic mnohem vyšší hladiny zánětlivých markerů než myši, které byly zdravě vystaveny prospěšným i špatným bakteriím (se zdravými imunitními reakcemi).

U bez-bakteriálních myší se také vyvinuly symptomy podobné ulcerózní kolitidě a astmatu (více ZDE…).

Dobrou zprávou ale je, že po expozici bez-bakteriálních myší normálním dávkám bakterií dva týdny po narození se jejich imunitní systém dostal znovu do rovnováhy a zvířata se ze svých zánětlivých stavů vyléčila.

2. Znečistěné ovzduší

Věděli jste, že úklid domácnosti pomocí čistících prostředků dostupných ve většině obchodů může vytvářet nebezpečný vzduch u vás doma?

Studie z roku 2006 zveřejněná v časopise Indoor Air zjistila, že domácí čisticí prostředky obsahují vysoké hladiny těkavých organických sloučenin známých jako VOC.

Autoři studie uvedli, že se často jedná o glykoletery, které patří k regulovaným toxickým znečišťovatelům ovzduší.

Dalšími problémovými chemickými látkami v čisticích prostředcích jsou terpeny. Ty dokážou snadno reagovat s formaldehydem a ultra jemnými částečkami v ovzduší, a tak vytvářet ozón, který poškozuje plíce.

Limonen a linalool jsou dvě syntetické vůně terpenových chemických látek, které se často používají v produktech s citronovou vůní.

3. Usmrkané děti

Čínská studie provedená na téměř 2 300 studentech z 21 různých škol zjistila, že časté používání čistících přípravků v domácnosti zvyšuje pravděpodobnost výskytu rýmy, zánětu nosní sliznice u dětí z 29 na 97 %.

„Celkovou chemickou zátěž“ vědci vypočítali sečtením celkového času expozice dětí 14 různým čisticím prostředkům pro domácnost.

Při zvýšení celkové chemické zátěže byly příznaky rýmy horší.

4. Astma

Je dobře známo, že ti, kteří se čištěním a úklidem živí, čelí zvýšenému riziku vzniku astmatu. Věděli jste však, že s novými případy souvisí i používání čisticích sprejů v domácnosti?

Studie z roku 2010, zveřejněná v periodiku Současné názory na alergii a klinickou imunologii, našla přesvědčivé důkazy, které spojují nejen profesionální uklízeče, ale i ty domácí, a také profesionály v poskytování zdravotní péče se zhoršujícím a nově vzniklým astmatem.

Autor studie si všiml, že obzvláště relevantní pro symptomy astmatu mohou být následující výrobky:

  • čistící prostředky ve formě rozprašovačů
  • čistící prostředky na bázi chloru
  • další dezinfekční prostředky

Co tedy vyvolává tato plicní onemocnění? Vědci jsou přesvědčeni, že by to mohlo být senzibilní působení a dráždivé vlastnosti přísad.

Započítejte do toho ještě nebezpečí syntetických vůní používaných v čisticích přípravcích a snadno pochopíte, jak tyto prostředky mohou vést k pocitu tíhy na hrudi, dušnosti a jiným respiračním onemocněním.

5. Dermatitida

Pokud hledáte přírodní domácí lék na vyrážku, možná postačí změnit svou úklidovou rutinu.

Bohužel přísady, které kontaktně vyvolávají dermatitidu, jsou v čisticích a pracích prostředcích běžné. K nejhorším patří konzervační látky, jako je methylisothiazolinone.

A dejte si pozor: ten se často nachází v čisticích a pracích prostředcích prodávaných jako „přírodní“.

6. Jedovaté plyny a nejen to

Nejsou to jen samotné čisticí prostředky, ale také to, že je často mícháme, což vede k potenciálně katastrofickým zdravotním rizikům. Nebezpečí bělidla přesahují jeho vlastní počáteční hrozby pro dýchání.

Jaké je jedno z největších nebezpečí? Nereaguje dobře s ostatními oblíbenými čisticími chemikáliemi.

Jednou z obvyklých chyb je smíchat chlorové bělidlo s čisticím prostředkem obsahujícím čpavek (často ho obsahují čistící prostředky na sklo a podlahy).

Tímto způsobem vzniká chloraminový plyn. Dětská nemocnice ve Filadelfii varuje, že jen pár vdechů této chemické směsi dokáže vyvolat 24 hodin trvající příznaky, jako je:

  • podráždění očí, nosu, hrdla a dýchacích cest
  • slzení oči
  • tečení z nosu
  • škrábání v krku
  • kašel (více ZDE…)
  • tíha na prsou

I smíchání chlorového bělidla s čisticím prostředkem na kyselinové bázi vytváří chlorový plyn, další dráždidlo, ale s vážnějšími a dlouhodobějšími účinky, než má chloramin.

Právě proto říkám, abyste nikdy nemíchali v obchodě zakoupené čisticí prostředky! Mějte to na paměti.

Tento nebezpečný plyn může vytvářet i smíchání bílého octa s bělidlem, a také kyselinami nacházejícími se v čističi odpadu, trouby na pečení a toaletní mísy.

7. Další toxické směsi

Americká plicní asociace (ALA) upozorňuje na to, že reagovat mohou i přírodní vůně jako citrusová.

Pokud jsou uvnitř domu vysoké hladiny ozónu, čistící přísady, zejména přírodní a syntetické formy citrusu, mohou reagovat a vytvářet formaldehyd, který je známý tím, že je karcinogenní pro lidi.

Také vznikají jedovaté mikročástice, které se vám mohou dostat do plic.

Podle Americké plicní asociace může ozón zhoršovat astma a další plicní onemocnění, zatímco jemné částice mohou nejen zhoršovat astma, ale také zvyšovat riziko infarktu a mozkové příhody (více ZDE…).

Jak najít a vytvořit bezpečnější čistící prostředky

Jak můžeme najít bezpečnější řešení, když jsou naše chemické normy zastaralé a patřičně nás nechrání před toxickými čistícími prostředky? Toto jsou nejlepší doporučení:

1. Většina lidí nepotřebuje pro úklid domácnosti průmyslové dezinfekční prostředky. Pro čištění používejte přísady, jako je bílý ocet, prášek na pečení a mýdlo z olivového oleje.

Pokud potřebujete silnější čisticí prostředek, použijte éterické oleje zabíjející bakterie, včetně „oleje zlodějů“ (směs éterických olejů z jetele, skořicové kůry, eukalyptu, rozmarýnu a citronu).

Ujistěte se, zda jsou bezpečné pro používání tam, kde jsou děti a domácí mazlíčci.

2. Pokud jste na pochybách, vyberte si výrobky bez vůně.

3. Pokud používáte éterické oleje, vyhněte se jejich použití v čase vysoké hladiny ozónu v ovzduší. A nepoužívejte ve své domácnosti vzduchové filtry vytvářející ozón.

4. Vyhýbejte se antibakteriálním mýdlům, včetně aktivní přísady triclosan, a také přísadám používaných jako jeho náhrada.

5. Nevěřte vždy „zeleným“ anebo „přírodním“ čisticím prostředkům. Studie z roku 2005 zjistila, že mnohé obsahovaly karcinogenní látky, jedovaté vůně a VOC stejně jako čistící prostředky, které jsou k dostání v běžném obchodě.

6. Pro zjištění, jak jsou na tom vaše čistící prostředky a vyhledání bezpečnějších alternativ, se podívejte do Průvodce EWG pro zdravé čištění.

Závěrečné úvahy o domácích čistících prostředcích a zdravotních hrozbách

V roce 2018 norští výzkumníci zveřejnili první studii svého druhu, která dávala do souvislosti dlouhodobou expozici organismu čistícím přípravkům a vážné poškození plic.

Oslabení plic už způsoboval domácí úklid jednou týdně.

U těch, kteří uklízeli pravidelněji (například ti, co se tím živí), docházelo k poškození plic, které je srovnatelné s kouřením 20 cigaret denně po dobu 10 až 20 let.

Poškození bylo měřeno klesajícím množstvím vydechnutého vzduchu a nižším množstvím vzduchu vypuzeného z plic.

Vědci jsou přesvědčeni, že poškození postihuje imunitní systém, dýchací cesty, a to v důsledku chronicky slabého zánětu, který vyvolávají čisticí prostředky.

Další desítky studií spojují běžné čistící prostředky pro domácnost s astmatem, dysfunkcí imunitního systému, autoimunitními onemocněními (více ZDE…) a dalšími nemocemi.

Prach otírejte vlhkým hadříkem z tkaniny z mikrovlákna a používejte přírodní čistící prostředky, jako je mýdlo z olivového oleje, bílý ocet a prášek na pečení.

Ve většině domácnosti nejsou zapotřebí silné dezinfekční prostředky určené pro zabití všech bakterií. Podle mého názoru mohou v mnoha případech škodit vašemu zdraví.

Pokud potřebujete silnější přírodní čistící prostředek, existují éterické oleje, které mají antibakteriální a antivirové vlastnosti. Dejte si jen pozor, abyste vybrali takové, které jsou bezpečné pro používání v okolí dětí a domácích mazlíčků.

A zkontrolujte, zda nereagují špatně při jistých zdravotních stavech.

Pokud se chystáte koupit čisticí prostředky v obchodě, podívejte se do Průvodce EWG zdravé čištění, abyste si ověřili bezpečnostní hodnocení a vybrali lepší produkt.

Zdroj: draxe.com, Zpracovala: Vylectese.cz

Kategorie: Zdravá výživa Značky: astma, baktérie, čistící, dermatitida, domácnost, dysfunkce, plíce, prach, prostředky, toxiny

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme články:

  • O čem vypovídá akné na různých částech tělaO čem vypovídá akné na různých částech těla
  • Zázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masážeZázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masáže
  • Tato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakumTato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakum
  • Suché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráseSuché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráse

Sledujte nás na Facebooku

Vyhledat

Nejnovější příspěvky

  • O čem vypovídá akné na různých částech tělaO čem vypovídá akné na různých částech těla
  • Zázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masážeZázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masáže
  • Tato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakumTato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakum
  • Suché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráseSuché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráse
  • Trápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcemTrápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcem
  • Proti cystám a polypům pomohou bylinky a obkladyProti cystám a polypům pomohou bylinky a obklady
  • Proč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásuProč jíst špenát? Má příznivý vliv na zdraví i krásu
  • Zlepšete funkci svých ledvin podle tradiční čínské medicínyZlepšete funkci svých ledvin podle tradiční čínské medicíny

Doporučujeme články:

  • O čem vypovídá akné na různých částech tělaO čem vypovídá akné na různých částech těla
  • Zázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masážeZázračný bod s názvem „moře energie“: Poznejte výhody jeho dvouminutové masáže
  • Tato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakumTato bylinka zlepšuje trávení a působí jako afrodiziakum
  • Suché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráseSuché kartáčování. Pouhých 5 minut masáže prospěje zdraví i kráse
  • Trápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcemTrápí vás ischias nebo jakákoliv jiná bolest zad? Zkuste cvičení s pěnovým válcem
  • Proti cystám a polypům pomohou bylinky a obkladyProti cystám a polypům pomohou bylinky a obklady

Copyright © 2022 Vylectese.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT