Pokud jste jako většina dnešních lidí, nevyjdete ven na horké slunce, aniž byste na sebe nenanesli pořádné množství spreje anebo krému na opalování.
Vždyť, jak tvrdí mnozí lékaři anebo média, ultrafialové paprsky, které nás bombardují pokaždé, když vyjdeme ven, prý mohou způsobovat rakovinu kůže. Proto je potřeba se chránit vždy a všude.
A pro mnohé z nás to není jen případ namazání se opalovacím krémem, když jdeme na pláž nebo na celodenní piknik pod širým nebem. Ne, tento produkt používáme každodenně při práci, ve škole nebo při pouhém pobytu venku.
Průnik chemických látek kůži
Nicméně podle nového výzkumu amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) chemické látky v našem opalovacím krému nezůstávají jen tak na povrchu kůže, dokud je nesmyjeme.
Naopak, mnohé aktivní ingredience pronikají přes pokožku do krve v množstvích daleko přesahujících to, čemu jsme dosud věřili.
Zpráva zveřejněná v odborném časopise JAMA zjistila, že po aplikaci opalovacího spreje, mléka a krému nastává „systémová absorpce aktivních složek opalovacího prostředku“ v množstvích daleko přesahujících přípustné hodnoty FDA.
A ačkoliv účinky tohoto průniku chemických látek kůži zůstávají nejasné, údaje podporují potřebu provést další vyšetření, aby se přesně stanovil zdravotní dopad těchto zjištění.
Theresa Michelová, ředitelka odboru FDA pro lékové produkty, které nejsou na předpis, a zároveň spoluautorka studie, pro Wired řekla:
„Všichni si mysleli, že látky v opalovacích prostředcích se nebudou moci absorbovat, neboť jsou určeny k vnější aplikaci. Ony se ale absorbují.“
Údaje ukazují, jak jsme v našem přetrvávajícím boji proti rakovině kůže – jedné z nejběžnějších zhoubných rakovin postihující kolem 3,3 milionů lidí ročně – používali obrovské množství ochranných krémů.
Jelikož se jedná o volně prodejné zboží, důvěřujeme jim, aniž bychom prozkoumali jejich zdravotní dopad.
Opalovací krémy nebyly nikdy testovány jako léky
Ve zprávě o studii šéfredaktorka časopisu JAMA Dermatology, Kanade Shinkaiová, a někdejší předseda FDA, Robert Califf, uvedli:
„Opalovací prostředky nebyly podrobeny sérii standardních testů na bezpečnost léčiv, a klinickým lékařům a spotřebitelům navzdory desetiletému užívání chybí údaje o systémových hladinách léku.
Navíc nebyly provedeny patřičně navržené testy za účelem pochopení optimální dávky opalovacího krému potřebné k dosažení rovnováhy mezi rizikem a přínosem při jeho používání jako prevence před rakovinou kůže a melanomem.“
Výzkumníci se zaměřili na koncentraci čtyř aktivních složek v krevním řečišti u 24 účastníků, a to:
- avobenzonu
- ekamsulu
- oktokrylenu
- oxybenzonu
Účastníkům bylo přikázáno používat dle návodu jeden ze tří různých druhů opalovacích prostředků – sprej, mléko anebo krém – čtyřikrát denně po dobu čtyř dní a aplikovat ho na odhalenou kůži, která nebyla zakryta plavkami.
Oxybenzon dosáhl prahové koncentrace v plazmě již dvě hodiny po prvním použití a sedmý den studie překročil hranici 20 ng/ml.
Alarmující na tom je, že přetrvávající přítomnost slunce filtrujících molekul v krvi zůstává záhadou z toho hlediska, co to znamená pro naše zdraví.
Shinkaiová a Califf dále vysvětlili:
„Zjištění studie vyvolávají mnoho důležitých otázek o opalovacích prostředcích a procesu, jakým průmysl, kliničtí lékaři, propagující organizace a regulační úřady hodnotí přínosy a rizika těchto volně prodejných léků.
V první řadě je velmi důležité zjistit, zda systémová absorpce opalovacího prostředku nepředstavuje riziko pro lidské zdraví.
Zadruhé je potřeba prozkoumat účinky různých opalovacích směsí, klinické charakteristiky (tj. typ kůže, věk, přítomnost kožních onemocnění narušujících kožní bariéru), úroveň fyzické aktivity a expozici organismu slunci a vodě.“
Výrobci opalovacích krémů budou muset poskytnout úřadům doplňující údaje týkající se jejich průniku přes pokožku do krve. Pokud údaje ukážou, že absorbované látky z opalovacích prostředků nepřekračují nejvyšší přípustné hodnoty toxikologické zátěže organismu, výrobci nebudou mít žádný problém.
Pokud ale tyto hodnoty překročí, kontrolní úřady budou chtít vědět, jaké jsou potenciální rizika ohledně rakoviny (více ZDE…), poškození reprodukčního a endokrinního systému a dalších možných hrozeb.
Závěr
Pokud vás tento výzkum přinutil zamyslet se, máme pro vás řešení.
Na trhu je dnes celá řada opalovacích prostředků na bázi přírodních minerálů anebo si můžete vyrobit vlastní opalovací krém, o němž jsme psali v tomto článku.
Před slunečním zářením se můžete chránit také pomocí oblečení, klobouku a slunečních brýlích.
Zdroj: naturalblaze.com, Zpracovala: Vylectese.cz
Platí jednoduché pravidlo, to co by jste si nedali do úst si nedávejte ani na kůži