Nebylo by skvělé žít navěky? Dobře, možná ne navěky, ale dost dlouho na to, abyste viděli vyrůstat vaše vnoučata, nebo dokonce pravnoučata.
Ne každý má však to štěstí, aby se mu to podařilo. Přesto v současnosti vidíme stále více lidí dožívat se vysokého věku.
Otázka zní, proč se dnešní generace dožívá déle než generace před námi?
Svou roli zde hraje kvalitní zdravotní péče a lepší životní podmínky. A možná i něco více. A právě na to se zaměříme v tomto článku.
Žít déle s vínem?
Co je potenciálním tajemstvím dlouhověkosti? Jedna studie s příznačným názvem 90+ Studie začala v roce 2003 zkoumat nejstarší lidi, kteří jsou dnes nejvíce rostoucí skupinou obyvatelstva.
Účastníci této studie byli součástí i jiné dřívější studie z roku 1981, která zahrnovala přes 14 000 lidí z Kalifornie. Použitím informací z obou studií byli výzkumníci schopni zjistit, co umožňuje lidem dožít se 90 let.
Cílem bylo zjistit následující věci:
Náš tip: Přírodní léčba štítné žlázy: Zjistěte, jak se navždy zbavit únavy, přibírání, nedostatku energie či vypadávání vlasů. Více informací zde
- Určit faktory spojené s dlouhověkostí.
- Prozkoumat příčiny demence u nejstarších lidí.
- Prozkoumat míru kognitivního a funkčního útlumu u nejstarších lidí.
- Najít klinické patologické souvislosti ve skupině nejstarších lidí.
- Určit rizikové faktory mortality a demence.
Vědci navštěvovali účastníky studie dvakrát ročně a prováděli jim neurologická a neurofyziologická vyšetření. Také zkoumali jejich stravovací návyky, pravidelně prováděné aktivity, historii zdravotního stavu, užívané léky a další faktory životního stylu.
A jedním z jejich hlavních zjištění bylo, že střídmí konzumenti alkoholu žili déle než úplní abstinenti.
Kolik alkoholu znamená „střídmě“?
Konzumace vína vám může pomoci dožít se vyššího věku, to však neznamená, že byste měli každý den vypít celou láhev vína! Nadměrná konzumace alkoholu je už totiž škodlivá.
Pokud si nejste jisti, kolik alkoholu je ještě zdravé a kolik ne, pak na to má odpověď známá americká Mayo klinika. Ta uvádí, že pro člověka nad 65 let je to jeden standardní alkoholický nápoj denně. Pro lidi pod 65 let jsou to dva standardní alkoholické nápoje denně.
Za standardní nápoj se považuje malé pivo v objemu 0,33 dcl nebo 0,4 dcl tvrdého 40% alkoholu nebo 1,5 dcl vína.
Jak se ukázalo, tato střídmá konzumace alkoholu přináší tělu následující zdravotní přínosy:
- snižuje riziko rozvoje onemocnění srdce a podlehnutí této nemoci
- snižuje riziko ischemické příhody (infarkt a mozková mrtvice)
- snižuje riziko cukrovky
Z tohoto důvodu si čas od času dopřejte sklenici piva nebo vína. Jen se ujistěte, že to bude jedna, maximálně dvě sklenice, nikoliv více, protože nadměrná konzumace alkoholu může způsobit řadu vážných zdravotních problémů.
V dnešních časech je bohužel nadměrná konzumace alkoholu poměrně běžná, ačkoliv se ví, že je značně riziková.
Jak alkohol a cvičení napomáhají dlouhověkosti
Klíčem je zde již zmíněná střídmost, ale nesmíme zapomínat ani na cvičení.
Studie, která byla publikována v Britském žurnálu sportovní medicíny, se zaměřila na to, jak cvičení dokáže znegovat následky nadměrné konzumace alkoholu.
Výzkumníci zkoumali 36 370 účastníků nad 40 let, jejichž rozdělili do tří skupin.
První skupina nebyla velmi aktivní, druhá prováděla středně těžkou fyzickou aktivitu a třetí skupina cvičila nejvíce. Vědci pak zjišťovali vliv alkoholu na tyto tři skupiny.
Zjistili, že nadměrná konzumace alkoholu zvyšovala riziko úmrtí na všechny příčiny. Také zjistili, že čím více alkoholických nápojů za týden člověk vypije, tím je větší riziko rakoviny.
Pokud však zohlednili množství doporučené fyzické aktivity (150 minut středně těžkého aerobního cvičení za týden), pak to dokázalo zcela vymazat zvýšené riziko rakoviny.
Cvičení také vymazalo riziko úmrtí na všechny ostatní příčiny.
Závěr
Tyto souvislosti mezi dlouhověkostí, alkoholem a cvičením jsou vskutku zajímavé.
Proto příště, když se rozhodnete dát si sklenici piva nebo vína, zvažte, jestli si předtím trochu zaběháte nebo jinak zacvičíte. Takto máte devadesátku téměř jistou!
Zpracovala: Vylectese.cz
Odebírejte nové články emailem!
Líbil se vám tento článek? Pak se přihlaste zdarma na odebírání našich nových článků přímo do vaší emailové schránky:
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář