Švýcarsko bude zřejmě první zemí, která zakáže deodoranty obsahující soli hliníku. Toto rozhodnutí vyplývá z výsledků studie z roku 2016, které prokázala, že chemikálie obsažené v deodorantech hrají roli při vzniku rakoviny prsu.
Při hlasování Národní rady bylo 126 poslanců pro schválení návrhu zákona (oproti 58), který zakazoval antiperspiranty s obsahem hliníkových solí.
Opatření rovněž vyzývá Federální radu, aby podpořila výzkum, který by prokázal příčinnou souvislost mezi používáním deodorantů a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny prsu.
Hliníkové soli jsou aktivní složky, které se používají při výrobě mnoha antiperspirantů a deodorantů. Pomáhají předcházet nadměrnému pocení a nepříjemnému tělesnému zápachu.
Tyto toxické chemikálie fungují tak, že se rozptýlí v potu a zablokují potní žlázy. Chemikálie tak snižují množství vlhkosti v pokožce. Také se zjistilo, že hliník se kumuluje v prsní tkáni.
Vědci dodávají, že většina antiperspirantů a deodorantů tedy obsahuje chemické látky, které mohou vyvolat vznik rakoviny.
Světová zdravotnická organizace (WHO) uvádí, že rakovina prsu (více ZDE…) zůstává nejčastějším typem rakoviny mezi ženami na celém světě.
Podle odhadů WHO z roku 2013 zemřelo na rakovinu prsu v roce 2011 více než 508 000 žen.
WHO dodává, že i když se původně předpokládalo, že rakovina prsu je běžnější v rozvinutých zemích, výsledky ukázaly, že téměř polovina případů rakoviny prsu a až 58 % úmrtí v důsledku tohoto onemocnění se vyskytly v méně rozvinutých zemích.
Podrobné informace o studii, která zkoumala vliv deodorantů na rakovinu prsu
Studie publikovaná v září minulého roku v časopise International Journal of Cancer způsobila, že Švýcarsko se definitivně rozhodlo zakázat používání hliníkových solí při výrobě deodorantů a antiperspirantů.
Na studii se spolupodílel i tým vědců ze Ženevské univerzity, který se zabýval zkoumáním vlivu těchto toxických chemikálií na myších.
NÁŠ TIP: Celý svět čeká na vakcínu proti koronaviru, aby mohli dospělí i děti bez obav chodit do společnosti. Víte, že se proti němu můžete chránit už teď? A navíc zcela přírodně? Čtěte VÍCE
Tito vědci zjistili, že dlouhodobé vystavování toxinům (více ZDE…) mělo za následek růst nádorů v prsní tkáni zvířat, a také upozornili na to, že chemikálie způsobily metastázování nádorů do jiných částí těla.
Vědci varují lidi – zejména ženy – před používáním produktů s obsahem hliníkových solí. Zároveň vyzývají, aby soli hliníku byly zakázány stejně jako azbest.
„Měli bychom se vyhýbat všem deodorantům s obsahem hliníkových solí. A je těžké věřit, že produkty s označením „bez obsahu hliníkových solí“ je skutečně neobsahují…
Azbest je velmi levný, má skvělý průmyslový potenciál a trvalo až 50 let, než byl zakázán. Doufáme, že zákaz hliníkových solí nepotrvá tak dlouho,“ uvádí v TheLocal.ch spoluautor studie André-Pascal Sappino.
Někteří odborníci však vyvracejí tvrzení této studie a poukazují na skutečnost, že výzkum byl proveden na myších, nikoliv na lidech. Také se domnívají, že výsledek studie by neměl ovlivnit používání deodorantů a antiperspirantů u žen.
„Tato studie zkoumá především buňky kultivované v laboratoři a myši samotné, a my musíme uvést zjištění v kontextu předchozího výzkumu, který zkoumal rakovinu prsu u lidí.
Studie, které se dosud zabývaly zkoumáním používání antiperspirantů a deodorantů u žen, neprokázaly dostatečné důkazy spojitosti hliníkových solí se vznikem rakoviny prsu.
Se současnými důkazy není důvod se obávat je nadále používat, protože nezpůsobují rakovinu prsu.
Existují však způsoby, jak se dá pomoci předcházet vzniku tohoto onemocnění, a to je omezení konzumace alkoholu, optimální tělesná hmotnost a pravidelné cvičení,“ uvedla pro HuffingtonPost.co.uk baronka Delyth Morganová, výkonná ředitelka charitativní organizace Breast Cancer Now, která se zabývá léčbou rakoviny.
Vyrobte si přírodní deodorant bez chemikálií, o němž jsme psali v tomto článku.
Zdroj: naturalnews.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář