Kalifornské ministerstvo veřejného zdraví nedávno zveřejnilo nová doporučení týkající se mobilních zařízení a varovalo lidi před zdravotními riziky, která může způsobit záření mobilů.
Varování přišlo po tom, co několik měst jako Berkeley a San Francisco vydalo upozornění pro své obyvatele, aby udržovali určitou vzdálenost mezi telefonem a tělem.
Proč jsou mobilní telefony nebezpečné
Experti na zdraví vysvětlují, že mobilní telefony (ale také modemy a Wi-Fi routery) využívají nízkofrekvenční rádiové vlny ve spektru mikrovln, které mohou vystavit lidi škodlivým dávkám neionizovaného záření.
K nejintenzivnějšímu ozáření dochází tehdy, když lidé stahují větší soubory do telefonu nebo streamují hudbu či video.
Jak uvádějí odborníci, toto záření zvyšuje u lidí nejen riziko rakoviny či neplodnosti (více ZDE…), ale také ovlivňuje jejich pozornost a duševní zdraví.
Když Francouzi analyzovali běžné používání mobilních zařízení, naměřili až čtyřnásobné překročení evropských norem, respektive až sedminásobné překročení amerických norem, které jsou o něco přísnější.
Několik studií prokázalo, že muži, kteří nosí svůj telefon ve přední kapse kalhot po většinu dne, mají nejnižší počet spermií, s největší mírou poškození.
Co tvrdí vědci o záření mobilů
Vědci uvádějí, že energie vyzařovaná z mobilů je sice malá, ale pokud se zohlední specifická frekvence, kterou tato zařízení používají, a blízkost zdroje, stačí to k tomu, aby se výrazně zvýšilo zdravotní riziko.
Podle Dr. Davise i velcí výrobci mobilů, jako firma Apple, v návodu pro používání uvádějí varování před nadměrnou dobou expozice mobilnímu záření.
„Nošení mobilu přímo na těle je velmi špatný nápad. Mnoho lidí si neuvědomuje, že samotní výrobci varují před těmto jednáním.
Pokud je mobil blízko těla po celý den, po dobu několika hodin, již z malé vzdálenosti vysílá koncentrované záření přímo do tělesných tkání, a to během doby, kdy se přihlašuje k síti, což je každou minutu.“
Jak omezit expozici organismu mobilnímu záření
Úřady vydaly několik doporučení, jak omezit expozici organismu mobilnímu záření:
1. Používejte zabudované reproduktory nebo sluchátka, namísto toho, abyste měli telefon u ucha.
2. Místo krátkých hovorů pošlete textové zprávy.
3. Držte svůj mobil dále od hlavy nebo jiných částí těla, hlavně když stahujete velké soubory nebo streamujete hudbu či video.
4. Nepoužívejte mobily ve chvílích, kdy máte slabý signál, protože tehdy vyzařují nejvíce záření, aby se dokázaly spojit s vysílačem.
5. Mobil nepoužívejte při řízení automobilu, jízdě autobusem nebo vlakem. Pro udržení spojení v pohybu vysílá mobil více elektromagnetického záření.
6. Pokud chcete poslouchat hudbu nebo sledovat film, je lepší nejprve stáhnout soubor a pak sledovat (poslouchat) než streamovat.
7. Když už musíte mít mobil v těsné blízkosti, přepněte ho do letového režimu (v takovém případě přestává vysílat záření).
8. Když spíte, mobil nemějte v blízkosti postele. Raději ho mějte na druhé straně pokoje nebo ještě lépe, nemějte ho vůbec v pokoji.
9. Když netelefonujete, sundejte Bluetooth sluchátka, protože i ta vyzařují slabé elektromagnetické záření (více ZDE…).
Co je relativně bezpečná vzdálenost
Odborníci tvrdí, že relativně bezpečná je vzdálenost vzpřímené ruky, tedy zhruba 60 až 70 cm.
Při elektromagnetickém záření platí, že jeho síla klesá s druhou mocninou vzdálenosti od zdroje. To znamená, že síla ve vzdálenosti 60 cm má jen 25 % síly, jakou má ve vzdálenosti 30 cm.
Platí to však i opačně, a tedy s blízkostí roste intenzita kvadraticky. Ve vzdálenosti 15 cm je až 4krát silnější než ve vzdálenosti 30 cm a ve vzdálenosti 10 cm je až 9krát silnější.
A rozdíl v síle záření mezi vzdáleností 1 cm a 60 cm je až 3600násobný!
Nyní už zřejmě rozumíte, proč je dobré dodržovat uvedená pravidla, abyste svůj telefon měli na vzdálenost délky své paže.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář