Ačkoliv všechnu slávu antioxidantů s protinádorovými účinky obvykle sbírají potraviny jako bobulové ovoce anebo exotická graviola, obyčejný celer je často přehlížen. A přitom zcela neprávem.
Zmiňovaný u mnoha kuchyňských stolů jako křupavá zelenina na hubnutí je mnohem více než pouze nízkokalorickou dietní potravinou.
Nedávno přivedl k vytržení vědce z Missourijské univerzity po tom, co zjistili, že by mohl být dalším netoxickým lékem na okamžité zastavení šíření agresivní rakoviny prsu.
V důsledku tohoto onemocnění umírá ve světě více než 2000 žen denně (u nás je to asi pět žen denně).
Jedná se o nejčastěji diagnostikovaný typ rakoviny a druhou nejčastější příčinu úmrtí u žen.
Existuje však naděje porazit tuto nemoc a její původcem je flavonoidová molekula zvaná luteolin, která se nachází právě v celeru.
Co potřebujete vědět o hormonální substituční léčbě a rakovině prsu
Ženy, které si prošly menopauzou, jsou často odkázány na hormonální substituční terapii (HRT) za účelem nahrazení hormonů, které jejich tělo přestalo produkovat.
Jedním z nich je progestin, syntetická forma přírodního hormonu progesteronu, který se podává ženám jako prevence před rakovinou endometria (nádor vnitřní výstelky dělohy).
Ačkoliv syntetická HRT možná chrání před jedním druhem rakoviny, studie iniciativy Ženské zdraví zjistila, že výrazně zvyšuje riziko výskytu rakoviny prsu, srdeční nemoci, mozkové příhody a krevní sraženiny v žilách a plicích.
Díky těmto zjištěním používání syntetické HRT pokleslo, a od té doby, co klesla obliba užívání progestinu v HRT, výzkumníci zaznamenali sedmiprocentní pokles výskytu rakoviny prsu (více ZDE…).
Předchozí studie zjistily, že medroxyprogesteron acetát (MPA), běžná forma progestinu, přispívala k rozvoji krevních cév potřebných pro růst nádoru.
Kromě toho výsledky naznačily, že MPA zvyšuje v lidských buňkách rakoviny prsu produkci vaskulárního endotelového růstového faktoru (VEGF), který podporuje buněčný růst a tvorbu metastáz.
Jak mohou pomoci přírodní složky v celeru
Podle vědců z Missourijské univerzity luteolin redukuje proces angiogeneze, nebo také tvorbu krevních cév, které vyživují rakovinné buňky, a zároveň zvyšuje míru apoptózy, tedy programované buněčné smrti.
Kromě schopnosti bojovat s rakovinou má i ochranný účinek.
Věděli jste, že: existuje obrana v boji proti virům, která zvyšuje účinnost používání roušky a vejde se vám a vašim dětem do kapsy? Čtěte VÍCE
Jeden z autorů si všiml, že u mnoha starších žen je normální mít v prsní tkáni nezhoubné léze. Ačkoliv jsou neškodné, progestin spolu s dalšími faktory přispívají k vytváření krevních cév, které je vyživují, což může způsobit, že se z nich později vyvinou rakovinné nádory.
Studie našla důkaz, že luteolin má schopnost narušovat tvorbu krevní cévy, a tím předcházet vzniku a růstu rakovinných nádorů.
Tito výzkumníci také zjistili, že může buňkám rakoviny prsu bránit v přeměně na kmenové rakovinné buňky (více ZDE…).
Ty umožňují rakovině přejít ve smrtelnou formu tím, že urychlují růst nádoru a podporují tvorbu metastáz v lymfatických uzlinách a ostatních částech těla.
Celer a obzvlášť zhoubný typ rakoviny prsu
V následující studii vědci z Missourijské univerzity zjistili, že luteolin z celeru dokáže snižovat výskyt metastáz, které způsobují trojitě negativní rakovinu prsu.
Trojitě negativní karcinom prsu tvoří 15 až 20 % všech hrudních nádorů. Je obzvláště zhoubným a smrtícím druhem rakoviny, který často metastazuje do odlehlých tkání a orgánů.
Výzkumník Salman Hyder z Missourijské univerzity vysvětluje, že trojitě negativní karcinom prsu představuje rakovinné buňky, kterým chybí tři buněčné receptory, na které se současně zaměřují chemoterapeutické léky.
K poražení nemoci proto musí lékaři používat extrémně agresivní a vysoce toxické léčebné strategie.
Nyní vědci zjišťují, zda by na léčbu rakoviny prsu mohly být užitečné netoxické injekce luteolinu.
O léčivých účincích celerové šťávy jsme psali v tomto článku.
Závěr
Dokud nebude proveden další výzkum na potvrzení výsledků, Dr. Hyder se svým týmem vyzývá ženy k tomu, aby konzumovaly zdravou stravu plnou čerstvého organického ovoce a zeleniny s obsahem luteolinu.
Nejbohatším zdrojem tohoto mocného antioxidantu je již zmíněný celer, ale můžeme ho najít i v čerstvém tymiánu, čekance, petrželi, citronech, olivovém oleji, brokolici, špenátu, růžičkové kapustě, chřestu a červené řepě (více ZDE…).
O přírodních způsobech léčby rakoviny jsme psali v několika dalších článcích.
Doposud jsme na toto téma publikovali přes 100 článků, které pomohly nepřebernému množství lidí v Česku i na Slovensku. Všechny najdete ZDE.
Zdroj: cancer.news, Zpracoval: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář