Nedávno byla realizována neobvyklá studie, která se zabývala účinkem čisticích prostředků na lidské zdraví z dlouhodobého hlediska.
Zjistila, že vdechování sprejů a jiných chemických čisticích prostředků doma nebo v práci je pro plíce stejně škodlivé, jako kdybyste kouřili již 20 let krabičku cigaret denně.
Mezinárodní tým výzkumníků pod vedením norských vědců z Bergenské univerzity zkoumal zdravotní rizika, která s sebou přináší čištění.
Škodlivé účinky vystavení se chemikáliím jsou známé všem lidem. Věda se jen velmi málo zabývá tím, jaký vliv má na lidské zdraví pravidelné používání chemických čisticích prostředků.
Denně je používají miliony lidí na čištění svého domova či pracoviště. Výsledky této studie odhalují „dosud neznámá“ rizika, která nám při úklidu na um ani nesejdou.
Čisticí prostředky se pro nás staly samozřejmostí a ani nás nenapadne zamyslet se nad tím, zda je jejich občasné používání bezpečné.
To, co považujeme za „občasné“, úplně stačí, aby to zanechalo trvalé následky na našem zdraví.
Studie, která vyšla v únoru 2018, zkoumala dlouhodobé účinky užívání komerčních čisticích prostředků na funkci plic a obstrukce dýchacích cest.
Již dřívější studie spojovaly vdechování chemických látek a přípravků s rizikem vzniku astmatu.
To podnítilo další průzkum, který se zabýval vlivem čisticích prostředků na zdraví lidí (kteří používali čisticí prostředky minimálně 1x týdně).
Výzkum, jehož výsledky byly publikovány v American Thoracic Society’s American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine, sledoval 6 230 mužů a žen ve středním věku po dobu 20 let.
Účastníci během studie 3x vyplňovali dotazník, který zkoumal, jaké čisticí práce respondenti vykonávali, jak často a jaké čisticí prostředky používali.
Účastníci byli podle vstupního testu rozděleni do tří následujících skupin: skupina, která neprováděla žádné čisticí práce, skupina, která prováděla čisticí práce v domácnosti, a skupina, která prováděla čisticí práce na pracovišti.
Účastníci odpověděli i na otázku, zda používají čisticí sprej a/nebo jiný čistič více než 1x týdně. Na začátku výzkumu proběhlo měření funkce plic pomocí spirometrie.
Spirometrie je základním funkčním vyšetřením plic, které měří množství a/nebo rychlost vydechovaného vzduchu.
Testovací měření zkoumalo dva základní faktory: maximální objem vzduchu, který dokážeme vydechnout (FVC), a maximální objem vzduchu, který dokážeme vydechnout za 1 sekundu (FEV1).
Na měření obstrukcí dýchacích cest byl použit bronchodilatační test. Účastníci, u kterých byla naměřena obstrukce dýchacích cest, byli z další analýzy vyčleněni.
Po skončení studie byla získaná data analyzována a upravena podle případných zavádějících faktorů (například vliv kouření na zdraví plic).
Výsledky této studie jsou šokující. Výsledky žen byly výrazně horší než výsledky mužů. Ve srovnání s kontrolní skupinou se u žen, které používaly čisticí prostředky minimálně jednou za týden (bez ohledu na to, zda to bylo doma nebo v práci), značně zhoršil celkový zdravotní stav plic, a to ve všech aspektech.
Používání různých chemických sprejů a jiných čističů minimálně jednou za týden přispělo k ještě výraznějšímu zhoršení. Během první a druhé fáze výzkumu došlo ke zvýšení počtu diagnóz astmatu u žen.
Víte, že: tělo zdravého člověka se detoxikuje přirozeně? Pomozte mu dosáhnout jeho maxima. Řešení naleznete TADY...
Výskyt obstrukcí dýchacích cest stoupl během druhé a třetí fáze výzkumu. Nezdá se, že by to souviselo s používáním chemických čisticích prostředků.
Faktorem, který přispívá ke vzniku obstrukcí, mohou být i zvířené částečky prachu nebo jiných inhalovatelných mikročástic.
Zajímavé je, že u mužů se zhoršení plicních funkcí a obstrukce dýchacích cest nespojovaly se vdechováním chemikálií tak výrazně jako u žen. Podle výzkumníků je důvodem nižší počet mužských účastníků výzkumu (47 %).
Zamysleli se výzkumníci nad tím, že muži bývají vystaveni jinému druhu chemikálií, například při průmyslovém čištění? Taková otázka ve vstupním dotazníku není zahrnuta, a proto může být ve skupině „čisticích prací na pracovišti“ tak málo mužských účastníků.
Lepším vysvětlením by mohl být fakt, že do kontaktu s čisticími prostředky přicházejí častěji ženy, protože vykonávají většinu domácích prací. Z celkového počtu 3 298 žen, které se výzkumu zúčastnily, drtivá většina (85,1 %) uvedla, že úklid domácnosti mají na starosti ony.
Z celkového počtu 2 932 mužů bylo za čistotu domácnosti odpovědných pouze 46,5 % z nich. Kromě toho, ženy hlásily podstatně více čisticích prací i na pracovišti: 8,9 % (293) žen ve srovnání s 1,9 % (57) mužů.
Mnoho studií potvrdilo, že ženy jsou citlivější na různé směsi chemikálií, jako například na tabákový kouř a prach ze dřeva.
To naznačuje, že u žen se dokáže onemocnění způsobené vdechováním chemikálií rozvinout rychleji.
Nejpřekvapivějším zjištěním studie je to, v jakém rozsahu čisticí prostředky poškozují dýchací systém člověka. Výzkumníci zjistili, že u žen došlo k poškození plic v takové míře, jako kdyby kouřily již 20 let krabičku cigaret denně.
Je třeba podotknout, že účastnice výzkumu, které měly na starosti úklid domácnosti, ve většině případů nebyly kuřačky nebo kouřily mnohem méně než ženy v ostatních dvou skupinách („neprovádějící čisticí práce“ a „provádějící čisticí práce na pracovišti“).
Z tohoto aspektu byli muži méně odolní: muži, kteří měli na starosti pořádek v domácnosti, měli častěji diagnostikované astma než muži ve zbylých dvou skupinách.
Výzkumníci tvrdí, že „čisticí prostředky způsobují podráždění a mohou v dýchacích cestách vyvolat zánětlivé procesy“. To platí zejména u žen.
Forma chemického čisticího prostředku – ať už to byl sprej nebo jiná tekutina – nehrála při výsledcích roli. Je třeba se zamyslet nad tím, že mnoho lidí používá multifunkční čističe a různé osvěžovače.
K čištění skla se nejčastěji používá Windex, troubu a pracovní desku většinou čistíme antibakteriálním přípravkem nebo bělicím roztokem.
Nezapomínejme na neustále „aktivní“ osvěžovače vzduchu, které v našich domovech udržují vůni čistoty po celou dobu. Dokonce se do reziduí chemikálií i oblékáme – používáme toxické prací prášky a aviváže.
V našich domovech a pracovištích na nás číhají stovky, možná tisíce toxických nebezpečí. Většina z nás tyto „drobnosti“ přehlíží.
Jak prokázal výzkum, i ta nejběžnější věc, jakou je úklid, ukrývá různá rizika pro naše zdraví. Ženám, které při péči o domácnost používaly chemické čisticí prostředky, se po dvaceti letech značně snížila kapacita plic.
Je načase připustit, že tyto chemikálie jsou skutečně nebezpečné a při dlouhodobém používání mohou způsobit vážné zdravotní problémy.
Máme pro vás i dobrou zprávu. Dnešní trh nabízí množství přírodních alternativ. A jsou nejen mnohem bezpečnější, ale i mnohem účinnější.
Často obsahují výtažky z rostlin, které jsou při odstraňování skvrn všeho druhu mnohem účinnější než chemikálie.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář