Pro udržení pevného zdraví pro dospělé a zajištění správného vývinu u dětí naše těla potřebují dostatek spánku a odpočinku.
Optimální doba spánku se však výrazně liší v závislosti na našem věku. Děti obvykle potřebují více spánku než dospělí lidé, ale u dospělých to může být taky rozdílné.
Nedostatek spánku je vážný problém pro každého člověka
Fyzická únava není jediný problém, který máme, pokud nám chybí adekvátní čas spánku.
Kromě toho nedostatek spánku (více ZDE…) vede ke ztrátě chuti k jídlu, potížím s koncentrací a soustředěním, potížím s děláním rozhodnutí a množství dalších komplikací.
Experti poukazují na to, že problémy se spánkem nebo jeho dlouhodobý nedostatek způsobují celou řadu vážných zdravotních problémů.
Pokud spíte méně než pět hodin denně, je ohroženo vaše srdce. Už spánkem kratším než sedm hodin denně riskujete vznik cukrovky, přibírání a obezitu.
Proto byste se měli podívat na to, kolik času věnujete spánku, a v případě, kdy je to méně než uvádíme v tabulce níže, pak spánku začněte věnovat náležitou pozornost.
Doporučená doba spánku dle věku
Výzkum prováděný Charlesem Czeiserem, profesorem z Harvardovy univerzity, se zaměřil na stanovení doporučené doby spánku. K tomuto účelu provedl mezi lety 2004 až 2014 několik studií.
Výsledkem bylo vytvoření následující tabulky, ve které najdete doporučené rozpětí doby spánku pro každou věkovou skupinu.
Věděli jste, že: Kyselé prostředí způsobuje spoustu závažných onemocnění! Proto DETOXIKUJTE. Více informací naleznete ZDE...
Pokud se toho budete držet, vyhnete se mnohým zdravotním problémům.
Jak vidíte, nejde o přesný čas, ale spíše o interval, protože každý člověk je jiný. Pokuste se proto stanovit si v rámci uvedených intervalů čas, který vám nejvíc vyhovuje a nejvíce prospívá.
Hlavní důvody problémů se spánkem
Potíže se spánkem mívají obvykle dvě hlavní příčiny – stres a technologie.
1. Stres
Kortizol je „stresový hormon“, který tělo vylučuje během zažívání stresu.
Dlouhodobě zvýšené hladiny kortizolu mohou mít negativní vliv na váš organismus, včetně vzniku problémů s usínáním (více ZDE…) a udržením spánku během noci.
2. Technologie
Pro vytvoření kvalitního spánku tělo vyplavuje hormon melatonin. Mozek dokáže tento hormon produkovat pouze v případě, kdy je v místnosti tma.
Dnešní doba je typická nadměrným využíváním umělého světla a v poslední době stále častěji používáním technologií, jako jsou televize, počítače nebo smartphony (více ZDE…).
Světlo, které tato zařízení produkují, blokuje produkci melatoninu v mozku a tělo pak nedokáže upadnout do spánku. Výsledkem tak bývá nespavost.
Zdroj: healthyfoodhouse.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář