Vylectese.cz

  • Domácí cvičení a jóga
  • Bylinky a přírodní preparáty
  • Rychlá pomoc
  • Zdravá výživa
  • Tipy a triky
  • Kontakt

Světová zdravotnická organizace: Koronavirus (Covid-19): Vakcína – aktuálně

25.11.2020 by lucie Leave a Comment

Print Friendly, PDF & Email

Světová zdravotnická organizace: Koronavirus (Covid-19): Vakcína – aktuálně

Světová zdravotnická organizace (WHO) přináší aktuální informace o potenciálních vakcínách proti onemocnění Covid-19.

Zde je vše, co potřebujete vědět:

Existuje vakcína proti Covid-19?

Ještě ne. Mnohé vakcíny proti Covid-19 se stále zkoumají a některé klinické studie mohou přinést nějaké výsledky ještě v letošním roce.

Pokud je prokázáno, že vakcína je bezpečná a účinná, musí být schválena radou regulačních orgánů, vyrobena dle přísných norem a distribuována.

Světová zdravotnická organizace (WHO) ve spolupráci s partnery z celého světa pomáhá koordinovat klíčové kroky v tomto procesu.

Jakmile bude k dispozici bezpečná a účinná vakcína, WHO bude usilovat o zajištění spravedlivého globálního přístupu k ní pro miliardy lidí, kteří ji budou potřebovat.

V současnosti má Evropská unie podepsanou smlouvu s pěti farmaceutickými společnostmi, díky čemuž je dobře připravena na očkování v případě, že se prokáže bezpečnost a účinnost vakcín.

Mezi ně patří britsko-švédský farmaceutický koncern AstraZeneca, který ve spolupráci s univerzitou v Oxfordu uvádí, že vakcínu dobře snášejí lidé starší 70 let a očkovací látka u nich vyvolává silnou odezvu imunitního systému. Nyní vakcína prochází zkouškami třetí fáze. Vědci očekávají, že výsledky by měly být dostupné do Vánoc. Více informací o vývoji vakcíny naleznete ZDE.

Další zemí, která se podílí na vývoji vakcíny proti koronaviru, je Francie. Výrobu zahájila farmaceutická firma Sanofi, která začala spolupracovat s britským výrobcem léků GlaxoSmithKline (GSK). Podle aktuálních informací bude vakcína dostupná ve druhém půlroce 2021. Více informací o vývoji vakcíny naleznete ZDE.

Na výzkumu očkovací vakcíny pracuje také farmaceutická společnost Janssen Pharmaceutica NV, která je součástí koncernu Johnson & Johnson. Více informací o vývoji vakcíny naleznete ZDE.

Významná je vakcína od amerického farmaceutického koncernu Pfizer a německé biotechnologické společnosti BioNTech, které oznámily, že konečná analýza testování prokázala až 94% účinnost vakcíny. Více informací o vývoji vakcíny naleznete ZDE.

Dalším kandidátem je německá farmaceutická společnost CureVac, která se ukázala jako bezpečná a účinná proti onemocněni Covid-19. Více informací o vývoji vakcíny naleznete ZDE.

Vhodná se ukázala být také vakcína od americké farmaceutické firmy Moderna, která oznámila, že má 94,5% účinnost. Z tohoto důvodu se rýsuje šestá dohoda s Evropskou unií. Více informací o vývoji vakcíny naleznete ZDE.

Na vývoji vakcín se podílí také země jako Čína, Rusko či Izrael. Očkování čínskou experimentální vakcínou od společnosti Sinopharm Group proti novému koronaviru již podstoupilo téměř milion místních obyvatelů. Informovala o tom agentura AFP.

Izrael zahájil první fázi testování své vakcíny. A ruská vakcína Sputnik V má podle aktuálních údajů 92% účinnost. Země ji představila jako první registrovanou vakcínu proti onemocnění Covid-19 na světě. Nicméně nedokončila pokročilé klinické testy a dosud ji neposoudila Evropská léková agentura.

Maďarsko nyní začalo testovat ruskou vakcínu proti koronaviru na bezpečnost a účinnost. Navíc plánuje spolupracovat s ruskými partnery na výrobě domácí vakcíny.

Výrobu vlastní vakcíny zahájila i Česká republika.

Kdy budou vakcíny proti Covid-19 připraveny k distribuci?

Zatím přesně nevíme, kdy bude bezpečná a účinná vakcína proti Covid-19 připravena k distribuci, ale odhadujeme, že by to mohlo být v první polovině roku 2021.

Před dodaním vakcín proti onemocnění Covid-19 je nutné zvládnout několik výzev:

  • Bezpečnost a efektivita vakcín proti Covid-19 musí být prokázány ve velkých klinických studiích (III fáze). V současné době probíhá testování mnohých potenciálních vakcín a výsledky některých klinických studií mohou být k dispozici koncem letošního roku nebo v první polovině roku 2021.
  • Předtím, než WHO bude uvažovat o udělení prekvalifikace pro celosvětové použití konkrétní vakcíně, se vyžaduje volné hodnocení důkazů účinnosti a bezpečnosti přípravku, včetně hodnocení regulačních orgánů a schválení vakcíny v zemi, v níž se vyrábí. Součástí tohoto procesu je také stanovisko Globálního poradního výboru pro bezpečnost očkování.
  • Členové Poradní vědecké skupiny pro pohotovost WHO (Sage v britské zkratce) budou analyzovat výsledky klinických studií a spolu s důkazy o onemocnění, zasažených věkových skupinách či rizikových faktorech doporučí, zda by vakcíny měly být použité a jakým způsobem. Vedoucí pracovníci v jednotlivých zemích se následně rozhodnou, zda schválí vakcíny pro národní použití a na základě WHO vypracují systém, jak použít vakcíny ve své zemi.
  • Vakcíny musí být vyrobeny ve velkém množství, což bude hlavní a bezprecedentní výzva – a zároveň se musí pokračovat ve výrobě dalších důležitých život zachraňujících vakcín, které se již používají.
  • V posledním kroku budou vakcíny distribuovány prostřednictvím složitého logistického procesu s přísným skladovým hospodářstvím a kontrolou teploty.

WHO spolupracuje s partnery po celém světě na urychlení každého kroku tohoto procesu a zároveň zajišťuje splnění nejvyšších bezpečnostních standardů.

Jaká je pravděpodobnost, že budou vyvinuté bezpečné a účinné vakcíny proti onemocnění Covid-19?

WHO je opatrně optimistická v souvislosti s bezpečností a efektivitou vakcín proti onemocnění Covid-19. Ve vývoji je rozsáhlá řada potenciálních vakcín a některé již postoupily z laboratoří do fáze III klinických studií s předpokládaným ukončením v brzké době.

Zatím si stále nemůžeme být jistí, zda a kdy bude vakcína proti onemocnění Covid-19 k dispozici. Proto se v boji proti této pandemii nemůžeme spoléhat na budoucí vakcínu – musíme využít všechny nástroje, které již máme k dispozici, jako jsou testování, sledování kontaktů, omezení společenského kontaktu či používání roušek.

Za jakou dobu by mohly vakcíny zastavit pandemii koronaviru?

Dopad vakcín proti onemocnění Covid-19 bude záviset na několika faktorech. Mezi ně patří účinnost vakcín, jak rychle budou schváleny, vyrobeny a dodány, a kolik lidí bude očkováno.

Většina vědců předpokládá, že podobně jako většina jiných vakcín i vakcíny proti koronaviru nebudou stoprocentně účinné.

WHO se snaží zajistit, aby všechny schválené vakcíny byly co nejúčinnější, a tak mohly mít co největší dopad na pandemii.

Jaké typy vakcín proti Covid-19 se vyvíjejí? Na jakém principu fungují?

Vědci z celého světa vyvíjejí mnoho potenciálních vakcín proti koronaviru. Všechny jsou navrženy tak, aby imunitní systém naučily bezpečně rozeznat a zastavit virus, který způsobuje onemocnění Covid-19.

Vyvíjí se několik různých typů potenciálních vakcín proti onemocnění Covid-19, jako jsou:

  • Vakcíny s inaktivovaným (neživým) nebo oslabeným (živým) virem, které nezpůsobují nemoc, ale vyvolávají imunitní odpověď. Příkladem jsou vakcíny z Číny a České republiky.
  • Vakcíny na bázi proteinů, které za účelem vyvolání imunitní odpovědi používají neškodné fragmenty proteinů či proteinových obalů napodobujících virus Covid-19. Příkladem je vakcína farmaceutické společnosti Janssen Pharmaceutica NV.
  • Vakcíny na tzv. vektorovém principu, které používají geneticky upravený virus tak, aby nemohl způsobit nemoc, ale aby mohl produkovat proteiny koronaviru za účelem vyvolání bezpečné imunitní odpovědi. Příkladem je vakcína farmaceutického koncernu AstraZeneca a Oxfordské univerzity.
  • RNA a DNA vakcíny, které využívají geneticky upravenou RNA a DNA viru za účelem vytvoření proteinu, který sám vyvolává bezpečnou imunitní odpověď. Na výrobě tohoto typu vakcíny se podílí nejvíc společností, jako jsou CureVac, Pfizer a BioNTech, Moderna nebo Sanofi a GSK.

Více informací o všech vyvíjených vakcínách proti Covid-19 naleznete v této publikaci WHO, která je pravidelně aktualizována.

Jak zjistíme, že jsou vakcíny proti Covid-19 bezpečné?

Existují mnohá přísná ochranná opatření, která pomáhají zajistit bezpečnost vakcín proti Covid-19. Stejně jako jiné vakcíny i tyto by měly projít přísným vícestupňovým procesem testování zahrnujícím velké klinické studie (III fáze), kterých se účastní desítky tisíc lidí.

Tyto studie, které zahrnují osoby s vysokým rizikem nákazy, jsou speciálně navrženy tak, aby identifikovaly jakékoli běžné nežádoucí účinky nebo jiné bezpečnostní problémy.

Pokud klinická studie prokáže, že vakcína proti Covid-19 je bezpečná a účinná, je nutné provést celou řadu volných hodnocení důkazů o účinnosti a bezpečnosti, včetně hodnocení regulačních orgánů a schválení vakcíny v zemi, kde se vyrábí, a to ještě předtím, než WHO bude uvažovat o udělení prekvalifikace pro celosvětové použití dané vakcíně.

Součástí tohoto procesu je také prozkoumání všech bezpečnostních důkazů Globálním poradním výborem pro bezpečnost očkování.

Členové Poradní vědecké skupiny pro pohotovost WHO (Sage v britské zkratce) budou analyzovat výsledky klinických studií a spolu s důkazy o onemocnění, zasažených věkových skupinách či rizikových faktorech doporučí, zda by vakcíny měly být použité a jakým způsobem.

Vedoucí pracovníci v jednotlivých zemích se následně rozhodnou, zda schválí vakcíny pro národní použití a na základě WHO vypracují systém, jak použít vakcíny ve své zemi.

Po zavedení vakcíny proti Covid-19 bude WHO podporovat spolupráci s výrobci vakcín, zdravotnickými pracovníky v každé zemi a dalšími partnery, kteří budou průběžně monitorovat bezpečnostní rizika.

Pomohou mi jiné vakcíny proti onemocnění Covid-19?

V současné době nejsou žádné důkazy o tom, že by nějaké stávající vakcíny chránily před onemocněním Covid-19.

Vědci však zkoumají, zda nejsou účinné i některé jiné vakcíny – jako je např. vakcína Bacille Calmette-Guérin (BCG), která se používá k prevenci tuberkulózy.

WHO vyhodnotí výsledky těchto studií poté, co budou k dispozici.

Poskytnou vakcíny dlouhodobou ochranu proti nákaze?

Je příliš brzy na to, abychom věděli, zda vakcíny proti Covid-19 poskytnou dlouhodobou ochranu proti nákaze. K zodpovězení této otázky je nutný další výzkum.

Je však povzbudivé, že podle dostupných údajů se u většiny lidí, kteří překonali onemocnění Covid-19, vyvinula imunitní odpověď, která poskytuje alespoň určitou ochranu před opětovnou infekcí – i když se stále učíme, jak silná je tato odpověď a jak dlouho trvá.

Také není jasné, kolik dávek vakcíny proti Covid-19 budeme potřebovat. Většina vakcín proti Covid-19, které se dnes testují, používá dvě dávky.

Závěr

V tomto článku jsme se snažili shrnout nejaktuálnější informace a poskytnout vám náhled na vývoj vakcín proti onemocnění Covid-19.

Naší snahou není propagace žádné z existujících experimentálních vakcín, ale podat vám podrobné informace o výzkumu a průběhu schvalování potenciálních očkovacích vakcín, abychom předešli chaosu, dezinformacím a mohli se vrátit k normálnímu životu.

Zdroj: who.int, doplněno o aktuální informace, Zpracovala: Vylectese.cz

Kategorie: Rychlá pomoc Značky: bezpečnost, covid, koronavirus, očkování, odpovědi, otázky, pandemie, proces, vakcína, WHO

Napsat komentář Zrušit odpověď na komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Doporučujeme články:

  • Japonská cvičební sestava, která vám pomůže zůstat fit a dožít se vysokého věkuJaponská cvičební sestava, která vám pomůže zůstat fit a dožít se vysokého věku
  • Lesní jahody jsou darem lesa: Nasbírejte si jejich plody i listy!Lesní jahody jsou darem lesa: Nasbírejte si jejich plody i listy!
  • Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!
  • Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!

Sledujte nás na Facebooku

Vyhledat

Nejnovější příspěvky

  • Japonská cvičební sestava, která vám pomůže zůstat fit a dožít se vysokého věkuJaponská cvičební sestava, která vám pomůže zůstat fit a dožít se vysokého věku
  • Lesní jahody jsou darem lesa: Nasbírejte si jejich plody i listy!Lesní jahody jsou darem lesa: Nasbírejte si jejich plody i listy!
  • Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!
  • Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!
  • Majoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničceMajoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničce
  • Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!
  • Dostaňte svůj krevní tlak do normálu pomocí jednoduché masáže!Dostaňte svůj krevní tlak do normálu pomocí jednoduché masáže!
  • Jógová sestava pro pevný zadek do plavekJógová sestava pro pevný zadek do plavek

Doporučujeme články:

  • Japonská cvičební sestava, která vám pomůže zůstat fit a dožít se vysokého věkuJaponská cvičební sestava, která vám pomůže zůstat fit a dožít se vysokého věku
  • Lesní jahody jsou darem lesa: Nasbírejte si jejich plody i listy!Lesní jahody jsou darem lesa: Nasbírejte si jejich plody i listy!
  • Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!Vložte si polštář mezi kolena a dopřejte si zdravý a pohodlný spánek!
  • Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!Vyrazte na lipové květy a připravte si z nich léčivý sirup!
  • Majoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničceMajoránka nejen v kuchyni, ale i v domácí lékárničce
  • Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!Natrhejte si mladé kopřivy a zalijte je olejem: Zázrak na vlasy a bolavé klouby!

Copyright © 2022 Vylectese.cz · Ochrana osobních údajů (Privacy Policy)

 

Obsah portálu Vylectese.cz je chráněn autorským zákonem. Kopírování, probírání, šíření či jiné zpřístupnění tohoto obsahu, případně jeho části, je bez předcházejícího souhlasu zakázán. V případě dotazů nás kontaktujte.

Pro zkvalitnění služeb využíváme soubory cookies. Používáním této stránky s tím vyjadřujete svůj souhlas. Rozumím Více informací
Privacy & Cookies Policy

Privacy Overview

This website uses cookies to improve your experience while you navigate through the website. Out of these, the cookies that are categorized as necessary are stored on your browser as they are essential for the working of basic functionalities of the website. We also use third-party cookies that help us analyze and understand how you use this website. These cookies will be stored in your browser only with your consent. You also have the option to opt-out of these cookies. But opting out of some of these cookies may affect your browsing experience.
Necessary
Vždy povoleno
Necessary cookies are absolutely essential for the website to function properly. This category only includes cookies that ensures basic functionalities and security features of the website. These cookies do not store any personal information.
Non-necessary
Any cookies that may not be particularly necessary for the website to function and is used specifically to collect user personal data via analytics, ads, other embedded contents are termed as non-necessary cookies. It is mandatory to procure user consent prior to running these cookies on your website.
ULOŽIT A PŘIJMOUT