Steatóza anebo ztučnění jater je nealkoholické poškození jater v důsledku nahromadění tuků v jejich útrobách1. Někdy se tomuto stavu říká i bílá játra kvůli bílo-žlutému zbarvení tuků.
Toto onemocnění často vede k chronickým zánětům, oxidativnímu poškození tkání, fibróze nebo dokonce k cirhóze jater, proto by se nikdy nemělo podceňovat.
Co způsobuje nahromaděný tuk v játrech
Tuk obsažený v játrech brání jejich správné funkci a nedochází ani k adekvátnímu odvádění toxinů z těla, které se hromadí v jiných orgánech a tělesných tkáních.
Výsledkem bývá zvyšování toxicity těla, což může vyvolat inzulínovou rezistenci, vznik diabetu typu 2 a celého množství dalších vážných zdravotních problémů.
Příčinou usazování tuku v játrech bývá obvykle nevhodná strava a obezita. To však neznamená, že steatóza se vyskytuje jen u lidí s nadváhou.
Často je diagnostikována i u lidí s normální váhou, kteří jsou dlouhodobě vystaveni stresu, nedostatku spánku či nevhodnému stravování.
Problémem steatózy bývá, že ji lékaři pomocí ultrazvuku diagnostikují až v poměrně pokročilém stádiu, kdy léčba bývá těžší.
Naštěstí, tělo nám už v počátečních stádiích dává najevo, že s našimi játry není cosi v pořádku. Důležité je proto vědět, jak tyto příznaky a signály těla správně rozpoznat.
Časné příznaky ztučnění jater
Neexistuje jeden příznak, pomocí kterého by se dalo 100% zjistit toto onemocnění. Jde spíše o kombinaci více.
Proto, pokud se u vás vyskytnou současně některé z následujících příznaků, měli byste zaměřit vaši pozornost na své játra:
- častá únava
- nevysvětlitelné hubnutí
- bolesti v horní části břicha
- zežloutnutí kůže a očí
- otoky
- nadměrné tvoření modřin
- pocity mentálního zmatení
V případě jejich výskytu doporučujeme váš zdravotní stav konzultovat s lékařem, protože některé z uvedených příznaků jsou typické i pro jiná onemocnění.
9 způsobů, jak se léčí steatóza jater
Pojďme se nyní blíže podívat na přírodní způsoby, které zajistí léčba steatózy:
1. Snižte tělesnou hmotnost
Když zhubnete, zbavíte se tuku nejen na břiše či stehnech, ale také ve vašich játrech.
Pijte hodně čisté vody, abyste stimulovali metabolismus, při kterém tělo spaluje tuky a zbavuje se toxinů. Jak se říká, bez vody nemůžete zhubnout.
2. Změňte stravovací návyky
Standardní dieta lidí dnešní doby sestává z množství tuků a cukrů, což však není zdravé pro vaše tělo.
Jezte více banánů, zázvoru, sladkých brambor a syrové zeleniny.
Alkohol steatózu jater ještě zhorší, proto ho omezte nebo úplně jeho konzumaci vylučte.
Věděli jste, že: přírodní produkt Virostop ústní a nosní sprej vytváří účinný ochranný film proti koronaviru i proti chřipce na povrchu sliznic horních dýchacích cest? Čtěte VÍCE
3. Kurkuma
Toto žluté indické koření odstraňuje v těle záněty a zlepšuje trávení.
Užívejte 1 gram kurkumy denně (polovina čajové lžičky). Pro zvýšení jejího účinku do ní přidejte špetku pepře a smíchejte s trochou olivového oleje.
4. Olej z černého kmínu
Olej z černého kmínu je účinný při léčbě mnoha onemocnění.
Podle několika studií je tento olej schopen zlepšit stav jater a předejít vzniku komplikací.
5. Vitamín E
Vitamin E je velmi silným antioxidantem a navíc, podobně jako kurkuma, potlačuje v těle záněty.
Kromě toho posílí vaši imunitu a ochrání srdce. To jsou přesně věci, které potřebujete, protože při steatóze dochází právě k jejich poškozování.
6. Resveratrol
Tento potentní antioxidant se v nejvyšší koncentraci nachází v hroznových jadérkách. Je známý tím, že dobře pomáhá při onemocnění, jakým jsou „bílá játra“.
Proto si kupujte takové hrozny, které mají jadérka a při jejich konzumaci jadérka rozhryzněte, aby se z nich účinné látky dostaly ven.
7. Goji (kustovnice čínská)
Bobule z goji obsahují extrémně silné antioxidanty, pomáhají regulovat krevní cukr a také zastavují růst nádorů.
V čínské tradiční medicíně se bobule z goji používají hlavně k léčbě problémů s játry a špatným zrakem.
Pokud tyto plody seženete čerstvé, jezte přímo syrové bobule. Pokud ne, můžete si pořídit například šťávu z nich.
8. Ostropestřec mariánský
Ostropestřec mariánský, konkrétně jeho semínka, jsou dalším výborným přírodním prostředkem, který napomáhá regeneraci jaterních buněk a chrání je před oxidačním stresem.
Semínka musí být drcená a nevystavená teplu, které by zničilo jejich účinnou látku silymarin. Jezte je proto vždy syrové.
Semínka z ostropestřce mariánského se dají koupit ve většině obchodech se zdravou výživou.
9. Kořen pampelišky
Svými účinky je kořen pampelišky podobný ostropestřci mariánskému. Výborně totiž detoxikuje tělo a podporuje metabolismus.
Tyto účinky dělají z kořene pampelišky skvělý přírodní prostředek při léčbě nejen steatózy jater, ale dokonce i při cirhóze a chronických zánětech.
Kořen z pampelišky si můžete natrhat venku čerstvý, nakrájet na proužky a usušit. Případně si sežeňte už usušený – jako čaj jej dnes prodávají ve většině obchodech s potravinami.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář