Na základě poznatků čínské medicíny naše orgány v určitých hodinách pracují a v jiných zase odpočívají. Každý orgán má svůj vlastní denní cyklus aktivity – a cyklus odpočinku.
To znamená, že metabolické procesy, jako jsou výživa, relaxace, spánek a tělesný pohyb, mají svůj optimální čas.
Máme 12 hlavních orgánů. Každý orgán má periodu (optimální) činnosti, která trvá dvě hodiny. Během těchto dvou hodin je naše energie soustředěna na „aktivní“ orgán.
Pokud vezmeme v úvahu toto pravidlo a budeme žít podle něj, bude tok energie v našem těle také v rovnováze. Tento princip je v čínské medicíně uznávaný už 4000 let.
Pokud si dáte velkou porci jídla pozdě v noci, může se vám stát, že se vzbudíte mezi jednou a třetí ráno s těžkým pocitem v žaludku. U většiny nemocí se charakteristické příznaky onemocnění objeví v hodinu, kdy je nemocný orgán ve svém nejintenzivnějším období denního cyklu.
Astmatický kašel je nejintenzivnější mezi 3. až 5. hodinou ráno. Ti, kteří mají žlučové problémy, obvykle cítí křeče kolem půlnoci.
Energetická hladina na našich energetických drahách, meridiánech, se neustále mění. S trochou pozornosti můžeme udělat vše proto, aby nedošlo k přerušení rovnováhy toku energie v našem organismu.
Víte, že: chronická únava, časté bolesti hlavy, zácpa a průjem mohou mít jednoho společného jmenovatele? Více se dozvíte TADY...
Kdy je člověk nejzdravější?
Podle čínské medicíny je člověk nejzdravější, když energetický oběh organismu je harmonický. Tato energie se nazývá Chi (Qi) a znamená vitalitu a životní sílu.
Blokování jejího oběhu může vést k onemocnění. Pokud bychom náš nemocný orgán léčili právě v době, kdy je nejaktivnější, měla by tato léčba největší úspěch na uzdravení tohoto orgánu.
Čínské hodiny našich orgánů se skládají z 12 kanálů. Každý kanál má dvě hodiny, během kterých v tom kterém orgánu Chi teče nejintenzivněji.
Následující tabulka zobrazuje, kdy je který z našich 12 orgánů nejaktivnější a kdy je vhodné ho léčit:
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Moc hezký článek
čínská mediciína mne začala zajímat a skutečně mám teď jiný pohled na svět.
Pomohl mi i rozhovor s Panem Josefem Mačkem
Doporučuji na https://oberon-medicina.cz/leceni-je-pro-vsechny-rika-terapeut-cinske-mediciny-mudr-josef-macek