Nová studie, která byla publikována v časopise Journal of Psychopharmacology, zjistila, že při užívání některých psychoaktivních látek nedochází k poškozování duševního zdraví či ke zvyšování rizika depresí.
Naopak, jejich vliv na naše zdraví se ukazuje jako prospěšný. O které látky se jedná?
3 psychoaktivní látky, které nám prospívají
Jde o následující látky:
1. diethylamid kyseliny lysergové (nebo LSD)
2. psilocybin (houba)
3. meskalin
V rámci této studie bylo zjištěno, že neexistuje žádné významné propojení mezi celoživotním užíváním uvedených psychoaktivních látek a zvýšenou pravděpodobností vážné úzkostné poruchy, sebevražedných myšlenek či pokusů o sebevraždu a deprese.
Lékaři, kteří experimentují s psilocybinem, hlásí, že během jeho užívání pozorovali u subjektů vyvolávání dosud nejsilnějších zaznamenaných vjemových zážitků.
Dokonce ho přirovnávají k pocitům, jako když se člověku narodí dítě.
Již několik let je známo, že psilocybin způsobuje blahodárné osobnostní změny člověka, jako je například větší otevřenost, která je spojena s fantazií, uměním a pocity velkorysosti.
Studii provedla Univerzita Johna Hopkinse v Baltimore.
Zjistili, že dokonce už i malé množství této houby může vést k pozitivním změnám osobnosti, a to již v průběhu jednoho roku.
„Její užívání je spojováno s většími úspěchy v životě,” uvádí Dr. Robin Carhart Harris, vědecký pracovník v oblasti psychoaktivních látek.
Náš TIP: Tohle je nejkomplexnější zcela přírodní zdroj vitamínů a minerálů. Bez jakékoliv chemické úpravy. Zakoupit si ho můžete ZDE...
Jaká další pozitiva může přinést užívání některých psychoaktivních látek
Jak dále uvádí studie publikovaná v časopise Journal of Psychopharmacology:
„Je jen těžko zdůvodnitelné obhajovat zákaz některých psychoaktivních látek.
Podobné zákazy se často hájí tím, že je to nutné v rámci ochrany veřejného zdraví. Takový argument však není vědecky podložený.“
Uvedená studie se zmiňuje i o tom, že válka proti drogám ztrácí své opodstatnění.
Je tomu tak proto, že mnohé vědecké důkazy vyvracejí propagandistickou linii, že tyto látky jsou nebezpečné. Platí to stejně například i u konopí.
Studie také poukazuje na fakt, že některé psychoaktivní látky nejsou návykové a nezpůsobují žádné jiné nežádoucí účinky.
Výsledky těchto studií nebudou pro mnohé překvapující, protože představa, že užívání psychoaktivních látek způsobuje duševní labilitu, je absurdní.
Závěr
Podrobnější výzkum v této oblasti se začal dělat až teď, po dekádách zákazů, protože podobný výzkum se dosud považoval za nebezpečný.
A to i přesto, že už dávno existovaly indicie o rozporu mezi zavedenými dogmaty o nebezpečnosti některých těchto látek a realitou.
V současnosti se využívání psychoaktivních látek stává novým hlavním proudem v oblasti výzkumu duševního zdraví a do pozadí se dostávají současné farmaceutické léky s množstvím vážných nežádoucích účinků.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář