Role hormonů v těle je pomáhat v komunikaci mezi jednotlivými vnitřními orgány a regulovat různé tělesné funkce a procesy.
V dnešní době spousta lidí trpí poruchami a nemocemi endokrinního systému, které se vyznačují hormonální dysfunkcí.
Za produkci hormonů je v těle odpovědných několik různých žláz a orgánů, ale nejčastěji se vyskytuje nějaká porucha štítné žlázy.
Špatně fungující štítná žláza vede k různým tělesným projevům a zdravotním komplikacím. Rozeznáváme dvě základní poruchy štítné žlázy – hypotyreóza a hypertyreóza.
Hypotyreóza a jak se projevuje
Hypotyreóza znamená snížená funkce štítné žlázy. Tato nemoc postihuje zhruba 5 % populace, a tedy trpí jí zhruba každý 20. člověk.
Do krve se neuvolňuje dostatečné množství hormonů, které produkuje štítná žláza.
Mezi nejčastější příznaky hypotyreózy patří neschopnost zhubnout nebo přibrat na váze, a to i navzdory zdravému stravování a pravidelnému cvičení.
Nedostatek hormonů štítné žlázy zpomaluje mnohé tělesné procesy, včetně metabolismu, a tělo tak nespaluje kalorie dostatečně rychle.
Mezi průvodní příznaky patří:
- únava
- vyčerpanost
- nedostatek energie
- celková zpomalenost
Pomalý metabolismus navíc snižuje tělesnou teplotu, což se projevuje hlavně studenýma rukama a nohama (více ZDE…).
Mnozí lidé s hypotyreózou trpí zácpou, úzkostí a depresí.
Hypertyreóza a jak se projevuje
Druhým protipólem je hypertyreóza čili zvýšená funkce štítné žlázy, kdy se do krve uvolňuje až příliš mnoho hormonů.
Podobně jako v předešlém případě i zde dochází ke změnám metabolismu, ale opačným směrem, kdy tělo spaluje kalorie až příliš rychle.
Dochází k urychlení mnoha tělesných procesů, což se pak projevuje:
- zvýšeným pocením
- nervozitou a podrážděností
- bušením srdce
- problémy se spánkem (více ZDE…)
- ztenčováním pokožky
- zvýšenou lámavostí nehtů a vlasů
Ženy mohou mít slabší menstruaci, případně jim vynechá celý menstruační cyklus. Ze začátku má sice tělo více energie, ale časem se unaví a nastupuje vyčerpanost.
Příčiny poruchy štítné žlázy
Poruchy štítné žlázy mohou být způsobeny řadou faktorů. Nejčastěji se jedná o nedostatek jódu, který je základním stavební prvkem hormonů štítné žlázy.
Extrémní a dlouhodobý nedostatek jódu (více ZDE…) známe pod názvem „struma“. Jedná se o zvětšení štítné žlázy, která se díky většímu objemu snaží zachytit více jódu z krve.
Nedostatek jódu však nebývá jedinou příčinou.
Věděli jste, že: Kyselé prostředí způsobuje spoustu závažných onemocnění! Proto DETOXIKUJTE. Více informací naleznete ZDE...
Často se vyskytuje autoimunitní onemocnění těla, při kterém si imunitní systém splete štítnou žlázu s vetřelci a napadne ji. V tomto případě se jedná o onemocnění s názvem Hashimotova nemoc.
Hypertyreóza může někdy vzniknout následkem cyst, které rostou na štítné žláze a zvětšují svůj objem a množství produkovaných hormonů.
Radiační léčba nebo chirurgické zákroky tak mohou naopak vést ke zpomalení produkce hormonů. V důsledku léčby hypertyreózy tak dochází ke vzniku hypotyreózy.
Dalšími důvody onemocnění štítné žlázy jsou:
- vrozené deformace štítné žlázy
- expozice organismu bromidům – látkám, které nahrazují jód (brom, chlor a fluor)
- chronické záněty v těle
- nadměrná konzumace sóji (obsahuje látky podobné estrogenu)
- nedostatek dalších důležitých prvků pro štítnou žlázu – zinek, selen
Léčba štítné žlázy
Odhaduje se, že až 60 % lidí, kteří trpí nějakým onemocněním štítné žlázy, to vůbec netuší. Příznaky buď ignorují, nebo si je zaměňují s obecnou únavou.
V případě, že na sobě zpozorujete příznaky uvedené výše, měli byste navštívit svého lékaře. Ten vám udělá test na přítomnost hormonu tyreotropinu (TSH) v krvi. Jedná se o hormon stimulující tvorbu ostatních hormonů štítné žlázy.
Také je dobře udělat test na protilátky, abyste vyloučili možné autoimunitní onemocnění štítné žlázy.
Ve většině případů se hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy) léčí nasazením syntetického hormonu levotyroxinu, který napodobuje činnost hormonu T4.
Při hypertyreóze (zvýšené činnosti štítné žlázy) se zase nasazují betablokátory, radioaktivní jód, případně se podstupuje operace na odstranění štítné žlázy.
Následně se hormony podávají uměle v tabletách až do konce života.
Nezapomínejte také na to, že příčinou narušené činnosti štítné žlázy mohou být emocionální vypětí a stres (více ZDE…).
Před podstoupením léčby se proto snažte vyloučit, že se jedná o tento případ. Zbytečně byste tak užívali léky, pokud se to dá vyřešit i odstraněním uvedených psychických faktorů.
Přístupy přírodní léčby k onemocnění štítné žlázy
Lékaři zabývající se holistickým přístupem k léčbě se vždy snaží odhalit primární příčinu onemocnění, nejen zakrývat jeho příznaky, jak to dělá klasická medicína.
Zkoumají například následující možné příčiny:
- environmentální faktory, jako jsou znečištění a toxiny
- syndrom propouštějícího střeva (více ZDE…)
- alergii na lepek
- výživu a možný nedostatek potřebných živin (zinek, selen a další)
- výskyt zánětů v těle
Endokrinní systém je poměrně komplexní systém, a proto důsledná diagnostika vyžaduje testování i jiných hormonů, jako například kortizolu či pohlavních hormonů.
Závěr
U lékaře vždy dohlédněte na to, že předtím, než vám nasadí medikamentózní léčbu, vyšetří všechny možné příčiny.
A potom se pokusí nalézt takové řešení, které nejen překryje příznaky nemocné štítné žlázy, ale také obnoví vaše zdraví.
Pokud máte jakékoliv problémy se štítnou žlázou, můžete vyzkoušet tyto bylinky.
Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář