Většina lidí dokáže předvídat bouři, aniž by se podívala na oblohu. Stačí jim pouze cítit vůni vzduchu. Ta, kterou vdechují, však není vůně deště, ten je bez pachu.
To, co cítí, je petrichor, tedy směs chemických látek, které se uvolňují, když na zem dopadnou první dešťové kapky. Vítr je roznáší do okolních oblastí a varuje nosy před nastávajícím deštěm.
Někteří lidé popisují vůni deště jako uvolňující a působící proti stresu. Může to být tím, že čich je přímo propojen s hipokampem a amygdalou. Tyto dvě části mozku se podílejí na emocích a paměti.
Vnímání vůně petrichoru může vyvolávat příjemné vzpomínky, například na to, jak jste šlapali bosýma nohama do kaluží. Tento pocit nostalgie dokáže zmírňovat psychické vypětí.
Kromě zmírňování stresu má přítomnost deště mnohé další přínosy. Zde je sedm z nich, abyste si je příště mohli vychutnat.
7 přínosů procházky v dešti
1. Zvuk deště je uklidňující
Déšť zní jako voda, přičemž zvuky šplouchající vody nejsou děsivé. Působí uvolněně, což lidi uklidňuje.
Někteří lidé si dokonce pouštějí nahrávky se zvuky deště jako pomoc při usínání. Déšť vytváří stálý šum, jehož síla postupně sílí a slábne.
Posluchače tak uspává a neruší jejich spánkový cyklus. Funguje jako bílý šum přehlušující ostatní zvuky, které by vás mohly budit.
2. Snižuje znečištění vzduchu
Dešťová kapka při svém pádu na sebe váže částice přítomné ve vzduchu. Táhne k zemi saze, smog a další druhy znečištění.
Mít čistší vzduch pro dýchání je prospěšné pro všechny. Obzvláště užitečné pro ty, kteří jsou na znečištěné ovzduší citlivější. K této skupině patří lidé s astmatem, nebo ti, kteří jsou mladí, nemocní, staří anebo těhotné ženy.
Když se příliš zhorší kvalita vzduchu, jsou varováni, aby se zdržovali v uzavřených prostorech. Dobrý déšť jim umožňuje opět bezpečně vyjít ven.
3. Venku zřejmě najdete samotu
Když venku prší a sněží, je méně pravděpodobné, že lidé vyjdou ven.
Jedna kanadská studie prokázala, že 4 mm dešťových srážek snížilo počet kroků dospělých o 5,2 %. Při 14 mm srážek klesl počet kroků o 8,3 %.
Pokud rádi trénujete bez přihlížení okolojdoucích lidí, může to být přínosem. Občas je příjemné běžet bez diváků.
A pokud se rádi procházíte v parku, který je obvykle plný lidí, mít chodník sami pro sebe může být vítanou změnou.
4. Uzemnění pro pacienty s PTSD
Pro pacienty s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSP či PTSD) mohou procházky v dešti přispět k tzv. uzemnění.
Jedná se o techniku využívající 5 smyslů, která má lidem pomoci se vyrovnat se vzpomínkami a odloučením.
Chodec může cítit vůni petrichoru a na kůži zakoušet pocit deště. Může slyšet déšť dopadající na zem a sledovat dešťové kapky padající z oblohy. Využít může i chuť, když zachytí pár kapek jazykem.
5. Můžete déle trénovat a rychleji kráčet
Cvičení způsobuje, že svaly vytvářejí teplo. Aby vás ochladilo, tělo musí přesměrovat tok krve tak, aby produkovalo pot, což snižuje výkon.
Dešťová voda ochlazuje a umožňuje účinněji využívat energii. Když trénujete v dešti, můžete déle cvičit a rychleji kráčet.
6. Trénink v dešti zrychluje metabolismus
V jedné japonské studii nechali zdravé muže 30 minut cvičit na běžícím pásu v komoře simulující podmínky za deště.
Zjistili, že při běhu za chladných, deštivých podmínek vzrůstá potřeba energie, což zlepšuje metabolismus.
7. Učí tělo se přizpůsobit
Provádění cvičení v dešti učí tělo reagovat na rozdílné podmínky.
Organismus se bude muset přizpůsobit chůzi nebo běhu na kluzkém chodníku. To přidává prvek výzvy a zlepšuje zdatnost ve cvičení.
Projevte dešti trochu vděčnosti
Ať už trénujete, anebo vám jde o dobrý spánek, déšť má spoustu přínosů.
Když budete příště kráčet v dešti, najděte si čas ocenit všechno dobré, co s sebou přináší.
Zdroj: healthy-holistic-living.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Upozornění: Tento příspěvek v žádném případě nenahrazuje konzultaci ani vyšetření lékařem ve zdravotnickém zařízení. Příspěvky mohou vyjadřovat názory, které se nemusí shodovat s názory redakce.
Napsat komentář