Existuje olej, který má léčivé účinky, a několik studií prokázalo, že dokáže nejen posílit imunitní systém, ale také zabít rakovinné buňky.
Jedna z nejvýznamnějších studií poslední doby je z roku 2013 a vedli ji vědci z Leicesterské univerzity v Anglii.
Zjistila, že přirozená složka kadidla acetyl-11-keto-beta-boswellianová kyselina (AKBA) zaútočila na rakovinné buňky vaječníků a zničila je.
Výsledky jsou velmi významné, protože prokázaly, že AKBA má tento účinek i u pacientů s rakovinou vaječníků v pozdním stádiu, nejen v laboratorních výzkumech, které se provádějí na izolovaných buňkách.
„Kadidlový olej užívá mnoho lidí bez známých vedlejších účinků,“ řekla vedoucí výzkumu Kamla Al-Salman.
„Tento objev si zaslouží samostatné klinické zkoušky, které by mohlo z kadidla udělat doplňkovou léčbu pro rakovinu vaječníků.“
Zabíjí rakovinu a snižuje vedlejší účinky ozařování
Zjištění leicesterské studie vycházejí z rozsáhlého a stále rostoucího množství důkazů, že kadidlo a jeho složky mají silný podpůrný účinek na imunitu a dokáží ničit rakovinné buňky.
Studie publikovaná v BMC Complementary and Alternative Medicine v roce 2009 například zjistila, že rostlinná forma kadidla dokáže usmrtit rakovinné buňky v močovém měchýři aktivací několika rozličných buněčných signálních drah.
Studie vědců z Nihonské univerzity v Tokiu zveřejněna v Biological and Pharmaceutical Bulletin prokázala, že několik chemických látek v kadidle dokáže zničit 3 různé buněčné linie lidských neuroblastomů.
Studie také zjistila, že kadidlo dokáže inhibovat růst viru Epstein-Barrové.
Neuroblastom je typ rakoviny, který se tvoří v nervových buňkách a postihuje zejména malé děti. Další studie zjistily, že kadidlo a jeho složky úspěšně ničí buňky rakoviny mozku, prsu, tlustého střeva, slinivky, prostaty a žaludku.
Kadidlo dokáže zmírnit oslabující vedlejší účinky léčby rakoviny. Studie publikovaná v časopise Cancer v roce 2011 zkoumala pacienty s rakovinou mozku, u nichž došlo následkem radioterapie k výskytu mozkového edému (otoku).
Vědci zjistili, že u 60 % účastníků studie, kteří dostali kadidlový olej, došlo k 75% zmírnění otoku mozku.
To je dostatečně silný výsledek na to, aby mohli autoři doporučovat kadidlo jako potenciální alternativu k současné léčbě steroidy.
Vedlejšími účinky léčby steroidy jsou bolesti hlavy, rozmazané vidění a migrény.
„Posilovač imunity“
Zdá se, že síla kadidla v boji s rakovinou zčásti vychází z jeho silných účinků na podporu imunitního systému.
Studie vědců z Baylor University Medical Center zjistila, že působí i na expresi genů, které pomáhají regulovat imunitní systém. Výsledkem je smrt rakovinných buněk.
Studie publikovaná v Phytotherapy Research zjistila, že u myší, kterým se podávalo kadidlo, došlo k výraznému zvýšení několika klíčových ukazatelů imunitních funkcí.
Projevilo se to především v hladině bílých krvinek (lymfocytů) a protizánětlivé aktivitě.
Četné množství studií potvrdilo silné protizánětlivé účinky kadidla. Spolu s ostatními účinky na posílení imunitního systému to může vysvětlovat jeho účelnost v boji s infekcí a při léčbě autoimunitních onemocnění jako astma, revmatoidní artritida a zánětlivá střevní onemocnění.
Kadidlo se využívá i při léčbě kožních problémů jako akné a jizvy a dokáže zmírnit i stavy úzkosti.
Chcete-li do svého života začlenit kadidlo jako přírodní prostředek pro „posílení zdraví“, můžete jej aplikovat na kůži jako neředěný silicový olej nebo si můžete dát pár kapek pod jazyk.
Při respiračních onemocněních se doporučuje rozptýlit ho do vzduchu a vdechovat. Kadidlo se dá sehnat i ve formě práškových kapslí.
Existuje mnoho druhů kadidla, včetně Boswellia carteri, B. serrata a B. sacra. Ve vědeckých výzkumech prokázaly všechny zmíněné druhy silné protirakovinné účinky.
B. carteri, původem z východní Afriky, bylo zkoumáno nejpodrobněji ze všech druhů kadidla.
B. sacra, známé také jako „posvátné kadidlo“, se donedávna mohlo používat pouze v domácnostech saúdských královských rodin a dalo se zakoupit pouze v Ománu.
Teprve nedávno v Ománu otevřely továrnu, která vyrábí esenciální olej z B. sacra pro veřejnost.
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář