Průměrný Čech v průběhu svého života spotřebuje asi 76 kg zubní pasty, a ačkoliv by člověk neměl zubní pastu spolknout, chemikálie, které jsou v ní obsažené, se mohou dostat do krevního oběhu.
Je to kvůli tomu, že lidská ústa mají více než 90% účinnost absorpce.
Když to vezmeme v úvahu, opravdu stojí za zvážení, čím si každý den čistíme své zuby.
Mnoho populárních značek obsahuje zpochybnitelné složky, přísady, kterým je z hlediska zachování zdraví dobré se vyhýbat.
Nedávno vydaná zpráva organizace The Cornucopia Institute, která je kontrolním orgánem dohlížejícím na organický průmysl, vrhá světlo na mnohé problémy, které vznikají v důsledku přítomnosti chemikálií, vyskytujících se v kosmetických přísadách.
Na rozdíl od populárního přesvědčení je tomuto průmyslovému odvětví umožněno se samo regulovat. Tato benevolence vytvořila prostor pro používání nebezpečných přísad.
Je vaše zubní pasta plná toxinů?
Zpráva organizace The Cornucopia Institute s názvem „Za oslňujícím úsměvem: toxické složky ve vaší zubní pastě“, ve které je prezentován žebříček výsledků testování zubních past, odhaluje potenciální rizika spojená s přítomností běžných složek, které jsou v zubní pastě obsaženy.
Jde například o chemikálie, o kterých je známo, že způsobují endokrinní sekreci, zánětlivou a/nebo karcinogenní aktivitu.
To platí i pro značky prodávané jako „přírodní“; s tímto označením se nespojuje žádná definice, která by měla nějaký právní nebo regulační význam, eventuálně dopad.
Přesto většina lidí věří, že taková právní regulace existuje a že je uplatňována.
V USA je v kosmetice zakázáno používat jen 11 syntetických přísad. Evropská unie v porovnání s USA zakázala více než 1 300 složek a přísad. Zároveň platí omezení používat dalších 250 sloučenin v kosmetice, včetně:
- benzoátu sodného (syntetické konzervační činidlo)
- sorbanu draselného (syntetické konzervační činidlo)
- lauretsulfátu sodného (povrchově aktivní látka)
- umělých aromat a barviv spojených s problémy chování dětí.
Jak uvedl Jerome Rigot, Ph.D., analytický politik The Cornucopia Institute a hlavní autor uvedené zprávy:
„FDA (Úřad pro potraviny a léčiva) nevyžaduje, aby se na etiketách výrobků osobní hygieny uváděly chemické nečistoty, včetně několika potenciálních kontaminantů, jakými jsou 1,4-dioxan nebo ethylenoxid, přičemž obě látky jsou karcinogeny.
Důvodem je to, že tyto toxické chemikálie vznikají během výroby.
I když technologie …, kterou by byly odstraněny, existuje, mnohé ze společností ji nepoužívají, protože je regulační úřady k tomu nenutí! …
Kosmetický průmysl se od uvedeného vůbec neliší a z hlediska používání triků s falešně uváděnými složkami a zavádějících tvrzení o vlivu výrobků na zdraví může být kosmetický průmysl ještě horší.
Může být dokonce horší, než jsou potravinářské společnosti, které jsou považovány ve svém odvětví za lídry.
Přesto jsme vytvořili užitečný webový nástroj, který pomůže diskriminovaným spotřebitelům odhalit marketingové, reklamní finty a lži, aby se mohli co nejlépe rozhodnout, jakou zubní pastu kupují pro svou rodinu.“
Potřebujete fluorizované zubní pasty?
Fluor – látka, která s sebou přináší riziko, že jde o jedovatou látku, která způsobuje znetvoření zubů a fluorózu. Fluor byl dlouho označován za řešení proti rozpadání zubů.
V této oblasti byl uskutečněn převratný výzkum a ten vyvolal vážné pochybnosti o užitečnosti fluoru.
Studie z roku 2010 zjistila, že údajně prospěšná vrstva fluorapatitu, která měla být vytvořena na našich zubech v důsledku fluoridu, má šířku jen 6 nanometrů.
Abyste pochopili, jaká tenká je tato vrstva, představte si, že byste potřebovali 10 000 takových vrstev, abyste získali šířku jednoho vlasu.
Tato ultra tenká vrstva se velmi snadno odstraní prostě už jen žvýkáním čehokoliv, co dáte do svých úst. Jak říkají autoři studie:
„Bylo se třeba zeptat, zda takové tenké … vrstvy mohou skutečně působit jako ochranné vrstvy zubní skloviny.“
Jiný výzkum ukázal, že zubní pasta obsahující přirozeně se vyskytující theobrominový extrakt z kakaa účinněji koriguje a znovu mineralizuje dentin (tkáň, která tvoří velkou část lidských zubů pod sklovinou) než fluorizovaná zubní pasta.
Jak je to se zubní pastou, která neobsahuje fluor
Toxický charakter zubní pasty představuje větší důvod k obavám, než jaké jsou čistící účinky zubní pasty.
U malých dětí je běžné, že spolknou více fluoridu ze zubní pasty, než je jeho doporučená denní dávka.
Tím máme na mysli denní dávku přijatou z různých zdrojů. Připomínáme, že konzumace fluoridu je mimořádně škodlivá pro zdraví.
Věda jasně dokazuje, že fluorid je toxická chemikálie, která se časem naakumuluje v lidské tkáni.
V reakci s enzymy způsobuje zmatek a vyvolává řadu vážných nepříznivých účinků na zdraví, včetně neurologické a endokrinní dysfunkce.
Děti jsou zvláště ohroženy nežádoucími účinky z nadměrné expozice fluoridu. Proto, pokud máte malé dítě, doporučujeme používat zubní pastu bez fluoridů a pro dospělé doporučujeme totéž.
Zatímco mnoho lidí má přehled o nebezpečích spojených s používáním fluoridů, není to jediná složka zubní pasty, která může představovat zdravotní riziko, zejména pokud se používá denně a celá léta.
V následujícím textu najdete popis a charakteristiky 10 dalších složek zubní pasty. Nejsou seřazeny v pořadí podle své škodlivosti.
Triclosan
Triclosan je antibakteriální chemikálie přidávána do zubní pasty, která má pomáhat proti zubnímu plaku a zánětu dásní.
Bylo sice prokázáno, že triclosan je v tomto směru účinný, nicméně jeho přítomnost se pojí s obavami ohledně rezistence vůči antibiotikům, poruch endokrinního systému a dysfunkce štítné žlázy.
Chemická struktura triclosanu je podobná jako chemická struktura thyroidních hormonů (hormonů štítné žlázy) nebo polychlorovaných bifenylů (PCB). Tato podobnost mu umožňuje připojit se k hormonálním receptorům.
Chemikálie narušující endokrinní systém, mezi které patří i triclosan, zhoršují různé zdravotní problémy, včetně rakoviny prsu, vaječníků, prostaty a varlat.
Rovněž mohou přispět k vyvolání předčasného porodu a narození dětí s nízkou porodní hmotností, k nástupu předčasné puberty u dívek a nedozrálým varlatům u chlapců.
Některé studie realizované na zvířatech dospěly ke zjištěním, že triclosan způsobil malformace fetálních kostí u myší a potkanů. To může být znakem toho, že triclosan má i hormonální účinky.
Triclosan může rušit určitý typ signalizace mozkových buněk, buněk v srdci a jiných buněk. Vědci k tomu zaujali takové stanovisko, že „to nemusí mít charakter potenciálního rizika“.
Zdá se, že zubní pasta je jedním z nejsilnějších dodavatelů chemikálií do těla, neboť jak bylo zjištěno výzkumem, lidé, kteří si čistili zuby zubní pastou Colgate Total, měli v moči více než pětinásobek triclosanu, než ti, kteří tuto zubní pastu nepoužívali.
Laurethsulfát sodný (SLES)
Laurethsulfát sodný (též laurylethersulfát sodný, SLES) je surfaktantem čili povrchově aktivní látkou, která odpovídá za pěnivý účinek zubní pasty.
Surfaktanty však narušují i normální funkce chuťových pohárků a to tak, že na jazyku rozloží fosfolipidy. To zesiluje hořkou chuť v ústech.
Předpokládá se, že je to důvodem k tomu, že všechno chutná tak velmi špatně poté, co si vyčistíte zuby.
SLES je také spojován s podrážděním pokožky a bolestivými rakovinnými vředy. Výzkum naznačuje, že lidé s opakujícími se vředy by měli používat zubní pastu bez obsahu SLES.
Laurethsulfát sodný může obsahovat 1,4-dioxan, stejně jako ethylenoxid, což jsou vedlejší produkty vznikající při výrobním procesu.
Zajímavé je, že SLES je vlastně registrován jako insekticid. Výrobci požádali o povolení k uvedení SLES na trh jako pesticidu pro ekologické zemědělce, ale žádost byla zamítnuta z důvodu možnosti poškození životního prostředí.
Studie prokázaly, že SLES může mít toxické účinky na mořský život včetně ryb, hmyzu a korýšů.
Umělá barviva, aromata a sladidla
Podle zprávy Cornucopia: „Zubní pasty specificky vyráběné pro děti často obsahují umělá barviva, která se pojí s hyperaktivitou a problémy v chování dětí.“
Některé z těchto složek představují riziko vzniku rakoviny a alergických reakcí.
Barviva FD & C a D & C se obvykle vyrábějí z ropy. Pojem „jezero“ (lake) v názvech barviv se vztahuje na barviva vyrobená kombinací pigmentu a kovových solí, mezi které patří hliník, vápník, zirkonium, baryum a jiné.
Kovové soli se používají k tomu, aby se barviva nerozpouštěla. Zubní pasty obsahují dost dlouhý seznam barevných přísad a ty jsou v předmětné zprávě uvedeny na její sedmé straně.
Navíc, jak uvádí zpráva, kromě možných zdravotních rizik (problémy chování dětí) souvisejících s mnoha umělými barvivy, zubní pasty mohou obsahovat i „více než 10 % nečistot pocházejících buď z inicializačních výrobních chemikálií nebo z vedlejších produktů, které vznikají v rámci výrobního procesu“.
Kontaminanty zahrnují syntetické chemikálie a těžké kovy včetně olova, rtuti a arsenu. Červená 40, Žlutá 5 a Žlutá 6 jsou také běžně kontaminovány karcinogenními látkami.
Aspartam a jiná umělá sladidla se často přidávají i do komerčních zubních past. Aspartam se uvnitř lidského těla metabolizuje jednak na dřevný líh, což je metanol (jed), ale také na formaldehyd (karcinogen, který se používá jako balzamovací tekutina a není vylučován z vašeho těla prostřednictvím běžného filtrování odpadních látek. Toto filtrování provádějí játra a ledviny).
Aspartam se pojí s vrozenými vadami, rakovinou, nádory mozku a přírůstkem váhy.
Konzervační látky, které uvolňují formaldehyd
Některé konzervační látky mohou také uvolňovat nebezpečný formaldehyd. Ačkoli to není obecně známo, některé konzervační látky fungují tak, že postupně uvolňují malá množství formaldehydu, který je známým karcinogenem.
To je to, co zabíjí mikroby, které by se za normálních okolností mohly v produktu množit.
Tyto konzervační látky mohou proniknout do vašeho krevního oběhu přes sliznici v ústech.
Uvedené látky jsou spojovány se vznikem rakoviny, ale také s alergickými kožními reakcemi.
Mezi konzervační látky uvolňující formaldehyd, kterým je třeba se vyhýbat, patří následující:
- DMDM Hydantoin
- Diazolidinyl Urea (diazolidinylová močovina)
- Imidazolidinyl-urea
- Polyoxymetylén (POM)
- Methenamin
- Quaternium-15
- Hydroxymethylglycinate sodný
- 2-bromo-2-nitropropane-1,3-diolu (nebo Bronopol)
- 5-bromo-5-nitro-1,3-dioxane (nebo Bronidox)
- Glyoxal
Parabeny
Parabeny jsou dalším typem konzervačních látek, které jsou spojovány se škodlivými účinky na zdraví.
Parabeny jsou chemikálie narušující endokrinní systém. Napodobují hormon estrogen a expozice vůči parabenu je spojována se vznikem rakoviny, jakož i s vývojovou a reprodukční toxicitou.
Tyto chemikálie mohou být uvedeny na etiketě pod několika různými názvy. Zde uvádíme některé z nich:
- methylparaben
- ethylparaben
- isobutylparaben
- propylparaben
- butylparaben
- isopropylparaben
Karagenan
Karagenan je zahušťovadlo. Převládá podezření, že karagenan má karcinogenní charakter.
Podle výše uvedené zprávy je karagenan potravinářského typu spojován se vznikem zánětu střev, který může vést k rakovině, dokonce i v případě, že osoba je vystavena pouze malým dávkám.
Nezávislým výzkumem, který trval dvě desetiletí, byla zjištěna souvislost mezi karagenanem a:
- zvýšenou tvorbou volných radikálů
- zánětem (zánět je prekurzorem rakoviny)
- narušeným metabolismem inzulínu
- inzulínovou rezistencí
- glukózovou intolerancí
Kromě toho:
„Karagenan s nízkou molekulární hmotností je klasifikován Mezinárodní agenturou pro výzkum rakoviny jako „možný karcinogen“ (skupina 2B) …
Zatímco karagenan s nízkou molekulární hmotností má dobře zdokumentované zánětlivé a karcinogenní vlastnosti, potravinářský karagenan je považován za karagenan s „vysokou molekulární hmotností“ a za bezpečný ke konzumaci.
Nicméně požadavek na viskozitu s cílem kvalifikace karagenanu za potravinářský druh nevylučuje přítomnost karagenanu s nízkomolekulární hmotností.
Ve skutečnosti byl karagenan s kancerogenní molekulární hmotností zjištěn přirozeným způsobem, v různém procentuálním zastoupení a ve všech karagenanech potravinářského typu.
Expozice vůči teplu, kyselině (včetně žaludeční kyseliny), trávicím enzymům (jakými jsou sliny a enzymy žaludku), bakteriím, ústní a střevní mikroflóře zvyšuje množství karagenanu s nízkou molekulární hmotností.
Propaganda financovaná průmyslem při některých testech přesahujících 5 % zatím často nedokazuje, že by karagenan potravinářského typu ve skutečnosti obsahoval nebezpečný karagenan s nízkou molekulární hmotností v jakýchkoliv množstvích.“
Propylenglykol
Propylenglykol je typ minerálního oleje, který se používá v zubních pastách a jiných kosmetických přípravcích jako zvlhčovadlo.
Průmyslový stupeň propylenglykolu se běžně nachází v nemrznoucí směsi, barvách a smaltu. Farmaceutická třída se používá v mnoha výrobcích osobní péče, včetně zubní pasty, jako surfaktant neboli povrchově aktivní látka.
Vědecké studie spojují propylenglykol s podrážděním pokožky, očí a plic, jakož i s toxicitou orgánů v lidském těle. Předmětná zpráva o tom hovoří následovně:
„Propylenglykol má omezenou toxicitu, nicméně snadno proniká přes pokožku a ústní sliznici a funguje jako látka posilující penetraci.
Tím usnadňuje vstřebávání jiných látek do lidského těla. Nejlepší je vyhýbat se zubním pastám, které obsahují tuto složku.“
Diethanolamine (DEA)
DEA je pěnotvorné činidlo známé jako hormonální disruptor čili aktér rozkládající hormony, který může reagovat s jinými složkami za účelem vytvoření potenciálního karcinogenu nazývaného N-nitrosodiethanolamine (NDELA).
NDELA se do lidského těla snadno vstřebává přes pokožku a je spojován s různými druhy rakoviny, konkrétně s rakovinou žaludku, jícnu, jater a močového měchýře.
Pracovní skupina pro životní prostředí (EWG) zařadila DEA pod číslo 10 v rámci své kosmetické databáze (je to nejtoxičtější skóre) kvůli tomu, že převládají vysoké obavy z toxicity, kterou diethanolamine disponuje a působí na jednotlivé orgány lidského těla.
I Agentura na ochranu životního prostředí v Kalifornii (EPA) uvádí DEA jako možný karcinogen.
Mikrogranule
Mikrogranule jsou malé plastové granule, které se nacházejí v tělových a sprchových mlécích, peelingu, zubních pastách a dalších kosmetických přípravcích.
Mikrogranule po použití zubní pasty směřují do odtoku, s vodou procházejí filtry, které jsou instalovány ve většině čistíren odpadních vod, a pak směrují do životního prostředí.
Umělohmotné mikrogranule absorbují toxiny z vody a jsou konzumovány různými druhy mořských živočichů, a tak je konzumují i lidi.
Existuje dobrý důvod k tomu, proč se potřebujeme vyhýbat zubní pastě obsahující mikrogranule.
Není to jen kvůli jejich očividné hrozbě, kterou představují vůči životnímu prostředí. V roce 2014 se objevily vážné otázky, týkající se jejich používání v zubních pastách.
Zubaři a zubní hygienici uvedli, že mikrogranule se často usazují v mezizubních prostorech a pod dásněmi.
Mikrogranule umožňují bakteriím a jedům proniknout do těla, čímž vzniká potenciální riziko vzniku onemocnění.
The Washington Post citoval zubního lékaře Justina Phillipa:
„Mikrogranule zachycují bakterie v dásních, což vede k zánětu dásní, a časem se infekce přesune z dásní do kostí, které drží vaše zuby. Z toho vzniká paradentóza.“
Složky, které jsou součástí zubních past, jsou vyrobeny z geneticky modifikovaných organismů (GMO)
Mnohé zubní pasty obsahují množství složek na bázi GMO. Jediným způsobem, jak se jim vyhnout, je kupovat výrobky označené štítkem „USDA 100 % Organic“, protože certifikované organické složky nesmí pocházet z geneticky upravených plodin (GE). Mezi složky, které jsou geneticky upravené, patří následující:
1. Glycerin (často vyráběn z rostlinných olejů, sóji, řepky nebo bavlny, z nichž většina je geneticky upravena).
2. Kyselina citronová a citráty (vyráběné mikrobiální fermentací cukru z geneticky upravené kukuřice, řepy nebo cukrové třtiny).
3. Xanthanová guma (vyráběná mikrobiální fermentací cukru).
4. Xylitol (cukrový líh vyráběný především z kukuřičného škrobu, z něhož je většina geneticky upravena).
5. Sorbitol (další cukrový líh vyráběný z rostlin, které jsou zdrojem škrobů, mezi které patří kukuřice, pšenice, brambory nebo maniok. Sorbitol na bázi kukuřičného škrobu je pravděpodobně GMO).
6. Lecitin (získáván jako vedlejší produkt při výrobě sójového oleje, většinou je GMO).
Značky bezpečnějších zubních past a další alternativní možnosti
Naštěstí existují zdravější a bezpečnější alternativy. Podle The Cornucopia Institute mezi ně patří zubní pasta All-One od Dr. Bronner, zubní pasta Green People, zubní pasta Happy Organic a zubní pasta Miessence.
Doufáme, že v září tohoto roku začneme uvádět na trh upravenou zubní pastu, která nebude obsahovat fluorid a jiné potenciálně škodlivé složky.
Tím chceme říci, že si můžete vyrobit i svou vlastní zubní pastu, která bude obsahovat pouze několik základních složek.
Můžete například smíchat kokosový olej, jedlou sodu a několik kapek esenciálního oleje z máty peprné.
Přidejte dostatek jedlé sody, abyste vytvořili hladkou konzistenci. Skladujte ve skleněné nádobě.
Kokosový olej může zabránit růstu streptokoků a jejich mutací. To jsou bakterie produkující kyselinu, která je hlavní příčinou vzniku zubního kazu.
Extrakt z máty peprné je vynikající chemikálií pro ústní hygienu.
Nazývá se chlorhexidin a brání tvorbě biofilmů spojených se vznikem zubních kazů.
Pamatujte, že vaše strava je základním předpokladem pro silné a zdravé zuby. Mezi výživné látky, které jsou zvláště důležité pro dentální zdraví, patří:
- vitamíny C, D a K2
- hořčík
- fosfor
- draslík
- vápník
Zpracovala: Vylectese.cz
Napsat komentář