Stanovování priorit, co je v životě opravdu důležité, je v dnešním světě poměrně obtížné.
Rozpolcená pozornost mezi kariéru a rodinu, nemluvě o novinkách na facebooku, dá člověku nejednou pořádně zabrat.
Co zjistila 75 let trvající studie
Po dobu 75 let probíhala Grant & Glueckova studie, která sledovala fyzické a emocionální zdraví u dvou skupin obyvatel:
- 456 chudých mužů z Bostonu v období let 1939-2014 (Grantova studie)
- 268 mužů, kteří absolvovali Harvardovou univerzitu, v období let 1939-1944 (Glueckova studie)
Kvůli délce zkoumaného období se na ní podílelo několik generací vědců a výzkumníků.
Od 2. světové války tito vědci podrobně analyzovali vzorky krve, vyhotovovali snímky mozku (když začaly být dostupné), prováděli průzkum a vedli rozhovory s uvedenými muži.
A závěr? Podle Roberta Waldingera, ředitele Harvardské studie rozvoje dospělých, se zjistilo, že jedna věc ve své důležitosti překonává všechny ostatní:
„Jasným odkazem, který jsme získali z této 75 let trvající studie, je toto: Dobré vztahy nás činí šťastnějšími a zdravějšími. TEČKA.“
Náš tip: Zahoďte brýle a zlepšete si zrak: Zjistěte, jak pečovat o své oči, zastavit postupné zhoršování zraku a udržet si skvělé videní do vysokého věku bez operace. Více informací zde
Ne to, kolik máte úspor. Ne to, na kolika konferencích jste přednášeli. Ne to, kolik článků jste napsali nebo kolik máte následovníků, nebo pro kolik firem jste pracovali. Dokonce ne to, jakou moc jste získali.
Ne, nejdůležitějším faktorem předpovídajícím vaše štěstí a naplněný život, je v podstatě láska.
Jak láska ovlivňuje naše štěstí a život
Studie konkrétně demonstrovala, že pokud máme někoho, na koho se můžeme spolehnout, pomáhá to našemu nervovému systému relaxovat, mozku zůstat déle zdraví a také to snižuje emocionální, jakož i fyzické bolesti.
Data jsou jasná v tom, že ti lidé, kteří se cítí osaměle, mají vyšší šanci na dřívější zhoršení svého zdraví a také dřívější úmrtí.
„Nejde však jen o počet vašich přátel nebo o to, jestli jste s někým v trvalém partnerském vztahu,“ říká Waldinger. „Je to hlavně kvalita vašich vztahů, na čem opravdu záleží.“
Znamená to přibližně toto:
Nezáleží na tom, jestli máte spoustu přátel, se kterými chodíte ven každý týden nebo jestli žijete v perfektním romantickém vztahu (pokud takový vůbec existuje).
Důležitá je kvalita vztahů – jaká je jejich zranitelnost a hloubka, jak bezpečně se cítíte sdílet svůj život s ostatními, jak se dokážete ve vztahu uvolnit a být tím, kým doopravdy jste.
Podle George Vaillanta, harvardského psychiatra řídícího studiu v období let 1972-2004, zde existují dva základní elementy toho, o čem nyní mluvíme:
- láska samotná
- schopnost vést způsob života, kterým neodháníme lásku pryč
Proto pokud si najdete lásku (například ve formě partnerského vztahu), ale zažijete trauma, jako jsou ztráta zaměstnání či ztráta rodiče nebo dítěte a s tímto traumatem se nesmíříte, pak se můžete začít chovat způsobem, kterým odháníte lásku pryč.
Tento poznatek je jakoby připomenutím toho, že prioritou by neměly být samotné vztahy, ale také schopnost zpracovat emoce a stres. Pokud s tím máte problém, vyhledejte pomoc terapeuta.
Berte váš osobní rozvoj vážně, abyste byli schopni vstupovat do zdravých vztahů a udržet si je.
Údaje ze studie jasně ukazují na to, že můžete mít i všechny peníze, které jste vždy chtěli, úspěšnou kariéru a být v dobré fyzické kondici, ale bez láskyplného vztahu nebudete šťastní.
Závěr
Příště se zamyslete nad tím, jestli jste se rozhodli správně, když sedíte u stolu a díváte se na facebook, namísto toho, abyste byli duchem přítomni pro svou druhou polovičku.
Nebo pouvažujte nad tím, jestli zůstanete déle v práci nebo se setkáte s přítelem. Pokud se přichytíte pracovat během soboty, namísto toho, abyste šli na trh s vaší sestrou, je to důvod k zamyšlení.
„Vztahy jsou složité a komplikované,“ uznává Waldinger. Zároveň je však neoblomný ohledně závěrů svého výzkumu: „Dobrý život je vybudován na dobrých vztazích.“
Zpracovala: Vylectese.cz
Odebírejte nové články emailem!
Líbil se vám tento článek? Pak se přihlaste zdarma na odebírání našich nových článků přímo do vaší emailové schránky:
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář