Tuto fialovou pichlavou rostlinu můžeme vidět podél silnic, na otevřených pastvinách, polích anebo nepokosených okrajích chodníků.
V některých zemích se považuje za škodlivý plevel, ale ve skutečnosti se jedná o jednu z nejléčivějších bylinek, jaké známe. Její název je ostropestřec mariánský (Silybum marianum).
Využití této bylinky sahá do období před více než dvěma tisíci lety.
Pochází z oblasti Středozemního moře, ale dnes je rozšířena po celém světě. Pokud si pamatujete, i naše babičky ji sbíraly pro její léčivé účinky.
Dnes je to jedna z nejvíce zkoumaných rostlin na čištění a podporu jater – nicméně dokáže mnohem více.
Odpovědnost za mnohé prospěšné účinky této bylinky se připisuje její aktivní složce s názvem silymarin. Mezi tyto vlastnosti patří ochrana jater, antioxidační, antivirové a protizánětlivé účinky.
Co všechno pro vás může udělat ostropestřec mariánský
Pojďme se nyní blíže podívat na léčivé účinky této bylinky:
1. Obsedantně kompulzivní porucha (OCD)
OCD je rozšířený neuropsychiatrický stav, který se obvykle léčí pomocí léků na předpis. Mnozí pacienti však nesnášejí jejich vedlejší účinky nebo je časem přestanou užívat kvůli tomu, že ztratí své účinky.
Jedna studie zjistila, že ostropestřec mariánský je skvělým přírodním lékem, který se ukázal být stejně účinný jako Fluoxetin, který se používá při léčbě OCD.
2. Hepatitida typu C
V posledních několika letech dochází k znepokojivému nárůstu počtu dospělých lidí, kteří kvůli hepatitidě typu C potřebují transplantaci jater (více ZDE…).
Na chronickou hepatitidu typu C dodnes neexistuje účinná léčba, protože interferon a antivirotika zabírají pouze ve 30 % případů. Navíc transplantace jater může být velmi bolestivá, omezující a nesmírně drahá.
Existuje však naděje. Výzkumníci z Integrative Medical Center of New Mexico úspěšně vyléčili tři pacienty s tímto onemocněním pomocí kyseliny alfa lipoové (zkráceně ALA), ostropestřce mariánského (silymarinu) a selenu.
Všichni se tím vyhnuli transplantaci jater a rychle se zotavili z nebezpečné virové infekce.
3. Rakovina
Mnoho vědců už zjistilo, že silymarin účinkuje proti rakovině prostaty. U pacientů léčených pomocí ostropestřce mariánského a selenu došlo k výraznému snížení prostatického specifického antigenu (PSA).
Zvýšené hladiny PSA mohou poukazovat na rakovinu prostaty. V roce 2010 čínští výzkumníci zkoumali účinek dalšího flavonoidu nacházejícího se v ostropestřci mariánském, silibininu.
Jejich údaje ukázaly, že silné protirakovinné vlastnosti silibininu potlačují růst, šíření a metastázy prostatických rakovinných buněk.
Kromě toho, že působí proti rakovině prostaty, může být užitečný v léčbě nebo prevenci rakoviny tlustého střeva, kolorektálního karcinomu, rakoviny úst a kůže.
Také může mít prospěšné účinky proti rakovinným metastázám a toxicitě léků na rakovinu.
4. Zarděnky
Zarděnky způsobují zánětlivý stav kůže, který může být velmi obtížné léčit.
Ačkoliv většina pacientů o této přírodní léčbě nikdy neslyšela, jisté ohromující výsledky prokázala kombinace ostropestřce mariánského a MSM (methylsulfonylmethanu).
Aplikace krému s obsahem silymarinu (koncentrovaného výtažku z ostropestřce mariánského) a MSM vedla ke zlepšení hydratace, zmírnění zarudnutí, svědění a akné (více ZDE…).
5. Záněty a bolesti kloubů
Chronický zánět je viníkem mnoha současných onemocnění.
Co se týče zmírnění zánětu u pacientů s osteoartritidou kolene, silymarin je podle některých vědců lepší než léčiva piroxicam (Feldene) a meloxicam (Mobic).
Závěr
A tyto překvapivé zdravotní přínosy jsou jen špičkou ledovce.
Jak uvádí Natural Blaze, ostropestřec mariánský má více než 40 různých prospěšných účinků na naše zdraví, od zlepšení zdravotního stavu jater a trávení až po odbourání účinků alkoholu a léčbu onemocnění, jako je rakovina a cukrovka.
Zahrňte proto tuto léčivku do své domácí bylinné lékárničky.
Zdroj: naturalnews.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Jak užívat ostroprstřec
Jedna čl rozdrcených jader se maceruje nejméně 1 hodinu v 0,3 l studené vody v přikryté nádobě. K pití přihřát – nevařit!
Ostropestřec, jeho semena koupíte ve zdravé výživě. Já ho melu na kávovém mlýnku na jemno.